W tym roku miasto planuje remont obserwatorium astronomicznego w Parku im. Staszica. W planach nie ma jednak mowy o budowie nowoczesnego obserwatorium słonecznego, w którym mógłby znaleźć miejsce teleskop, o co zabiega dr Bogdan Wszołek z Instytutu Fizyki AJD.
Budynek powstał w 1909 roku na Krajową Wystawę Przemysłu i Rolnictwa jako pawilon Towarzystwa Akcyjnego „Zawiercie”. Architekt Władysław Jabłoński zaprojektował go na planie koła wpisanego w dziesięciobok. Zastosował również nowatorską wówczas konstrukcję żelbetową – wysmukłe przypory, górą wygięte łukowato, wspierały okap dachu. Do dzisiaj obiekt prezentuje się oryginalnie.
Jego przeznaczenie zmieniło się po zakończeniu wystawy W 1923 roku władze miasta przekazały obiekt prefektowi częstochowskich szkół, księdzu Bonawenturze Metlerowi, który tam postanowił urządzić obserwatorium astronomiczne. Pięć lat później zakończona została przebudowa i dokonano otwarcia obserwatorium. Wyposażenie stanowiła luneta z obiektywem o średnicy 110 mm i ogniskowej 2040 mm, dar majora Wincentego Skrywana. Ksiądz Metler umieścił przed budynkiem zegar słoneczny z własnym mottem.
Jeszcze kilka lat temu z obserwatorium służyło fizykom Wyższej Szkoły Pedagogicznej (obecnie AJD) i Częstochowskiemu Towarzystwu Naukowemu. Później przekazano go Muzeum Częstochowskiemu.
Renowacja pawilonu prowadzi do przywrócenia mu pierwotnego kształtu żelbetowej konstrukcji. Miasto planuje, by remont zakończyć na wiosnę przyszłego roku, na obchody stulecia Wystawy Rolniczej. W budynku ma być winda, a dawna kopuła obserwatorium będzie służyć oglądaniu widoków. Wyremontowana i zabezpieczona zostanie obrotowa maszyneria obserwatorium, co pozwoli oglądać panoramę z fotela. Nowa kopuła zostanie pokryta bezpiecznym szkłem, umożliwiającym obserwację parku niezależnie od aury. Odtworzony zostanie też medalion nad wejściem głównym budynku. Zadanie jest współfinansowane w ramach Programu Rozwoju Subregionu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego 2007-2013, z którego miasto ma otrzymać 1,720 mln zł.
r