13 maja br. w Galerii Dobrej Sztuki Muzeum Częstochowskiego przy ul. ANMP 47 odbyło się spotkanie pt. „Synonimicznie” z lalkarką, absolwentką Wydziału Artystycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie Mirosławą Truchtą-Nowicką. W trakcie wydarzenia zaprezentowano wystawę prac autorki, którą można było zobaczyć w Muzeum w dniach 23 lutego – 14 maja br.
Artystka opowiedziała z jakich technik korzystała przy tworzeniu lalek oraz dlaczego w jej pracach dominuje biały kolor. – Korzystam z lufek teatralnych, gliny. Głowy są najważniejsze w każdej lalce, wyklejane są kilkoma warstwami, żeby były twarde, w środku są puste. Czerpię też z techniki wschodniej, w przeszłości miałam kilka realizacji tematów japońskich i stąd przyszły inspiracje – Trucha-Nowicka. – Prace robimy po to, aby dzielić się nimi z otaczającym światem, ludźmi. W kolor można ulokować wszystko, doszłam do tego, że najwięcej mogę powiedzieć przez papier szary i biały – mówiła lalkarka.
Mirosława Truchta-Nowicka urodziła się w 1966 r. i jest absolwentką Wydziału Artystycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie (obecnie Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza), dyplom w 1994 r. na kierunku Projektowanie Plastyczne u prof. Jerzego F. Sztuki i prof. Wernera Lubosa. Zajmuje się rzeźbą z papieru, tworzy też kompozycje przestrzenne, płaskie i obiekty. Jest członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Artystów Tworzących Papier i w Papierze – IAPMA (International Association of Hand Papermakers and Paper Artists). Aktywnie uczestniczy we współczesnym życiu artystycznym, prezentując prace w kraju i poza granicami. Szczególne miejsce w jej dorobku zajmują ekspozycje indywidualne oraz szereg zbiorowych, międzynarodowych wystaw sztuki papieru w Europie, Australii, Ameryce Południowej, Azji.
Foto: Dawid Gątkowski
Dawid Gątkowski/ RED