TURYSTYCZNIE PO JURZE CZĘSTOCHOWSKIEJ / GÓRA BIAKŁO


Góra jest jedną z głównych atrakcji turystycznych w podczęstochowskim Olsztynie i leży na wysokości 340 m. n.p.m. Ta atrakcja jest też potocznie nazywana „Jurajskim Małym Giewontem”, ponieważ wygląda, jak bezleśny, szczytowy, skalny grzebień. Sąsiaduje z skalistym grzebieniem Lipówek od północnej strony, zaś od południowej jest obniżenie oddzielone od Sokolich Gór. Warto dodać, że obniżenie jest płaskie i porośnięte lasem.

 

Z perspektywy bycia na samym szczycie jest widok na cztery strony świata, przybywają też wspinacze na ostańce. Należy odnotować, że na skale jest ażurowy krzyż upamiętniający 15- letni wówczas pontyfikat Jana Pawła II.  Na wzgórzu jest od 1993 roku. Zostawili go pielgrzymi podczas pielgrzymki pracowników przemysłu metalowego z Zawiercia.  Wspomniany krzyż stanowi element nawiązania do Giewontu, bo identyczny symbol religijny ma swoje umiejscowienie na Giewoncie. Nie ma w tym przypadku, ponieważ w kulturze słowiańskiej, do której Polki i Polacy należą, to krzyż odnosił się do siły przyrody (ogień, słońce i życie) oraz równowagi wszechświata.

Wzgórze cieszy się popularnością wśród spinaczy i zalicza się je do tzw. „Skał Olsztyńskich. Poza skałą Biakło do wzgórza należą inne skały m.in.: Garb, Mnich,  Sfinks, Okręt, Z Jałowcem. Istnieje 13 dróg wspinaczkowych, które zostały wyznaczone przez spinaczy o różnej trudności, ale punkty asekuracyjne można znaleźć na paru drogach w postaci ringów (stałych punktów asekuracyjnych), czy spinów. Znajdują się, również dwa ringi zjazdowe.

W okolicy góry Biakło są dwa szlaki turystyczne. Pierwszym z nich jest szlak św. Idziego: Olsztyn – Biakło – rezerwat przyrody Sokole Góry – Zrębice. Drugi z nich ma dłuższą trasę, która zaczyna się od Olsztyna, a kończy w Zrębicach. Natomiast wcześniej po drodze jest Biakło, wspomniany wyżej rezerwat oraz wzniesienie będące na wyżynie częstochowskiej Knieje, które pod względem administracyjnym znajduje się w obrębie wsi Przymiłowice.

 

Dawid Gątkowski

Fot. https://www.geoswiat.pl/

za www.slaskie.travel

 

 

  • Kolumnę dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
  • Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja.

 

 

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *