Bogusława Grzywińska – Malarstwo


14 kwietnia 2023 roku w Regionalnym Ośrodku Kultury w Częstochowie miał miejsce wernisaż prac malarskich częstochowskiej artystki Bogusławy Grzywińskiej. Wystawa o charakterze retrospektywnym pokazała całe spektrum twórczości artystki. Artystki wrażliwej na piękno człowieka i przyrody, a przede wszystkim koni – jej ulubionego motywu malarskiego.

 

Wernisaż przybrał wymiar rodzinnej atmosfery. Przybyli nań, aby oddać ukłon w stronę bohaterki wieczoru – jej najbliższa rodzina i przyjaciele. – Przede wszystkim pragnę podziękować moim rodzicom, którzy zawsze byli przy mnie i którzy nauczyli mnie patrzeć na świat, dostrzegać piękno w naturze i ludziach. To wy nauczyliście mnie odwagi w spełnianiu marzeń, a malując właśnie je realizuję. W malarstwie wyrażam swoje emocje, ono daje mi siłę i energię. Zaczęłam od akwareli, ale zawsze chciałam uprawiać malarstwo olejne. Moją pasją są konie, widzę w nich wolność, swobodę, piękno. Ostatnio podjęłam temat natury, maluję pejzaże, skupiając się na Jurze Częstochowskiej, która ze swym niepowtarzalnym urokiem, różnorodnością i feerią barw jest nieustającą dla mnie inspiracją  – podkreśliła pani Bogusława.

Obecna na spotkaniu prezes Częstochowskiego Stowarzyszenia Plastyków im. Jerzego Dudy-Gracza Ewa Powroźnik, gratulując Bogusławie Grzywińskiej wystawy mówiła o jej życzliwości i talencie. – Cieszymy się, że jesteś z nami i mamy nadzieję, że te dwanaście lat wspólnej działalności i twórczości są dla ciebie źródłem satysfakcji i radości – powiedziała prezes Powroźnik. Wernisaż otworzyła dyr. ROK Małgorzata Majer.

Malarstwo Bogusławy Grzywińskiej niesie w sobie ducha polskości. Malownicze krajobrazy ziemi złotopotockiej, rozległe pola, pełne uroku parki i scenki sytuacje wypełnione są nostalgią i pozytywistycznym ciepłem. A dumne, z rozwianymi grzywami i iskrami w oczach konie czy wzniosłe pegazy są uosobieniem wolności i niezależności tak bardzo bliskich Polakom.  

Wernisaż ubogacił wspaniały występ Oliwii Świąć – młodej utalentowanej wokalistki, miłośniczki literatury i poezji. Sama również pisze wiersze, prozę i tworzy własne piosenki, jest laureatką wielu ogólnopolskich konkursów wokalnych. Mimo młodego wieku miała już swój recital w słynnej Piwnicy pod Baranami, a 5 maja znów zaprezentuje się ze swoim recitalem w krakowskim Dworze Czeczów. Podczas wernisażu zaśpiewała trzy utwory: ,,Miłość w Portofino”, ,,Ludzkie gadanie” i ,,Dobranoc panowie”. Oliwii Świąć akompaniował na fortepianie jej opiekun muzyczny Jan Głowacki. Pan Głowacki to nie tylko instruktor wokalny, ale również znakomity pedagog i animator kultury. Twórca i opiekun rockowego zespołu wokalno-muzycznego ,,Jedynka pod prądem”.

Bogusława Grzywińska od 2011 roku jest członkiem Częstochowskiego Stowarzyszenia Plastyków im. Jerzego Dudy-Gracza (CSP). Ulubiona tematyka: animalistyka, pejzaż, portret.  Preferowana technika: akwarela i olej. Jej pasją są konie –  maluje je obiema technikami. Nie skupia się tylko na rasach. Jej zamysłem jest uchwycenie piękna i indywidualnych cech danego osobnika. Uważa, że każde z tych zwierząt, podobnie jak ludzie, wszystkich ras i narodów, są uosobieniem pewnych cech, które stara się odzwierciedlać w swoim malarstwie. 

Z wykształcenia magister filologii polskiej (absolwentka Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie), nauczyciel-bibliotekarz, logopeda oświatowy, nauczyciel dyplomowany, ekspert MEN od 2006 r. Pracuje w szkole podstawowej jako nauczyciel-bibliotekarz. W 2006 r. – za pracę zawodową odznaczona brązowym krzyżem zasługi a w 2012 r. – nagrodą Śląskiego Kuratora Oświaty za osiągnięcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze.

Bierze udział w licznych plenerach – w Polsce i za granicą oraz wystawach zbiorowych, poplenerowych, dorocznych, tematycznych, regionalnych, ogólnopolskich i indywidualnych. Do najważniejszych z nich należą:

 

Wystawy indywidualne:

rok 2015 – „Konie w moich oczach” – USC Częstochowa

rok 2018 – „Sztuka pomaga wyzdrowieć – część 1” Wielkopolski Ośrodek Reumatologiczny w Śremie

rok 2018 – „Morskie impresje” SUSMED Dąbki

rok 2019 – „Sztuka pomaga wyzdrowieć – część 2” Wielkopolski Ośrodek Reumatologiczny w Śremie

 

Wystawy zbiorowe międzynarodowe i ogólnopolskie:

rok 2013 – I Międzynarodowy Zagłębiowski Festiwal Sztuki Nieprofesjonalnej – Expo Silesia w Sosnowcu „Art Passion Festival”

rok 2018 – XIV Ogólnopolskie Biennale Twórczości Plastycznej Nauczycieli w Lublinie

rok 2020 – Wystawa prac malarskich Międzynarodowego pleneru malarskiego „Ogrodzieniec 2019”

rok 2020 – XV Ogólnopolskie Biennale Twórczości Plastycznej Nauczycieli w Lublinie

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *