Hale stalowe należą do obiektów budowlanych, które służą do magazynowania, przemieszczania oraz wytwarzania towarów przez maszyny – nierzadko stanowią one również miejsce pracy wielu ludzi. Odpowiednie doświetlenie hal stalowych poprzez wpuszczenie do budynku snopów światła naturalnego jest w tym przypadku wysoce pożądane, zwłaszcza z uwagi na jego korzystny wpływ na środowisko pracy.
Elementy zapewniające odpowiednie doświetlenie hali można montować zarówno w jej ściankach, jak i bezpośrednio na dachu. Należą do nich zarówno okna, jak i pasmowe doświetla ścienne, a także świetliki dachowe. Różnią się one między sobą poszczególnymi właściwościami, jednak ich zadanie jest do siebie bardzo podobne: mają one zapewnić dostęp pracownikom do naturalnego światła, pozytywnie oddziałując na ich samopoczucie oraz koncentrację.
Główne rodzaje doświetlenia hali stalowej i ich cechy charakterystyczne
Jedną z najpopularniejszych metod doświetlenia hali stalowej jest montaż w ścianie okien magazynowych oraz pasmowych doświetleń ściennych. Pod pojęciem „okna” w hali stalowej rozumie się to samo co w tradycyjnym budownictwie; szklenie dwu-, trzy- lub czteroszybowe, podzielone pustkami powietrznymi i osadzone w ościeżnicy. Pasmowe doświetlenia ścienne różnią się od okien kilkoma szczegółami: są one wykonane nie ze szkła, lecz z poliuretanu, wykazują się większą lekkością, a także mogą osiągać znaczne długości bez konieczności przedzielania ich słupkami pionowymi ościeżnicy. W obu przypadkach elementy ścienne doświetlające obiekt montowane są na dedykowanych ku temu stalowych ryglówkach – elementach konstrukcyjnych rozpiętych pomiędzy słupami, na których stawiane są okna bądź pasmowe doświetla ścienne, podobnie jak w przypadku tradycyjnego budownictwa. Kolejną z metod jest zastosowanie świetlików dachowych, czyli przeziernych elementów takich jak poliwęglany, zazwyczaj o łukowym kształcie, opierane na cienkiej podstawie ze stali ocynkowanej. Podstawa świetlika oparta jest na blasze trapezowej zadaszenia, zaś jej wierzchnia część ukształtowana jest w swoisty rodzaj parapetu, dzięki któremu możemy zamontować ocieplenie podstawy świetlika, a także jego późniejszą, wodoszczelną obróbkę. W grupie świetlików dachowych znajdziemy: świetliki punktowe oraz dachowe pasma świetlne. Nie można jednak zapominać o tym, że światło naturalne w większości przypadków nie jest wystarczające. Dotyczy to zwłaszcza hal, gdzie prace trwają przez praktycznie całą dobę, czyli także w godzinach, gdy słońce już dawno zaszło. W przypadku hal magazynowych, korzystnym wyjściem jest inwestycja w oświetlenie magazynowe LED.
Oświetlenie LED na hali produkcyjnej – dlaczego warto?
Oświetlenie LED na hali produkcyjnej to obecnie jedno z najpopularniejszych rozwiązań, pozwalające na spore oszczędności energii. Lampy przemysłowe to gwarancja wysokiej jakości światła oraz wysokiej wydajności, która nie zmniejszy się z biegiem upływającego czasu. Oświetlenie gali produkcyjnej powinno spełniać wyznaczone normy, a jego natężenie może wynosić od 200 do 1500 luksów, w zależności od indywidualnych wymagań obiektu oraz miejsca pracy. Oświetlenie LED jest również wysoce ekologiczne – brak rtęci i innych szkodliwych czynników sprawia, że jest ono o wiele bardziej przyjazne środowisku niż inne formy oświetleniowe. Na stronie nowaled.pl możemy dowiedzieć się więcej na temat charakterystyki LEDowych lamp magazynowych, a także ilości energii jaką możemy zaoszczędzić dzięki wymianie oświetlenia przemysłowego na oprawy LED. NowaLed ILL to profesjonalna firma, która na co dzień zajmuje się modernizacją oświetlenia na terenach przemysłowych, a także instalacją nowoczesnych systemów sterowania oświetleniem. Przed zakupem oświetlenia dla swojego przedsiębiorstwa, dobrze jest skontaktować się ze specjalistami, który będą gotów udzielić odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania – dzięki temu uniknie się wszelkich niedopowiedzeń oraz dobierze się oświetlenie w najbardziej spersonalizowany sposób!
Materiał zewnętrzny