W tym tygodniu na Jasnej Górze


W tym tygodniu na Jasnej Górze m.in.: wieża podświetlona na czerwono w solidarności z prześladowanymi chrześcijanami w ramach kampanii RedWeek, prezentacja raportu „Prześladowani i zapomniani?” przygotowanego przez PKWP (21 XI); modlitwa za muzyków kościelnych w święto patronalne (22 XI), Forum Szkół Katolickich (24-25 XI), sesja misjologiczna i czuwanie PUM (26/27 XI), spotkanie Ruchu Rodzin Nazaretańskich i diakonów stałych (26 XI), kolejna nocna modlitwa „Z błogosławionym Prymasem czuwamy w Domu Matki”(27/28 XI). Odbędą się rekolekcje członków Bractwa NMP Królowej Korony Polski oraz rekolekcje „O Mszy św.” (25-27 XI).

 

Dziś (21XI) wieża jasnogórska zostanie podświetlona na czerwono – w kolorze krwi męczenników. To w ramach ogólnoświatowej kampanii RedWeek organizowanej przez Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Podczas konferencji prasowej o godz. 17.00 w Kaplicy Różańcowej zostanie zaprezentowany raport „Prześladowani i zapomniani?”. Podczas Apelu Jasnogórskiego paulini, wierni i przedstawiciele Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie modlić się będą za prześladowanych za wiarę.

 

W obchodzone już na Jasnej Górze dni cecyliańskie, czyli święto muzyki kościelnej, wpisuje się m.in. jubileusz 70-lecia Jasnogórskiego Chóru Mieszanego im. Królowej Polski oraz przyjęcie nowych członków Pueri Claromontani. Jutro (22 XI) we wspomnienie św. Cecylii modlitwa w intencji muzyków kościelnych zanoszona będzie w Kaplicy Matki Bożej o godz. 7.00. Posługę krajowego duszpasterza muzyków kościelnych pełni paulin o. Nikodem Kilnar.

Jasna Góra przez wieki była jednym z najważniejszych ośrodków muzycznych w Polsce i centrum kultury muzycznej Zakonu Paulinów. Są tu m.in. jeden z największych w Europie Środkowej historyczny zbiór ponad 3 tys. kompozycji i unikatowa kolekcja dawnych instrumentów, które można podziwiać w Muzeum 600-lecia. Instrumenty to jedna z największych i najbardziej wartościowych, nie tylko w kraju, kolekcji dawnych. Zbiór liczy ponad 200 egzemplarzy. Wśród nich jest unikatowa w skali świata trąbka ze znakomitego warsztatu Johannesa Starka z Norymbergi, wykonana w roku 1693.

Od końca XVI w. do początków XX stulecia działała tu wokalno-instrumentalna kapela należąca do najznakomitszych tego rodzaju zespołów nie tylko w Polsce, ale i w tej części Europy. Kapelę tworzyli paulini, ale angażowano do niej także muzyków świeckich. Do dziedzictwa Kapeli Jasnogórskiej, jako ośrodka kształcącego muzyków, nawiązuje powołana w 2011 r. Jasnogórska Publiczna Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I i II stopnia. Od ponad 20 lat działa też współczesna Kapela Jasnogórska, która wykonuje dzieła muzyki dawnej podczas niektórych liturgii i koncertów.

Obecnie kulturotwórcza i kształcąca misja Jasnej Góry realizowana jest m.in. poprzez liczne koncerty i wieczory organowe (już 3 XII zabrzmi pierwszy z cyklu Adwentowych Wieczorów Organowych), badania naukowe, wydawnictwa. To tu istnieje Stowarzyszenie Kapela Jasnogórska, której staraniem ukazują się płyty z serii Jasnogórska Muzyka Dawna.

 

W dniach 24-25 XI odbędzie się 32. Ogólnopolskie Forum Szkół Katolickich poprzedzone Konferencją Dyrektorów. Tematyka obrad będzie dotyczyła funkcjonowania szkoły w odniesieniu do wybranych aspektów funkcjonowania mediów, zwłaszcza elektronicznych.

