Od stycznia do końca kwietnia br. w Galerii Dobrej Sztuki w Częstochowie przy Al. N.M.P 47 można podziwiać wystawę „Biżuteria Gotów”. Ekspozycja zainspirowała dyrekcję Muzeum do przeprowadzenia cyklu edukacyjnych warsztatów dla dzieci o kulturze Gotów.
Inspiracją do stworzenia wystawy w częstochowskim Muzeum były odkrycia grupy naukowców poznańskiego archeologa Tomasza Skorupki w niewielkiej wsi Kowalewko niedaleko Oborników Wielkopolskich. W trakcie wykopalisk, prowadzonych na trasie gazociągu transeuropejskiego, badacze natrafili na rozległe cmentarzysko Gotów, liczące 496 grobów. Jest to największa na terenie Wielkopolski i jedna z najciekawszych w Polsce całościowo przebadanych nekropolii. Dostarcza szerokiej wiedzy na temat kultury, ubioru i obrządku chowania Gotów.
Ekspozycja prezentuje misternie zdobioną, wykonaną ze złota i srebra biżuterię – wisiorki, bransolety, klamerki do spinania odzieży, kolie, szpile do włosów, kolorowe paciorki, elementy pasków, zapinki. Z kolei fotografie pokazują sposób jej noszenia. Na przykład dwie spinki upinały odzież na ramionach, trzecia, różniąca się kształtem i wielkością, służyła do przypięcia czepca na głowie, kolie – jak dzisiaj – zdobiły szyję, bransolety – ręce.
Szeroką wiedzę o pochodzeniu Gotów, sposobie ubierania, technikach tworzenia biżuterii (granulacje, filigran, złocenie, inkrustowanie lub emaliowanie) dostarczają tablice informacyjne. Ciekawym elementem ekspozycji jest audiowizualna prezentacja Cmentarzyska Gockiego, pokazująca ułożenie ciał oraz biżuterii, konstrukcje kamienne, groby szkieletowe i ciałopalne, oraz rekonstrukcję twarzy kobiecej i męskiej.
27 stycznia w pierwszych warsztatach plastycznych uczestniczyło ponad dwadzieścioro dzieci. Organizatorki – archeolog Magdalena Wieczorek-Szmal i archeolog Gerta Bielińska, przyjęły metodę nauki przez zabawę. – W ten sposób dzieci łatwiej przyswajają nową dla nich wiedzę – mówi Gerta Bielińska. O ciekawostkach wystawy młodym kursantom opowiedziała Magdalena Wieczorek-Szmal, natomiast sztukę wykonywania korali z modeliny, krok po kroku, przybliżyła im Gerta Bielińska.
Zastosowana taktyka przynosi owoce. – Nasi uczniowie chętnie biorą udział w lekcjach muzealnych. Co istotne, świetnie się bawiąc zdobywają nowe umiejętności – mówi pedagog Ewelina Musiał z rzymskokatolickiej parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbe w Częstochowie.
Gerta Bielińska zaprasza również na archeologiczne zajęcia, które odbywają się w Skansenie Archeologicznym kultury łużyckiej w Częstochowie, przy ul. Łukasińskiego 20. Na dzieci czekają tam specjalnie przygotowane piaskownice, pełne ciekawych eksponatów. – Jest to mini kurs na „młodego archeologa”. Dzieci samodzielnie wydobywają ukryte przedmioty i opisują je. Uczą się też lepienia dzbanów i garnków. Zajęcia kończą się uzyskaniem certyfikatu – dodaje Gerta Bielińska.
KG