DOŻYNKOWA NIEDZIELA
Niedziela 24 sierpnia upłynęła pod znakiem podziękowań za plony. Gminne dożynki odbyły się Olsztynie, Piasku (gm. Janów), Przyrowie, Koniecpolu.
OLSZTYN
W Olsztynie uroczystość rozpoczęła się na miejscowym Rynku. Korowód podążył do kościoła p.w. św. Jana Chrzciciela na Mszę świętą Dziękczynną, której przewodniczył ksiądz kanonik Ryszard Grzesik. Podczas homilii nastąpił uroczysty akt przekazania bochnów chleba przez starostów dożynek – Janinę Ulrich i Władysława Bańskiego na ręce ks. kanonika. Ksiądz proboszcz Ryszard Grzesik wygłosił płomienne kazanie, w którym podkreślił wagę zachowania polskiej tradycji związanej z chlebem. – Szanujmy chleb. Niech nie będzie go w koszach na śmieci, gdy upadnie na ziemię całujmy go, gdy kroimy róbmy znak krzyża – mówił kapłan.
Po Mszy św. oficjalnego otwarcia dożynek na miejscowym rynku dokonał Tomasz Kucharski, wójt gminy Olsztyn. Później było moc atrakcji: recital śląskiego „Karlika”, koncert kapeli „To i Owo”, występy zespołów śpiewaczych Kół Gospodyń Wiejskich i Pań z Klubu Aktywności Lokalnej GOK Olsztyn, konkursy, wystawy, prezentacje i degustacje regionalnych potraw. Wójt wręczył nagrody laureatom gminnego konkursu „Estetyczne zagospodarowanie zagrody wiejskiej”. Zwyciężyli Zofia i Marek Drożdżyńscy z Turowa. W dożynkowych konkursach najlepsi byli: w ubijaniu piany z białek – Krystyna Bajdur z Kusiąt, w rzucie ziemniakiem do celu – Andrzej Szadkowski ze Skrajnicy, w przebieraniu zbóż – Wiktoria Pietrzak ze Skrajnicy.
PIASEK
Nie mniej atrakcyjnie było w Piasku, gdzie gminne dożynki przy współpracy Urzędu Gminy Janów zorganizowała miejscowa Ochotnicza Straż Pożarna, której przewodzi prezes Ludwik Heinsch. Właśnie jego rolę i zaangażowanie podkreślali nie tyle mieszkańcy, ale i wójt Adam Markowski. – Naszą tradycją jest organizowanie dożynek w różnych miejscowościach gminy. Pan prezes Heinsch wszystko przygotował na najwyższym poziomie – podkreśla wójt. Uroczystość połączono z jubileuszem 60-lecia zespołu „Piaseczanki”, działającego przy miejscowym kole Koła Gospodyń Wiejskich pod kierunkiem Ireny Podsiedlik. Podczas imprezy panie zaprezentowały mini recital, który przyjęto burzliwymi oklaskami. Na spotkaniu wystąpił również zaprzyjaźniony zespół „Janowianie”, założony i prowadzony przez solistę Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” Piotra Hankusa oraz zespół „Regle” z Poronina. Atrakcją imprezy był kabareciarz Tadeusz Drozda.
Nieodzownym akcentem dożynek była Msza św. w parafialnym kościele, koncelebrowana przez proboszcza ks. Mirosława Siółko, podczas której starostowie – Małgorzata Bielawska i Jan Stępień ofiarowali w imieniu rolników symboliczny bochen chleba.
Nowością dożynek gminy Janów w Piasku był konkurs „Dożynkowy szlak” zorganizowany przez Kingę Zarembińską-Heinsch, w którym cenne nagrody ufundowało OSP w Piasku. – Powstały przepiękne dekoracje. Komisja miała duży problem, bo wybór tych najpiękniejszych był trudny. Dodatkowo wyróżniliśmy jedenaście dekoracji – mówi pani Kinga. Pierwszą nagrodę otrzymały Małgorzata Miszczyk i Zofia Grzywna, drugą – Edyta Duchowicz, trzecią – Lidia Dziurkowska.
Tradycyjnie wójt Markowski uhonorował rolników z największymi plonami. Otrzymali je Katarzyna i Mariusz Śledzikowie ze Skowronowa, Wioletta i Jerzy Dudkowie z Lusławic, Renata i Grzegorz Trojakowie z Pabianic, Małgorzata i Andrzej Grzesiakowie z Piasku oraz Henryk Nowak z Czepurki. Z kolei prezes Heinsch zaakcentował wkład strażaków w przygotowanie uroczystości. – Bardzo pomogli Zygmunt Białas, Janusz Kłosowski, Roman Bielawski, Jacek Podsiedlik i Arkadiusz Mogiłko – wylicza.
PRZYRóW
W Przyrowie dożynki rozpoczęto uroczystą Mszą świętą polową na terenie rekreacyjnym Przyrowa „Brzózkach”. Nabożeństwo odprawił ksiądz prefekt Tadeusz Jarząbek. Na jego ręce starostowie dożynek – Anna Lewandowska i Włodzimierz Piskorski przekazali symboliczny chleb, dziękując Bogu za tegoroczne plony. Pani Anna i pan Włodzimierz prowadzą gospodarstwa rolne o różnej wielkości, ale oboje zajmują się hodowlą krów mlecznych.
Gminę podczas uroczystości reprezentowali wójt Robert Nowak oraz przewodniczący rady gminy Rajmund Michalik. Na zaproszenie gospodarzy dożynek przybyli parlamentarzyści – Halina Rozpondek z PO i Szymon Giżyński z PiS. Zacni goście wręczyli nagrody gospodarzom z gminy Przyrów, którzy w konkursie na najładniejszy ogródek otrzymali najwyższe noty.
UG
UG