Muzeum Krakowa zaprasza. Krzysztofory dla dzieci


Pałac pod Krzysztofory to jedna z najokazalszych rezydencji miejskich w Krakowie zlokalizowana w narożniku Rynku Głównego i ul. Szczepańskiej. Kilkuletni remont i prace modernizacyjne jakim poddano pałac w ostatnich latach przywróciły mu jego reprezentacyjny wystrój.

Spod dawnych przemalowań wydobyto i odnowiono barwne i bogate freski. W najbardziej reprezentacyjnej sali pałacu, zwanej Fontanowską, odnowiono unikatowy stiuk „Strącenie Faetona”, którego autorem jest włoski mistrz Baltazar Fontana. Pałac pod Krzysztofory, zwany popularnie Krzysztoforami, to główna siedziba Muzeum Krakowa, które w 2019 roku świętowało swoje 120-lecie. Gromadzone przez lata zbiory można dziś oglądać w kilkunastu oddziałach miejskiego muzeum.

Krzysztofory to nie tylko wystawa stała poświęcona historii Krakowa i wystawy czasowe, ale również wydarzenia poświęconych historii, tradycjom i legendom miasta. Szczególnie zapraszamy dzieci i młodzież, dla których przygotowaliśmy w Krzysztoforach szereg cyklicznych atrakcji. Zaczarowany Kraków, czyli czytanie na śniadanie to cykl spotkań skierowanych do dzieci w wieku od 4-9 lat, podczas których znani krakowianie, związani ze światem nauki, kultury, sztuki, czytają utwory związane z Krakowem. Organizowane są w najpiękniejszej sali pałacu Krzysztofory, czyli Sali Baltazara Fontany. Spotkania odbywają się raz w miesiącu w niedzielne przedpołudnie (godz. 10.00). Gośćmi spotkań byli m.in. Ligia Jazgar, Ewa Wachowicz, Jacek Romanowski, Robert Piaskowski, Andrzej Betlej, Ewa Stadtmuller, Michał Zabłocki oraz Romana Agnel.

Księgi Krzysztoforskie to cykl teatralnych spektakli dla dzieci w wieku 3-9 lat, podczas których poznają one bogaty świat krakowskich podań i opowieści. W przedstawieniach pojawiają się m.in. PanTwardowski, Smok Wawelski, szewczyk Skuba, Lajkonik, a także inni bohaterowie krakowskich legend. Przedstawienia przygotowuje Teatr Otwarty Dariusza Cywki. Spektakle odbywają się raz w miesiącu w sali Miedzianej Pałacu Krzysztofory w niedzielne przedpołudnia (o godz. 11.00).

Legendy zaklęte w świetle i cieniu to cykl warsztatów dla rodzin z dziećmi w wieku 7-9 lat, podczas których dzieci poznają bogaty świat krakowskich podań i opowieści. Podczas warsztatów  uczestnicy przygotowują postacie i scenografię związane z konkretną legendą. Następnie, z wykorzystaniem teatru cieni, przedstawiają opowieść, samodzielnie animując postacie. Warsztaty odbywają się w soboty w Sali Miedzianej pałacu Krzysztofory.

Każdego roku w grudniu Muzeum Krakowa zaprasza do kolorowego, niepowtarzalnego świata szopek krakowskich. Wyłonione, w zapoczątkowanym jeszcze przed II wojną światową konkursie, najpiękniejsze szopki wypełniają sale Pałacu Krzysztofory feerią barw i świateł. W trakcie trwania wystawy muzeum przygotowało dla dzieci warsztaty, podczas których najmłodsi poznają tajniki tworzenia tych niepowtarzalnych budowli.

To tylko niektóre z atrakcji, które dla dzieci i młodzieży przygotowało Muzeum Krakowa. Ofertę edukacyjną kierujemy również do szkół, przedszkoli czy młodzieżowych domów kultury. Szczegóły dostępne są na stronie internetowej Muzeum Krakowa: www.muzeumkrakowa.pl.

Fot. Andrzej Janikowski/Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

 

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *