CIEKAWOSKI JURY / Historia Złotej Krainy Pstrąga


 

Pstrągarnia w Złotym Potoku to najstarsze rybne gospodarstwo hodowlane w Europie. Stawy na rzece Wiercica zostały zbudowane przez hrabiego i właściciela złotopotockiego majątku ziemskiego Edwarda Raczyńskiego, który urządzenie stawów zlecił najlepszemu wówczas fachowcowi – Michałowi Girdwoynowi. Pierwsze z nich zarybiono w 1881 roku pstrągarni sprowadzonej z Kalifornii (Stany Zjednoczone).

W dolinie rzeki Wiercica przypłynęła ikra pstrąga tęczowego – pod opieką pewnego amerykańskiego senatora, na którego cześć jeden ze stawów nazwano później „Amerykanem”. Zapłodnienie ikry odbyło się w sposób uroczysty przy obecnych gościach i tak powstało pionierskie gospodarstwo w Europie, gdzie hodowla sukcesywnie się rozwijała. Następnie dokonano podziałów stawów na: zarybione pstrągami strumieniowymi, jeziorowymi, tęczowymi, łososiami amerykańskimi, węgorzami i, wreszcie, karpiami, linami i brzanami (później do hodowli wprowadzono także sandacza). Gdy zaczynał się XX wiek, wtedy stawów już było więcej, bo 46, ale ikra była eksportowana do wielu europejskich krajów.

Przy akwenach stanął domek stróżów stawowych, rozebrany podczas II wojny światowej. Po zakończeniu ostatniej wojny gospodarstwo znacjonalizowano. Pomimo tego hodowla  ryb wciąż funkcjonowała, a obok niej pojawił się nowy staw „Ziętek” na część gen. Józefa Ziętka – wojewody śląskiego, Pstrągarnia działa i dziś, bo można zakupić pstrąga i skonsumować w lokalnej smażalni, a warto dodać, iż złotopotocki pstrąg z rusztu jest wpisany do ministerialnej listy potraw tradycyjnych.

Żródło: https://jura.slaskie.travel/poi/3603/dawna-pstragarnia-raczynskich-w-zlotym-p

 

 

  • Kolumnę dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
  • Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja.
Podziel się:

4 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *