16 czerwca br. w Miejskiej Galerii Sztuki swój jubileusz 55-lecia pracy twórczej obchodziła znana i ceniona częstochowska malarka Adela Wiśniewska. Artystka pokazała niemal cały przekrój swojej twórczości, ale głównym wątkiem jubileuszowej wystawy są portrety – rodziny, przyjaciół, artystów oraz autoportrety. Tę ekspozycję powinien zobaczyć każdy. Niezwykle subtelne, emanujące wrażliwością pędzla obrazy dają wytchnie duszy i radość serca. Wystawa będzie dostępna do 13 sierpnia 2023 roku.
Wernisaż zgromadził wielu gości – przyjaciół i wielbicieli twórczości Adeli Wiśniewskiej. Życzenia i kwiaty przekazali: wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, poseł Szymon Giżyński, europoseł Jadwiga Wiśniewska, dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie.
Malarka, pastelistka, pomysłodawczyni i współzałożycielka pleneru „Jurajska Jesień”. Członkini Związku Polskich Artystów Plastyków (od 1968) i Stowarzyszenia Pastelistów Polskich (od 1997), autorka licznych wystaw indywidualnych (w tym – w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie, (1977, 1979, 1988, 1992, 1999, 2000, 2008), uczestniczka wystaw zbiorowych – to w największym skrócie biogram artystyczny Adeli Wiśniewskiej, której właściwie nikomu w Częstochowie przedstawiać nie trzeba.
Wszechstronnie wykształcona, nie tylko artystycznie – w 1958 roku ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia (w klasie fortepianu), w 1960 – Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie, w 1962 otrzymała dyplom Studium Nauczycielskiego na Wydziale Fizyki w Częstochowie, a w 1968 – dyplom w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (dziś ASP) w Łodzi.
Ujmująca osobowość, lubiana i poważana. Znakomita artystka. Tworzy obrazy olejne, akwarele, gwasze. Jej ulubioną techniką jest jednak pastel, ze względu na możliwości uzyskania delikatnych zestawień barwnych, wrażenie lekkości. Można się w nich dopatrywać związków z poezją.
Inspiracją dla niej jest „przyroda w swojej stałości i zmienności, jednocześnie zależna od pogody, światła i mroku, wzajemnego nastroju. (…) Również muzyka klasyczna, jej bogactwo, harmonia dźwięków…”
Motywami malarstwa Adeli Wiśniewskiej są przede wszystkim pejzaże i martwe natury, których wybór pokazany zostanie na wystawie. Jednak tym razem uwagę widzów skupić mają portrety, które artystka maluje z zamiłowaniem.