Urodziny Świętego Jana Pawła II


Z okazji 103. rocznicy urodzenia Św. Jana Pawła II, niezapomnianego, wielkiego papieża-Polaka, specjalnie dla dzieci i młodzieży wczesnoszkolnej zorganizowana została 19 maja br. o 11.00 radosna uroczystość na jasnogórskich wałach przy jego pomniku. Inicjatorem widowiska z tej okazji była Siostra Milena Banach ze Zgromadzenia Św. Józefa, licznie przybyły dzieci i młodzież ze swoimi opiekunami, w sumie zgromadziło się niemal 300 osób. Konferansjerem był Tomasz Kurpiarz, katecheta i działacz katolicki.

 

 

Dzieci przyniosły ze sobą symboliczne prezenty dla Jana Pawła II, kolorowe baloniki oraz pomysłowe i gustowne laurki własnoręcznie wykonane. Widoczne były wysoko uniesione emblematy Szkół Podstawowych nr 33, 37 oraz 17 z Oddziałami Integracyjnymi w Częstochowie, a także Miejskiego Przedszkola Siedmiu Krasnoludków nr 17. Honorową wartę przy pomniku Św. Jana Pawła II pełnili harcerze w pełnym umundurowaniu, kilkakrotnie była okazja zobaczyć zmianę warty.

Przyniesione zostały rekwizyty mające na celu pokazanie Świętego od strony jego prywatnych zainteresowań, zwłaszcza sportem, jak kajak z wiosłem, buty narciarskie i narty (stał przy nich młody człowiek w narciarskich spodniach lekko ucharakteryzowany na młodego Karola Wojtyłę), piłka futbolowa (z piłkarzem). Spotkanie, zorganizowane przede wszystkim z myślą o dzieciach, miało dynamiczny charakter, z dostosowanym do ich percepcji programem, który nie pozwalał się nudzić. Jako pierwszy swoje słowo skierował JE ks. bp. Andrzej Przybylski, przybliżając postać zacnego Jubilata w sposób dla dzieci przystępny. Potrafi on do młodego człowieka dotrzeć, warto przypomnieć, że zanim poszedł do Seminarium, ukończył pedagogikę na ówczesnej częstochowskiej WSP. Trzymając w ręku wiosło mówił między innymi o tym, że Jan Paweł II jako młody człowiek był bardzo podobny do każdego z nas. Lubił góry, lubił uprawiać różne sporty, jeździł z młodzieżą na kajaki, dbał o swoje zdrowie i tężyznę fizyczną, grał w piłkę nożną, a nawet kiedy był już papieżem, lubił „wymykać się” z Watykanu na narty. Ale w swoim życiu nie tylko się bawił, nawet podczas tych wyjazdów odmawiał brewiarze, dbał o spotkanie z Bogiem, poświęcał dużo czasu na modlitwę i wartościową lekturę. Modlił się nie tylko za siebie i za swoje sprawy, ale także za wszystkich ludzi, za Ojczyznę i pokój na świecie. Dodał, że wielu z nas pewnie nie lubi wcześnie rano się budzić czy uczyć języków obcych, ale mimo to warto to robić, aby służyć innym ludziom, tak jak robił to Św. Jan Paweł II.

Po nim krótko głos zabrał Rafał Piotrowski, Naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy, mówiąc między innymi: „To był człowiek święty dla każdego i (chciałbym) żeby każdy w Waszym młodym życiu właśnie w osobie Św. Jana Pawła II znalazł taką cząstkę, taki fragment jego życia, który będzie mu towarzyszył w Waszym dorosłym życiu, w waszej nauce. Człowiek wyjątkowy, wyjątkowy Polak, wyjątkowy człowiek kościoła i wyjątkowy Święty. Bardzo dziękuję i księdzu biskupowi Andrzejowi Przybylskiemu i Siostrze Milenie, że szczególnie w tym roku, kiedy źle mówiono o Janie Pawle II zgromadziliśmy się przed Jego pomnikiem w dniu Jego 103. urodzin, bo dajecie świadectwo szacunku i przywiązania dla Św. Jana Pawła II.”

Odsłuchano z muzyką Chopina w tle fragment znanego i głośnego wystąpienia Jana Pawła II ze spotkania z młodzieżą na Westerplatte, który wówczas powiedział m. in. „Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od Was nie wymagali. Wbrew wszystkim mirażom ułatwionego życia musicie od siebie wymagać. To znaczy właśnie więcej być. Przyszłość Polski zależy od Was. I musi od Was zależeć. To jest nasza Ojczyzna! To jest nasze być i nasze mieć! Nikt nie może pozbawić nas prawa, ażeby przyszłość tego naszego być i mieć, nie zależała od nas.”

Kolejny punkt godzinnego programu to odegranie przez muzyków i odśpiewanie przez wszystkich przybyłych ulubionej piosenki papieża-Polaka: „Barki”. Zespół dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 18, mających w swoim ubiorze góralskie motywy, zaśpiewał pieśń „Oto jest dzień, który dał nam Pan”, którą publiczność ochoczo „podchwyciła”. Następnie wykonali kilka góralskich piosenek. Po nich grupa dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 5 zaprezentowała równie imponujący układ taneczny. Potem znów wszyscy zaśpiewali i zatańczyli m. in. do „Święty uśmiechnięty” znanego przeboju zespołu „Arka Noego”.

Na sam koniec „imprezy” zebranych pobłogosławił Ksiądz Biskup, dzieci złożyły u stóp pomnika swoje symboliczne prezenty i hojnie poczęstowane zostały cukierkami, by w radosnych nastrojach udać się z powrotem do swoich szkół i przedszkoli.

Organizatorom należą się słowa ogromnego szacunku, uznania i podziękowania za zorganizowanie tego znakomitego widowiska. W obecnym czasie, kiedy środowiska spod sztandaru „złego” usiłują obrzucić Wielkiego Świętego kalumniami, ważne jest by także w dzieciach i młodzieży kreować i utrwalać właściwy obraz osoby i dokonań wybitnego Polaka.

Maciej Świerzy

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *