Pierwszy wakacyjny odpust, na który przybywają tysiące pieszych pielgrzymów, w tym dwie kompanie diecezjalne – przemyska i poznańska (15 VII) związany ze wspomnieniem NMP z Góry Karmel (16 VII); w Narodowy Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej (12 VII) trwać będzie modlitwa za cichych bohaterów – gospodarzy, rolników, którzy w czasie wojen, narażając życie, pomagali powstańcom i żołnierzom, tego dnia przybędzie jedyna piesza pielgrzymka org. przez duszpasterstwo rolników z diec. zielonogórsko-gorzowskiej.
16 lipca przypada wspomnienie NMP z Góry Karmel, zwanej Matką Bożą Szkaplerzną. To największy lipcowy odpust maryjny na Jasnej Górze. Suma odpustowa zostanie odprawiona na Szczycie, w sobotę, 16 lipca o godz. 11.00. Na uroczystości, już w wigilię, a więc 15 lipca licznie przybędą uczestnicy pieszych pielgrzymek, w tym poznańskiej i przemyskiej. Dotrą też mniejsze kompanie np. piotrkowska. Zwyczajem wielu z nich jest to, że pozostają na Jasnej Górze dłużej.
- Piesza Piotrkowska Pielgrzymka, po dwóch latach obostrzeń, rekolekcje odbywa w tradycyjnej formule, z trzema noclegami na trasie. Pątnicy idą pod hasłem “Wspólna droga”, jest to nawiązanie do trwającego w Kościele synodu. Ma ono przypominać, że wierni są Kościołem i są za niego odpowiedzialni. Pielgrzymi, którzy nie mogli wyruszyć z pątnikami na szlak, mogą uczestniczyć w pielgrzymce duchowo. Wejście grupy zaplanowane jest na czwartek, 14 VII ok. g. 17.00.
„Z Maryją niesiemy pokój” to hasło 42. Przemyskiej Archidiecezjalnej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. Pątnicy do Matki Bożej Jasnogórskiej wędrują w 10. grupach. Każda ma swojego patrona i to on stanowi nazwę ich grupy. Szlak do przejścia to ok. 380 km. Wejście pątników zaplanowano na 15 VII ok. g. 9.30. Msza św. celebrowana będzie o godz. 11.00 w Kaplicy Matki Bożej.
- Pieszej Pielgrzymce Poznańskiej towarzyszy hasło „Oto stało się nowe”. Nazwom grup przypisano konkretną charakterystykę. Są grupy: pokutna, młodzieżowa, ekstremalna, uwielbienia, biblijna, wyciszenia, rodzinna i miłosierdzia. Trasa pielgrzymki liczy ok. 300 km i jest podzielona na 8 etapów.
Abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański przed wyjściem kompanii przypominał, że „ograniczenie wygód, czasu spoczynku, posiłków, konfrontacja z kaprysami pogody weryfikują siłę ducha, są sprawdzianem wierności przyjętym wobec Boga zobowiązaniom. Tylko wytrwali pozostają na drodze aż do końca”.
Wejście pieszej pielgrzymki poznańskiej przewidziane jest na g. 12.15, natomiast Msza św. na g. 16.00 na Szczycie.
12 lipca obchodzony jest Narodowy Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Na Jasnej Górze z udziałem ludowców o g. 9.30 zanoszona będzie modlitwa za cichych bohaterów – gospodarzy, rolników, którzy w czasie wojen narażając życie pomagali powstańcom i żołnierzom.
Tego dnia przyjść ma 39. Piesza Pielgrzymka Duszpasterstwa Rolników diec. zielonogórsko-gorzowskiej. W tym roku pątnicy wędrują pod hasłem „Abyśmy byli jedno”. Przedstawiciele rolników zawierzają Maryi polską wieś i proszą o Boże błogosławieństwo na czas żniw i by „nie zabrakło chleba”. Wejście grupy zaplanowano przed g.13.00, z kolei Msza św. sprawowana będzie w Kaplicy Matki Bożej o godz. 13.30.
Izabela Tyras @JasnaGóraNews
fot. Bartosz Półrolnik