Kolejne pielgrzymki wejdą na Jasną Górę


W najbliższych dniach na Jasnej Górze: rozpocznie się Nowenna do Matki Bożej Jasnogórskiej (17 VIII), odbędzie się pielgrzymka Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej (17 VIII), przyjdą piesze pielgrzymki: Ruda Śląska Halemba (17 VIII), Dominikańska (18 VIII), Opolska, Gliwicka, Kielecka, a także Świata Osób Niepełnosprawnych, Chorych, ich Rodzin i Przyjaciół (19 VIII). Przybędzie także Pielgrzymka Energetyków, Elektryków i Elektroników (20 VIII).

 

 

Nowenna do Matki Bożej Jasnogórskiej

 

Na Jasnej Górze w czwartek, 17 sierpnia, rozpoczynają się duchowe przygotowania do obchodzonej 26 sierpnia uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej. Przez dziewięć kolejnych wieczorów o godz. 18.30 przed jasnogórskim Szczytem sprawowana będzie Msza św. ze specjalnymi rozważaniami, które poprowadzi o. Marcin Ciechanowski. Uczestniczyć w nich będą głównie wierni częstochowskich parafii, którzy przybywać będą w pielgrzymkach pieszych. Dla częstochowian jest to czas by i oni mogli „zasmakować” pątniczego trudu i przyjść do Jasnogórskiej Maryi, ich patronki.

 

Pielgrzymka Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej

„Nie może kochać Polski, ten kto nie zna jej historii” przypominają  członkowie Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej. W czwartek, 17 sierpnia, już 9. raz przybędą na Jasną Górę. Zjednoczą się we Mszy św. o godz. 13.30 w Kaplicy Matki Bożej. Do Związku należy ok. 6 tys. osób działających także wśród Polonii. Realizuje on cele m.in. upowszechniania wiedzy o działalności i zasługach marszałka Józefa Piłsudskiego, pielęgnowania tradycji patriotycznych i demokratycznych, opieki nad mogiłami uczestników walk o niepodległość, a także wpajania młodzieży zasad patriotyzmu i miłości do Ojczyzny. Józef Piłsudski przybył na Jasną Górę 20 października 1921 roku, by podziękować za zwycięską wojnę z bolszewikami i zawierzyć Matce Bożej odrodzoną Polskę.

 

  1. Halembska Piesza Pielgrzymka

W czwartek, 17 sierpnia na Jasną Górę dotrze 44. Halembska Piesza Pielgrzymka pod hasłem  „Idź i kochaj”. Zwieńczeniem rekolekcji w drodze będzie tzw. dzień wspólnoty. Msza św. sprawowana będzie o godz. 9.30 w Kaplicy Matki Bożej i o godz. 20.00. Pierwsza halembska pielgrzymka do jasnogórskiego Sanktuarium wyruszyła w 1979 r. z parafii pw. Matki Boskiej Różańcowej w Rudzie Śląskiej Halembie. Od tego czasu stała się coroczną tradycją dla trzech parafii – Bożego Narodzenia, Matki Boskiej Różańcowej  oraz Podwyższenia Krzyża Świętego.

 

  1. Piesza Pielgrzymka Dominikańska

 

Tegorocznej Pielgrzymce Dominikańskiej towarzyszy hasło „Ja jestem! Nie bójcie się” (Mt 14, 27). Pątnicy wejdą na Jasną Górę w piątek, 18 sierpnia, o godz. 12.15. – Przez siedem dni wspólnego pielgrzymowania staramy się głosić wszystkim, wszędzie i na wszystkie możliwe sposoby! Wędrować z nami może każdy: młodzież, studenci, rodziny z dziećmi i osoby samotne – podkreślają organizatorzy. Dominikańska na Jasną Górę wyruszyła po raz pierwszy w 1993 roku. Wcześniej jako słynna grupa Dziewiątka, organizowana przez Duszpasterstwo Akademickie „Beczka”, była częścią Pielgrzymki Krakowskiej. Dziewiątka przyciągała tak wielką liczbę pielgrzymów z całej Polski, że konieczne stało się utworzenie osobnej pielgrzymki. Msza św. o godz. 13.30 w Kaplicy Matki Bożej.

