Zniszczony, ale niepokonany


            W październiku 1984 r. Polską  wstrząsnęła porażająca wieść o zamordowaniu księdza Jerzego Popiełuszki, obrońcy wiary i prawdy. Sprawcami tego bestialskiego czynu byli funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa. Zabójstwo ks. Jerzego spotkało się z powszechnym potępieniem, wyzwalając w rodakach odwagę w walce o poszanowanie godności człowieka.

 

W ogólnopolskich obchodach 37. rocznicy męczeńskiej śmierci błogosławionego  księdza Jerzego Popiełuszki – patrona “Solidarności” nie zabrakło akcentu częstochowskiego. Zgodnie z wieloletnią tradycją 19 października br., delegacja Zarządu Regionu NSZZ “Solidarność” z wiceprzewodniczącą Dorotą Kaczmarek oraz senator Rzeczypospolitej Polskiej IX kadencji Artur Warzocha, ks. Ryszard Umański kapelan częstochowskiej “Solidarności”, złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze u stóp pomnika ks. Jerzego w alei H. Sienkiewicza w naszym mieście. Po odśpiewaniu pieśni “Ojczyzno ma, tyle razy we krwi skąpana” grupa związkowców z pocztem sztandarowym udała się do Warszawy, aby kontynuować uroczysty ceremoniał obchodów.

Harmonogram tej pielgrzymki obejmował modlitwę u grobu ks. Jerzego na placu przy kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu, a następnie uczestnictwo w wieczornej Mszy św. w tejże świątyni, w której kapłan wygłaszał do zbiorowości Polaków płomienne kazania      o znamiennym przesłaniu “Zło dobrem zwyciężaj”. W uroczystej Liturgii, której przewodniczył biskup senior diecezji drohiczyńskiej Tadeusz Pikus, uczestniczyła rodzina błogosławionego kapłana oraz  członkowie “Solidarności” z całej Polski. Przybyli także przedstawiciele władz państwowych: wicepremier i prezes PiS Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki, minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg, szefowa Kancelarii Prezydenta RP Grażyna Ignaczak-Bandych,składając wieńce na grobie ks. Jerzego.

W wygłoszonej homilii biskup Tadeusz Pikus podkreślił, że błogosławiony ks. Jerzy został zniszczony, ale nie został pokonany. Wierzył w moc Słowa Bożego, dzięki któremu można oddzielić ziarno od plew, prawdę od fałszu, dobro od zła.  – Całym swoim życiem, cierpieniem i męczeństwem ukazał zarówno duchownym jak i świeckim, jak należy służyć Bogu, Kościołowi, ludziom  i ojczyźnie” – podsumował biskup. Wierni nawiedzili licznie kaplicę z relikwiami błogosławionego ks. Popiełuszki. Znajduje się tam  sutanna, w której został zamordowany. Szlachetne wartości, którymi kierował się w swym życiu i powołaniu ks. Popiełuszko w pełni obrazuje niedawno otwarta wystawa przy kościele św. Stanisława Kostki. Dekalog błogosławionego ks. Jerzego zawiera: miłość, wiarę, męstwo, radość, solidarność, godność, wolność, prawdę, dobro, świętość. “Posyła mnie Bóg, abym leczył rany zbolałych serc” – tak misję swą wyraził błogosławiony. Wartości te, pomimo upływu lat, są wciąż aktualne. Dlatego żywa i czczona jest pamięć o błogosławionym księdzu Jerzym Popiełuszce. W październikowy wieczór rozświetlony blaskiem zniczy związkowcy pożegnali grób swego patrona, okryty wieńcami z biało-czerwonymi szarfami, w otoczeniu warty honorowej żołnierzy. Warto dodać, iż ta niezwykła wycieczka członków częstochowskiej “Solidarności” do stolicy została uświetniona zwiedzaniem Świątyni Opatrzności Bożej wraz z Panteonem Wielkich Polaków.

Anna Kulej-Stacherczyk

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *