8 września 2023 roku w gościnnych progach Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II Stowarzyszenie na Rzecz Promocji Wsi podsumowało projekt ,,Bliżej Piękna – sztuka dla wszystkich”, realizowany z funduszy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura Dostępna 2023”. Aleksandra Kowalska – koordynatorka projektu i liderka zespołu ,,Impast”, przedstawiła założenia przedsięwzięcia i szczególnie podziękowała Wiceministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Posłowi RP Szymonowi Giżyńskiemu za wsparcie przy realizacji projektu.
Stowarzyszenie przeprowadziło różne formy zajęć artystycznych, między innymi, warsztaty wokalne dla mieszkańców wsi Dalachów, przy współpracy z parafią kościoła rzymskokatolickiego Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Dalachowie. – Warsztaty zostały przeprowadzone przez Dariusza Madejskiego i cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród osób dorosłych i seniorów. Na owe zainteresowanie i nieukrywaną radość uczestników złożyły się: nie tylko duże doświadczenie i rzetelność instruktora, ale również sympatyczna atmosfera i często zaskakujące uczestników, ciekawe ćwiczenia wokalne. Warto podkreślić pomoc i doświadczenie wokalne Marty Madejskiej, która z nieukrywaną radością pomagała w realizacji warsztatów – mówiła Aleksandra Kowalska.
Kolejnym interesującym przedsięwzięciem były warsztaty plastyczne z podopiecznymi Fundacji Oczami Brata. Obejmowały one dyscypliny sztuk plastycznych: rysunek i malarstwo. Instruktorami były: Ewa Powroźnik, prezes Stowarzyszenia Plastyków im. Jerzego Dudy-Gracza w Częstochowie oraz Aleksandra Kowalska, artysta plastyk, członkini Związku Polskich Artystów Plastyków Okręg Częstochowski. Prace uczestników zostały zaprezentowane podczas koncertu finałowego zespołu ,,Impast”.
W ramach projektu odbyły się także prelekcje na temat poezji, które prowadziła prof. Elżbieta Hurnik z Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie. Odbyły się także trzy koncerty Zespołu ,,Impast”.
Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Poseł Szymon Giżyński dziękując Aleksandrze Kowalskiej i Zarządowi Stowarzyszenia z prezesem Arturem Broncelem na czele, za ciekawą i wielopłaszczyznową realizację projektu, podkreślił jego artystyczno-społeczne znaczenie. Zwrócił też uwagę na nazwę zespołu ,,Impast” i jej kultury wymiar. – Impast jest stosowany w celu zaakcentowania efektów światła, stosowany był w XVI i XVII wieku w malarstwie holenderskim, flamandzkim i włoskim, a w XVIII wieku w malarstwie angielskim. Państwo poprzez swoją działalność muzyczną, plastyczną, poetycką dzielicie się dzielicie się swoim światłem, swoją wrażliwością i duchowością. Jesteście wielkim darem dla drugiego człowieka – powiedział Wiceminister Szymon Giżyński.
„Bliżej Piękna – sztuka dla wszystkich” zrealizowano w ramach projektu MKiDN „Kultura Dostępna 2023”. Stowarzyszenie otrzymało dotację 67 tys. zł.