Powiat włoszczowski, gmina Koniecpol, Stowarzyszenie “Pękowiec” oraz Nadleśnictwo Włoszczowa odbudowują bunkier, w którym kiedyś chronili się partyzanci Armii Krajowej.
1 września powiat włoszczowski podpisał z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego umowę na dofinansowanie zadania pn. “Odbudowa bunkra i poprawa infrastruktury historycznej bazy AK, którą wizytował gen. Okulicki “Niedźwiadek” na Pękowcu”. Przedsięwzięcie jest również finansowo wspierane przez gminę Koniecpol, na terenie której leży Pękowiec, na mocy podpisanego porozumienia, którego inicjatorem był starosta włoszczowski Dariusz Czechowski i Burmistrz Miasta i Gminy Koniecpol Ryszard Suliga.
– Głównym celem zadania jest zrekonstruowanie w lesie między Kurzelowem a Pękowcem jednego z kilku bunkrów-ziemianek AK oraz umożliwienie udostępnienia kompleksu w celu popularyzacji wiedzy o jego historii – mówi starosta włoszczowski Dariusz Czechowski. – Dzięki zachowanej dokumentacji “budowlanej” obiektów, przekazanej przez żyjących budowniczych – żołnierzy Armii Krajowej – możliwe będzie wierne odtworzenie tego miejsca.
Bunkry z czasów II wojny światowej, zlokalizowane w sołectwie Pękowiec, są częstym miejscem terenowych lekcji historii, prowadzonych przez Mirosława Gałwiaczka dla uczniów szkół z Koniecpola oraz miejscem uroczystości patriotycznych z udziałem władz samorządowych gminy.
Ze strony gminy Koniecpol zadanie nadzoruje wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Wojciech Skrobich. Prace renowacyjne wykonane będą do końca roku.
źródło: koniecpol.info
MS