 

Pod hasłem: Wierzę w Kościół Chrystusowy” odbędzie się w sobotę, 26 XI sesja misjologiczna połączona z nocnym czuwaniem członków i współpracowników Papieskiej Unii Misyjnej. Będzie to czas świętowania 150. rocznicy urodzin bł. Pawła Manny, założyciela Unii Misyjnej. Gościem spotkania ma być o. Dinh Anh Nhue Nguyen OFMConv, sekretarz generalny Papieskiej Unii Misyjnej. Celem sesji misjologicznej jest spotkanie różnych środowisk zaangażowanych w sprawy misyjne, wymiana doświadczeń i integracja, pogłębienie tematyki duszpasterskiej pracy formacyjnej na dany rok, jednak najważniejsza jest modlitwa za dzieło misyjne Kościoła, podkreśla ks. Maciej Będziński, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce.

Spotkanie rozpocznie się Mszą św. w Kaplicy Matki Bożej o godz.13.30. Modlitwie przewodniczyć ma bp Jan Piotrowski, przewodniczący Komisji KEP ds. Misji oraz Przewodniczący Krajowej Rady Misyjnej.

 

W sobotę, 26 XI odbędą się spotkania animatorów i członków Ruchu Rodzin Nazaretańskich oraz diakonów stałych.

 

Diakoni stali są obecni w życiu Kościoła w Polsce od 14 lat. Wchodzą do stanu duchownego, przyjmując pierwszy stopień święceń, pomagają w pracy duszpasterskiej, ale żyją w świecie, mają najczęściej rodziny, wykonują swój zawód.

 

Za tegoroczne plony ziemi także w sobotę 26 XI dziękować będą rolnicy zajmujący się ekologiczną produkcją żywności. Msza św. sprawowana będzie w Kaplicy Matki Bożej o 12.30.

 

Koncert pamięci Tadeusza Szymy zabrzmi w Bazylice o godz. 15.00, 26 XI. Zostanie wykonany poemat wokalny „Niebo zaprzecza ruchomości czasu”. To cykl pieśni na mezzosopran, baryton, chór i orkiestrę do słów poezji Tadeusza Szymy urodzonego w Częstochowie reżysera i krytyka filmowego, poety i wykładowcy akademickiego, działacza opozycji demokratycznej. Muzykę skomponował Grzegorz Majka.

 

O dziesiątym punkcie „ABC Społecznej Krucjaty Miłości” bł. kard. Wyszyńskiego, zachęcającym do modlitwy za wszystkich, nawet za nieprzyjaciół mowa będzie podczas kolejnej nocnej modlitwy „Z błogosławionym Prymasem czuwamy w Domu Matki” w niedzielę, 27 XI.

Podejmowana jest ona tradycyjnie z 27 na 28 dzień miesiąca jako dziękczynienie za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego i prośba o rychłą kanonizację. Nocna modlitwa ma konkretny program oparty na słowach „ABC Społecznej Krucjaty Miłości” bł. Prymasa. Czuwanie rozpocznie Apel Jasnogórski, a zakończy o północy Msza św. sprawowana z intencją o kanonizację Prymasa Tysiąclecia.

 

Trzydniowe rekolekcje członków Bractwa NMP Królowej Korony Polski oraz osób, którym bliska jest duchowość maryjna rozpoczną się w piątek, 25 XI. Poprowadzi je jezuita o. Józef Augustyn, profesor Akademii Ignatianium w Krakowie, rekolekcjonista i kierownik duchowy. Ich tematem będzie: „Kochać i służyć wzorem Maryi w dzienności życia”.

 

W dniach 25-27 XI trwać będą paulińskie rekolekcje eucharystyczne.

 

Mirosława Szymusik BP @JasnaGóraNews

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *