19 listopada 2022 roku w aktorka Teatru imienia Adama Mickiewicza w Częstochowie obchodziła jubileusz 20-lecia pracy artystycznej.
Z tej okazji w teatrze wystawiono spektakl ,,Cudowna terapia”, z udziałem bohaterki wieczoru, w towarzystwie Adama Hutyry i Marka Ślosarskiego. Wszyscy dali popis najwyższej sztuki aktorskiej, dając widzom moc wspaniałych wrażeń.
Oczywiście nie mogło zabraknąć życzeń, a tych było całe mnóstwo – od kolegów z zespołu i wielbicieli talentu Teresy Dzielskiej. List gratulacyjny przesłał wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, poseł Szymon Giżyński, który odczytała dyrektor biura poselskiego Grażyna Matyszczak. Również nasza Redakcja złożyła Pani Teresie gratulacje i wyrazy uznania, która przekazała redaktor naczelna Urszula Giżyńska, która przypomniała o pierwszym wywiadzie z artystką przeprowadzonym kilkanaście lat temu, tuż po rozpoczęciu pracy w Teatrze im. Adama Mickiewicza.
Niestety, zabrakło życzeń od przedstawicieli Urzędu Miasta Częstochowy. Tym bardziej przykre, że nikt z UM – ani prezydent, ani wiceprezydenci, ani naczelnik Wydziału Kultury – nie przyszedł na jubileusz.
List Wiceministra Kultury i Dziedzictwa Varodowego Szymona Giżyńskiego
MINISTERSTWO
KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO SEKRETARZ STANU Szymon Giżyński
|
Warszawa, 19.11.2022 r.
Szanowna Pani
Teresa Dzielska
Teatr imienia Adama Mickiewicza w Częstochowie
Pragnę złożyć Szanownej Pani szczere gratulacje z okazji jubileuszu 20-lecia twórczości artystycznej. Pani bogaty dorobek, na niwie artystycznej i społecznej, jest godny najwyższego uznania i szacunku. Przez lata pracy na scenie Teatru imienia Adama Mickiewicza w Częstochowie, widzowie mieli możliwość podziwiać Pani aktorski kunszt najwyższej próby. Liczne Pani role w inscenizacjach klasyki: „Makbet”, „Hamlet”, „Śluby Panieńskie” czy „Czyż nie dobija się koni” świadczą wymownie i dobitnie o Pani wszechstronnych umiejętnościach i wysokiej kulturze scenicznej.
Pani aktorstwo, mocą Pani talentu, doskonale łączy żywiołowość i ekspresję z perfekcją i powściągliwością – tak charakterystyczną dla Pani ukochanych profesorów, z czasów Pani studiów w Krakowskiej Państwowej Szkole Teatralnej.
Myślę, iż Pani krakowscy Mistrzowie śledzili z uwagą Pani aktorskie, zawodowe losy, będąc z siebie – zadowoleni, a z Pani – dumni.
Trzeba w tym miejscu koniecznie wspomnieć o następnym, ważnym dla Pani Mistrzu – Marku Perepeczce (skądinąd – ulubionym i bardzo cenionym przeze mnie aktorze), który z otwartymi ramionami przyjął Panią do zespołu i zatrudnił w Teatrze imienia Adama Mickiewicza. Dzięki temu jest Pani z nami – częstochowską publicznością teatralną – do dziś.
Za to, a także za oddaną pracę z młodzieżą, którą kieruje Szanowna Pani na drogę umiłowania polskiej kultury – w dniu Pani pięknego Jubileuszu – pragnę, w imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Pana Premiera Piotra Glińskiego, a także swoim własnym, serdecznie Szanownej Pani podziękować.
A także, z całego serca życzyć: zdrowia i niczym nieuszczuplonych sił ku dalszej, najobfitszej realizacji wielorakich Szanownej Pani twórczych pasji – z aktorską na czele – tak potrzebnych ojczystej kulturze.
I przypominamy nasze rozmowy z Teresą Dzielską
Rozmowa z Teresą Dzielską, aktorką częstochowskiego Teatru im. Adama Mickiewicza
Fot. Teatr im. Adama Mickiewicza