9 maja br. odbyła się konferencja prasowa elektrociepłowni Fortum w jej budynku przy ul. Rejtana 37/39. Podczas konferencji został podsumowany sezon grzewczy jesienno- zimowy oraz przedstawiono plany na kolejne lata.
Wydarzenie rozpoczęło się od wystąpienia kierownika należącej do Fortum Elektrociepłowni Częstochowa Jakuba Kołodziejczyka.
– To był rok wyzwań. Wiedzą państwo o problemach z dostępami do paliw, węgla. Używamy 75% utrwalanego węgla w stosunku do biomasy. Było to sporym wyzwaniem, cały rok walczyliśmy dzielnie z naszymi działami wsparcia np. dział paliw. Udało się to przez całą zimę, zapas węgla był ponad stan. Nie było naprawdę zagrożenia, żeby kaloryfery w Częstochowie były zimne, a ponadto dzięki remontom przeprowadzanym w trakcie lata udało się przygotować elektrociepłowni w taki sposób, że obyło się bez poważnej awarii i utrudnień w dostawie energii cieplnej do miasta Częstochowy. 1,5 miliona GJ zostało w okresie październik 2022- 31 marca, Dla porównania to 114 GJ mniej, niż w poprzednim sezonie. Głównym powodem jest to, że śniegu było mało podczas zimy oraz rosnąca świadomość mieszkańców, które też ma wpływ na to, iż zapotrzebowanie jest coraz mniejsze, ale modernizujemy i ocieplamy nasze domy. Przeznaczyliśmy 17 milionów złotych na inwestycje elektrociepłowni m.in. remonty oraz 6,4 milionów na instalacje sieciowe w formie nowych przyłączeń oraz modernizację sieci i węzłów ciepłowniczych- mówił kierownik.
Z kolei prezes Fortum w Polsce Piotr Górnik wspominał o wzroście odbiorców, którzy zdecydowali się na zmianę energii cieplnej oraz o dalszych planach inwestycyjnych
– W ubiegłym roku przyłączyliśmy 28 nowych klientów w Częstochowie o łącznej mocy 6, 2 MW. W tych połączeniach są również nowi klienci, którzy zdecydowali się zamienić źródło ciepła, czyli byli węglowi, gazowi, albo elektryczni i zdecydowali się przyłączyć do naszych sieci. To po prostu pokazuje, że to co robimy, ma sens. Generalnie poprzez przyłączenie kotłowni lokalnych jesteśmy w stanie rozwijać nasz system i przyłączać klientów. W ubiegłym roku podpisaliśmy 36 umów na 7, 5 MW. Na realizację umów przeznaczyliśmy 3,5 miliona złotych. Tendencja jest rosnąca, liczę na to, iż będzie rosła dalej nie tylko dlatego, że przyłączamy stare źródła wyeksploatowane, ale mam nadzieję, że Częstochowa będzie się rozwijała jako miasto, iż klientów z wzrośnie liczba klientów z innych obszarów przyłączona do naszych sieci. Chcemy zapewnić konkurencyjność naszego systemu na długie lata dzięki dekarbonizacji, ponieważ nie będziemy musieli opłacać emisji CO2, który stanowił znaczący koszt w funkcjonowaniu elektrociepłowni. W tym roku uruchomiliśmy proces dostawczy kotła biomasowego o mocy 40 MW i chcemy wyłonić dostawcę jeszcze w br. i zakończyć budowę w 2025 roku, bo jest potrzebny do modernizacji elektrociepłowni- wspominał prezes.
Foto: Dawid Gątkowski
Dawid Gątkowski / RED