Dzień robotyki w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Częstochowie


28 kwietnia w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Częstochowie im. Najświętszej Maryi Panny odbył się pokaz najnowszej generacji robota operacyjnego. To cyfrowy symulator umiejętności chirurgicznej – Symulator Versius Trainer, brytyjskiej firmy CMR Surgical. Kosztuje kilkanaście milionów złotych, ale jest nadzieja, że i częstochowski szpital będzie wyposażony w ten hit współczesnej medycyny chirurgicznej.

Versius to robotyczny system chirurgiczny nowej generacji, opracowany specjalnie z myślą o zaspokojeniu potrzeb zarówno pacjentów, chirurgów, jak i zespołów chirurgicznych. – Versius to modularny robot chirurgiczny, który uzupełnia i rozszerza możliwości chirurgów, pomagając osiągać lepsze wyniki dla pacjentów. Wyposażony jest w pełni przegubowe narzędzia, bezpośrednio odwzorowujące układ ludzkiej dłoni oraz posiadający zintegrowaną, stabilną wizualizację 3D HD w systemie Versius, zapewniają doskonałą precyzję, kontrolę, zręczność i głębię widzenia, co pozwala chirurgom przeprowadzać zabiegi łatwiej i dokładniej. System chirurgiczny zaprojektowano, aby wspierać chirurgów podczas przeprowadzania zabiegów minimalnie inwazyjnych i zapewniać jak największe bezpieczeństwo ich wykonania. Dzięki optymalnej lokalizacji portu dostępowego do pacjenta umożliwia operowanie zgodnie z własnymi preferencjami, przy jednoczesnym wykorzystaniu wszystkich zalet robotyki – wyjaśnia dyrektor Artur Dolny z CMR Surgical.

Obecnie system Versius jest stosowany w rutynowej praktyce klinicznej, aby zapewniać wysokiej jakości opiekę chirurgiczną pacjentom na całym świecie. W Polsce takie roboty posiadają dwa szpitale: w Łodzi szpital specjalistyczny urologiczno-ginekologiczny Salve Medica od roku i w Chorzowie w szpitalu Urovita, też o profilu urologiczno-ginekologicznym, od dwóch miesięcy – w ciągu tego okresu w Chorzowie wykonano 20 operacji. – Zainteresowanie ze strony szpitali jest bardzo duże. Finalizujemy kolejne instalacje urządzenia.  – mówi Artur Dolny.

Robot operacyjny to precyzja, bezpieczeństwo leczenia, dostęp do głębszych warstw anatomicznych i szybszy powrót do zdrowia – podkreśla dyrektor Artur Dolny. Jak przebiega zabieg? – System Versius ma większe możliwości od leczenia laparoskopowego. Przede wszystkim operacja odbywa się w dogodnych dla lekarzy warunkach. Chirurg siada za konsolą i poprzez specjalne dżojstiki przeprowadza zabieg, którego przebieg obserwuje na ekranie. Wygodna, siedząca pozycja wpływa na ergonomię pracy lekarza, jego komfort przy zabiegu, który przeprowadzany jest w formule trójwymiarowej, z pominięciem drań. System również zapewnia wysoką jakość przeprowadzania zabiegu, kontrolując każdy ruch lekarza. To wszystko przekłada się na bezpieczeństwo pacjenta, a na tym nam najbardziej zależy. Należy podkreślić jednocześnie małą inwazyjność przy wykonywaniu zabiegu. Podczas operacji wykonywane są małe nacięcia, co daje mniejsze krwawienia i skraca czas zabiegu. Tym samym pacjent szybciej dochodzi do sprawności i zdrowia, jest krótsza hospitalizacja i krótsza rekonwalescencja. Efektem dodatkowym są obniżenie kosztów szpitalnych oraz szybszy powrót pacjenta do pracy– wyjaśnia dyrektor Artur Dolny.

Praca zespołowa jest podstawą sukcesu na sali operacyjnej. – Opracowaliśmy naszą technologię i szkolenia tak, aby zapewnić wsparcie całemu zespołowi chirurgicznemu w realizacji jak najlepszej opieki chirurgicznej, ułatwić dostęp do pacjentów i usprawnić komunikację w zespole. Modularna konstrukcja, małe gabaryty, otwarta konsola i technologia współpracującego ramienia Versius umożliwiają zespołowi chirurgicznemu łatwy dostęp do pacjenta w każdym momencie, jednocześnie zapewniając wyraźny kontakt wzrokowy z chirurgiem, co dodatkowo ułatwia komunikację. Dzięki systemowi Versius, wszystkie elementy są zoptymalizowane z myślą o ułatwieniu pracy całemu zespołowi operacyjnemu – dodaje dyrektor Artur Dolny.

Podczas pokazu lekarze mieli możliwość sprawdzenia jak pracuje się na robocie. Swoje pierwsze wrażania opisuje Leszek Sułkowski, kierownik traktu operacyjnego w WSS. – To fantastyczna sprawa. Jest to już teraźniejszość w medycynie dla niewielu jednostek leczniczych w naszym kraju, ale myślę, że będzie to przyszłość dla każdego szpitala. Taki robot da nam możliwość wykonywania operacji o większym zakresie oraz zwiększy liczbę leczonych pacjentów. Tak jak kiedyś chirurgia szła w kierunku chirurgii laparoskopowej, to obecnie będzie szła w kierunku chirurgii robotycznej. Aktualnie w naszym szpitalu wykonujemy bardzo dużo zabiegów laparoskopowych w ramach chirurgii ogólnej, onkologicznej, ginekologii, laryngologii i chirurgii dziecięcej. Natomiast nie dysponujemy robotem operacyjnym i mamy nadzieję, że kiedyś i w naszym szpitalu taki robot będzie i będziemy mogli wykonywać zabiegi z większym komfortem i dla lekarzy, i dla pacjentów, ale także wykonywać i te zabiegi, które są niemożliwe do wykonania laparoskopowo – podkreśla doktor Leszek Sułkowski.

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *