Sekretarz stanu Szymon Giżyński uhonorował w Narodowym Instytucie Kultury i Dziedzictwa Wsi pedagogów uczących i wychowujących młodzież w szkołach rolniczych, dla których Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi jest organem założycielskim.
– Spotykamy się dziś w roku szkolnym, który rozpoczął się z przewagą nauczania stacjonarnego. Dbamy o to, by nauka toczyła się normalnie, a chmury pandemii chcemy przesłonić czymś pięknym i inspirującym – powiedział podczas uroczystości wiceminister Giżyński. – Szkoły rolnicze, usytuowane na terenach wiejskich, są i powinny być na zawsze, rozsadnikiem polskości. Tak jak rozsadnikami polskości są: polska wieś, polskie środowiska wiejskie i małomiasteczkowe. Miejscem, w którym przez lata będą kształtować się charaktery i patriotyczne postawy naznaczone miłością do Ojczyzny i przywiązaniem do ziemi rodzinnej.
Wybitny uczony i mąż stanu, Władysław Grabski, mówił że „wszystko co wielkie, najcenniejsze, w poszczególnych epokach, wychodziło z polskiej wsi”. Dowodzą tego samego – w odniesieniu do współczesnych czasów – socjologiczne badania, które między innymi poświadczają, iż 84% Polaków uważa mieszkańców wsi i małych miasteczek za wielkich polskich patriotów, w których rękach, bardzo słusznie, spoczywa depozyt polskiej tożsamości, polskiej kultury. To jest wspaniała wiadomość, sama w sobie bardzo ważna; jednocześnie z mocą uświadamiającą – jaka na nas spoczywa olbrzymia odpowiedzialność.
W naszych szkołach rolniczych staramy się robić wszystko, aby łączyć te wartości z zawodowymi dokonaniami. By właśnie w murach takiej szkoły – dobrze dydaktycznie wyposażonej, dobrze pracującej, ale także właściwie wychowującej swych uczniów na porządnych ludzi i dobrych Polaków – młodzież chciała się znaleźć – zaznaczył w swoim przemówieniu wiceminister Giżyński.
– Ta uroczystość jest uznaniem i docenieniem Państwa pracy. Gratuluję odznaczeń i dyplomów, które wręczam z wielkim szacunkiem do Państwa dokonań. Takie chwile w życiu są bardzo cenne. To bardzo ważne, by osoby, które poświęcają się tym wielkim zadaniom, o których mówiłem wcześniej, zostały docenione za to, że pracują nad sobą, osiągają coraz większą maestrię swoich zawodowych i życiowych umiejętności. Także po to, by móc oddać należną sprawiedliwość i wskazywać drogę innym – by na swych różnych życiowych ścieżkach podążali Państwa śladem.
Sekretarz stanu Szymon Giżyński podziękował także młodzieży ministerialnych szkół rolniczych, uczestniczącej w konkursie „Niepodległa piórem i obiektywem”. Zapowiedział ogłoszenie w najbliższym czasie konkursu „Ojczyzna codziennie” gdzie uczniowie będą mieli możliwość zaprezentowania świątecznych tradycji, obyczajów oraz dokonania współczesnych bohaterów swej ziemi rodzinnej.
źródło minrol.gov.pl