W czwartek doszło do finału czwartej edycji Programu Grantowego „Wena” (2022/2023) pn. „Sztuka naprawiania świata”. Jego zwieńczeniem była wystawa „Mozaikowy zawrót głowy” wykonana przez uczniów i nauczycieli Liceum Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego oraz Szkoły Podstawowej nr 39 im. Marii Konopnickiej. Mozaika zamontowana jest na ścianie wewnętrznej – korytarza – drugiej z wymienionych placówek edukacyjnych.
Uroczyste otwarcie wystawy miało miejsce w SP nr 39 w Częstochowie. Koordynatorka projektu, Pani Renata Banaś-Kieca wyjaśniła jego znaczenie. – Zakładał on odpowiedź na temat zawarty programie, a więc „Sztuka naprawiania świata” poprzez nawiązanie relacji między uczniami z naszej szkoły podstawowej, a uczniami z oddziału dla dzieci z Ukrainy. Drugim wymiarem projektu było niejako uatrakcyjnienie, a także poniekąd estetycznie naprawienie, wnętrza szkoły. Krótko mówiąc: podniesienie waloru estetycznego wnętrza szkoły – na jej samym wejściu – dla dzieci. Można to też traktować jako nieco obcowanie z innym rodzajem, możliwości artystycznych, jakie przykładowo daje również inna nasza szkoła, czyli Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych – mówiła Renata Banaś-Kieca.
W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele Fundacji Rodziny Staraków, jednego z głównych organizatorów zarówno samego projektu, jak i całego programu grantowego. Członek zarządu stowarzyszenia, Pani Wiesława Giedrojć przedstawiła szczegóły konkursu artystycznego, zatytułowanego „Sztuka naprawiania świata”. – Kiedy opracowaliśmy temat i ogłosiliśmy w marcu (ubiegłego roku – przyp. red.), było to po wybuchu wojny na Ukrainie. Odpowiedź Pani Renaty Banaś-Kiecy na hasło konkursowe była jednoznaczna: „Genialne”. Kapituła konkursowa, oceniając projekt, brała pod uwagę wartości artystyczną i edukacyjną dla młodzieży oraz oddziaływanie społeczne. Projekt został włączony do grona laureatów, na podstawie głównie jego opisu. W czasie jego oceny jeszcze nie widzieliśmy miejsca – a więc szkoły – gdzie ta mozaika zostanie umieszczona. I pojawiło się zawierzenie, że będzie to naprawdę coś dobrego – stwierdziła Wiesława Giedrojć.
Na owej mozaice są widoczne odciski dłoń uczestników konkursu, a przede wszystkim uczniów częstochowskiej Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej. – Teraz można podziwiać materialny efekt całego projektu. Czy – w seryjnie produkowanych płytkach, ceramice – widzieliśmy Państwo coś takiego? Z takim personalnym dotykiem dzieci? Bo właśnie – dzieci drogie – to są Wasze rączki, pracowałyście w glinie. To jest absolutny unikat, jak można oryginalnie stworzyć miejsce estetyczne, będące sztuką, dziełem sztuki. I żeby dzieciom, które będą czekały na odbiór przez rodziców, było miło spędzić tutaj czas – kontynuowała Wiesława Giedrojć.
Dzieci i młodzież, uczęszczające do wspomnianych szkół – oraz biorące udział w projekcie – zostały nagrodzone wyróżnieniami w postaci dyplomów. Uroczystości zakończyły występy artystyczne uczniów SP nr 39.
Norbert Giżyński
Foto. Norbert Giżyński