 

  1. Piesza Pielgrzymka Opolska

Mówią o sobie, że mają wędrowanie na Jasną Górę wpisane w serce. Wierni 47. Pieszej Pielgrzymki Opolskiej idą pod hasłem roku duszpasterskiego w Polsce: „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. Kompanię tworzy pięć regionalnych „strumieni”: opolski, nyski, kluczborski, raciborski oraz głubczycki. Ich wejście zaplanowano na  sobotę, 19 sierpnia, o godz. 9.00. Msza św. celebrowana będzie przed jasnogórskim Szczytem o godz. 11.00.

 

  1. Gliwicka Piesza Pielgrzymka

W sobotę, 19 sierpnia, o godz. 14.00 wejdzie ślubowana 376. Piesza Pielgrzymka Gliwicka, a zarazem 31. diecezjalna pod hasłem: “Wierzę w Kościół Chrystusowy”. Pątnicy wejdą w 11 grupach, po pokonaniu 130 km. Gliwiczanie po raz pierwszy wyruszyli na Jasną Górę w 1626 r. Podczas wojny trzydziestoletniej, gdy Gliwice były oblegane przez wojska duńskie, mieszkańcy nie potrafili obronić miasta. Wtedy powierzyli swój los Maryi. Złożyli uroczyste ślubowanie, że odtąd corocznie będą tutaj pielgrzymować. Miasto nie zostało zdobyte, a śluby z krótkimi przerwami, spowodowanymi historycznymi uwarunkowaniami, wypełniane są do dziś. W tym roku duchowi pielgrzymi łączą się modlitewnie z pielgrzymami na trasie, ofiarując swe codziennie trudy w intencji pielgrzymów. Eucharystia przed Szczytem sprawowana będzie o godz. 15.30.

 

  1. Pielgrzymka Energetyków, Elektryków i Elektroników

W sobotę, 19 sierpnia, przed jasnogórskim Szczytem zjednoczą się uczestnicy dwudniowej 38. Pielgrzymki Energetyków, Elektryków i Elektroników. Spotkania tradycyjnie organizowane są w sobotę i niedzielę po Dniu Energetyka obchodzonym 14 sierpnia, w rocznicę męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Kolbego, patrona energetyków. Organizatorem jest Katolickie Stowarzyszenie Energetyków „Nazaret”.  Niedzielna Msza św. o godz. 11.00 przed Szczytem.

 

  1. Rowerowa Pielgrzymka Diecezji Kieleckiej

 

Cykliści na Jasną Górę dotrą w sobotę, 19 sierpnia. Jest to jedna z większych takich grup. Przed pandemią przyjeżdżało ok. pół tysiąca osób, teraz na szlak wyruszyło ponad 350. Tradycyjnie pielgrzymka odbywa się z wątkiem dobrych uczynków, w tym roku jest to pomoc dla seniorów Domu Pomocy Społecznej z małej wioski pod Kielcami. Przez cały rok w diecezji funkcjonowała skrzynka intencji, dzięki niej cykliści przywiozą do Maryi intencje tych, którzy nie moli wziąć udziału w pielgrzymce. Najstarsza uczestniczka ma 79 lat, a najmłodsza 8. Wjazd grupy o godz. 16.30, a Eucharystia o 18.30 w Kaplicy Matki Bożej.

 

Piesza Pielgrzymka Świata Osób Niepełnosprawnych, Chorych, ich Rodzin i Przyjaciół

Po raz 28., w sobotę, 19 sierpnia, z Olsztyna koło Częstochowy przyjdzie Pielgrzymka Świata Osób Słabych organizowana przez Katolickie Stowarzyszenie Charytatywne „Betel”. Wśród wyjątkowych pątników są nie tylko członkowie Ruchu Betel z różnych stron Polski, ale i m.in. bezdomni z Fundacji św. Barnaby czy podopieczni Ośrodka Terapii Uzależnień „Betania”, od wielu lat pomagający pchać wózki z osobami niepełnosprawnymi. Naznaczeni stygmatem cierpienia w szczególny sposób pragną pokłonić się Matce Boga i złożyć na ręce Jej Syna wszystkie niedomagania i ułomności. Msza św. sprawowana będzie w Bazylice o godz. 17.00.

 

Maria Bareła @JasnaGóraNews

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *