SPECJALNY POKAZ filmu „PROROK” na Jasnej Górze – 25 XI g.18.00


Bez Jasnej Góry nie udałoby się tej historii opowiedzieć. Specjalny pokaz filmu „PROROK” z udziałem reżysera Michała Kondrata odbędzie się w wyjątkowym wnętrzu Bastionu św. Barbary w piątek, 25 listopada o godz. 18.00.

 

 

 

Spotkanie z reżyserem „Proroka” i pokaz tego filmu w Bastionie św. Barbary, gdzie upamiętniona jest „Golgota Wschodu”, o której mówił Jan Paweł II wyjaśniając, że chodzi o ofiary totalitaryzmu Rosji i Sowietów, a także, w miejscu, gdzie znajduje się Kaplica Jasnogórskiej Matki Pojednania, ma szczególną wymowę.

 

Film fabularny „Prorok” to historia bł. Prymasa Wyszyńskiego, niezachwianego w wierze i konsekwentnego w walce o miłość, godność i prawa każdego człowieka, upominającego się o prawa Kościoła i uciemiężonego Narodu. Akcja toczy się w latach 1956-1970. Poprzedza ją dynamiczny prolog, przedstawiający represje i okrucieństwa, jakich dopuszczały się władze stalinowskiej Polski wobec przedstawicieli Kościoła katolickiego, w tym kard. Stefana Wyszyńskiego.

 

– Tego miejsca nie mogło zabraknąć w filmowej historii o człowieku, który wszystko postawił na Maryję i to Jasnogórską – podkreślali twórcy obrazu.

Planem filmowym do „Proroka” Jasna Góra była w czerwcu 2021r. Tu powstawały sceny milenijne z maja 1966.

 

Aktor Sławomir Grzymkowski, wcielający się w rolę Prymasa Wyszyńskiego, powiedział, że „bez tego miejsca nie udałoby się tej historii opowiedzieć”.

Dodał, że tu zastali nie tylko autentyczną scenografię, ale czuli tutaj siłę modlitwy pokoleń Polaków. Jak podkreślał, „dostali tutaj nowych skrzydeł”. – To coś wspaniałego, że możemy być w miejscu, w którym te wydarzenia się rozgrywały – zauważył filmowy kard. Wyszyński.

 

Jasna Góra była dla Prymasa Tysiąclecia wybranym i ukochanym miejscem. Częstochowskie sanktuarium przekształcił w duchową stolicę Narodu, konsekwentnie realizował wizję związania Kościoła w Polsce z Jasną Górą, a nawet uczynienia z niej kluczowego miejsca z punktu widzenia Kościoła powszechnego. Wyznaczył Jasnej Górze w polskim Kościele rolę twierdzy, mającej zatrzymać zaprogramowaną przez komunistów ateizację.

 

Niemal bezpośrednio, bo już piątego dnia (wcześniej komuniści nie pozwolili) po zwolnieniu z uwięzienia, 2 listopada 1956r. kard. Wyszyński przyjechał na Jasną Górę, by podziękować Maryi i wyrazić wdzięczność za wszystkie modlitwy wiernych w czasie jego internowania.

W roku następnym, 3 maja 1957 r. na Jasnej Górze zainaugurował Wielką Nowennę. W jego programie duchowym miała być ona zdecydowaną odpowiedzią na ideologię marksistowską. Jej celem było moralne odrodzenie społeczeństwa, a przez to doprowadzenie do upadku totalitaryzmu komunistycznego.

 

Film opowiada o 14 latach życia kard. Stefana Wyszyńskiego – od jego wyjazdu z miejsca internowania w Komańczy, a kończy się w latach 70. wydarzeniami grudniowymi w Gdańsku. Tytuł filmu odwołuje się do akcji władz PRL wymierzonej przeciw Wyszyńskiemu, która właśnie otrzymała kryptonim „Prorok”.

 

Na pokaz filmu goście wchodzą za zaproszeniami, dla mediów za okazaniem legitymacji prasowej.

 

Izabela Tyras Biuro Prasowe @JasnaGóra

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *