W piątek 1 lipca na inaugurację I Festiwalu im. Piotra Machalicy odbyło się uroczyste odsłonięcie ławeczki cenionego w całym kraju aktora, który ostatnie lata życia związał z Częstochową.
Ławeczka znajduje się w III Alei NMP, na wysokości Miejskiej Galerii Sztuki, w pobliżu fontanny „Dziewczynka z gołębiami”. Pomysł stworzenia takiego elementu małej architektury wyszedł od radnej Małgorzaty Iżyńskiej, a autorem projektu rzeźby aktora jest Zbigniew Stanuch.
Odsłonięcia ławeczki Piotra Machalicy dokonał w piątek 1 lipca jego przyjaciel, malarz, pisarz i pieśniarz Jan Wołek, w towarzystwie Aleksandry Sosnowskiej-Machalicy – żony aktora. Wcześniej, w krótkim osobistym wstępie przywołał postać swojego przyjaciela, wspominając m.in. „stacjonarne” wycieczki rowerowe z Piotrem Machalicą. Spotkanie przy ławeczce, w którym wzięło udział wielu częstochowskich i warszawskich przyjaciół artysty, w tym wielu znanych aktorów, muzycznie „oprawili” Krzysztof Niedźwiecki i Adam Machalica, bratanek Piotra Machalicy.
Urodzony 13 lutego 1955 roku w Pszczynie Piotr Machalica był rozpoznawalny m.in. dzięki kilkudziesięciu rolom w filmach, serialach czy Teatrze Telewizji. Z częstochowskim teatrem związany był w latach 2006-2018, gdzie pełnił rolę dyrektora artystycznego. Ceniony był zarówno przez tutejszych aktorów, jak i przez miejscową publiczność – z dyrektorskiego fotela wychodził często na deski, niejednokrotnie w głównych rolach, przez co stale miał styczność z widzami. Na swoim koncie ma dwa szczególne odznaczenia – Odznakę “Zasłużony Działacz Kultury” (1997) oraz Srebrny Medal “Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”. W końcu – po tym, jak odszedł 14 grudnia 2020 roku w Warszawie w wieku zaledwie 65 lat – spoczął na częstochowskim cmentarzu św. Rocha.
Warto dodać, że w “alejach” znajdują się jeszcze trzy inne ławeczki, upamiętniające ważne dla Częstochowy osoby – Ławeczka Haliny Poświatowskiej (poetki), Ławeczka Władysława Biegańskiego (lekarza) oraz Ławeczka Marka Perepeczki (aktora i dyrektora częstochowskiego teatru).