Jak spłacić trudne długi? O czym warto pamiętać?


Jeśli dłużnik ma trudności ze spłatą trudnych długów, może wykorzystać kilka strategii, które pozwalają na spłacenie zobowiązania. O czym warto pamiętać w takim przypadku?

 

Zaplanuj swój budżet

Problemy z długami mogą wynikać z braku kontroli nad finansami. W takim przypadku pierwszym krokiem będzie ich uporządkowanie.

 

Najlepiej rozpocząć od utworzenia budżetu, który zawiera listę wszystkich dochodów i wydatków. Na jego podstawie można następnie opracować sposoby, aby ograniczyć wydatki, na przykład zrezygnować z niepotrzebnych subskrypcji albo poszukać sposobów na dodatkowy zarobek.

 

Spłać problematyczne zadłużenia w pierwszej kolejności

Problematyczne długi warto spłacać jak najszybciej. Są to długi, które mają najwyższe oprocentowanie i w związku z tym są one również najdroższe w obsłudze, albo też długi ze zbliżającym się terminem płatności.

 

Warto zatem ustalić kolejność spłacania problematycznych długów, jednocześnie kontynuując dokonywanie płatności z tytułu innych zadłużeń.

 

Negocjuj spłatę zadłużenia z wierzycielem

Skontaktuj się z wierzycielami, na przykład z bankiem, firmą pozabankową, dostawcą mediów, aby wynegocjować niższą nowy plan spłaty, który jest łatwiejszy w realizacji.

 

Najlepiej nie zwlekać z kontaktem z wierzycielem, ponieważ im szybciej ustali się nowe warunki związane z redukcją zadłużenia, tym łatwiej będzie można je spłacić.

 

Skorzystaj z konsolidacji długów

Konsolidacja zadłużenia polega na łączeniu wielu długów w jeden dług o niższej stopie procentowej oraz dłuższym terminie spłaty, na przykład za pomocą pożyczki czy kredytu hipotecznego.

 

Skonsolidować można między innymi:

  • pożyczki
  • kredyty
  • karty kredytowe
  • debet na koncie

 

Za pomocą konsolidacji zadłużenia można łatwiej zarządzać długiem i zmniejszyć wysokość raty, co wynika z przedłużenia terminu jej spłaty. W ten sposób nawet większe długi mogą być łatwiejsze w uregulowaniu.

 

Ogłoś upadłość konsumencką

W przypadku poważnych problemów ze spłatą zadłużeń można zdecydować się na ogłoszenie upadłości konsumenckiej. To proces, który odbywa się sądowo i pozwala na ustalenie harmonogramu spłaty, oddłużenie oraz w niektórych przypadkach umorzenie długów całościowo.

 

Z tym procesem związane są określone warunki. Jak ogłosić upadłość konsumencką? – https://upadlosci-ekspert.pl/2023/01/18/jak-oglosic-upadlosc-konsumencka/ W tym celu należy być konsumentem – osobą, która nie prowadzi działalności gospodarczej, a także posiadać minimum 3-miesięczną niewypłacalność, co oznacza problemy ze spłatą zobowiązań w terminie.

 

Podsumowując, spłata trudnych długów wymaga dyscypliny, cierpliwości i zaangażowania w efektywne zarządzanie finansami.

 

Materiał Partnera

Podziel się:

1 komentarz

  • Najważniejszą zasadą jest przede wszystkim terminowość i sumienność wobec wierzyciela. Nie warto lecieć w kulki z oddawaniem należności bo prędzej czy później nadejdzie czas windykacji. Niejednokrotnie Kaczmarski Inkasso pomagali mi odsykać należności, nawet od najtwardszych dłużników

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *