Podejmowanie działań marketingowych w niepewnych i zmiennych warunkach wiąże się z wysokim ryzykiem przepalenia budżetu. Właściwe rozpoznanie otoczenia rynkowego – partnerów, konkurentów, strategii, zasobów czy ofert – jest kluczem do uzyskania przewagi nad resztą. Rynek stale ulega zmianom, dlatego tak ważne jest stały monitoring przemian zachodzących na podłożu rywalizacji. Ogromną rolę mają w tym kompleksowe badania rynku firmy. To właśnie one pozwalają na pozyskanie miarodajnych danych dotyczących rynkowych mechanizmów, zjawisk, procesów, a nawet dopiero kształtujących się trendów. Zebranie danych to nie wszystko – ważna jest też ich właściwa interpretacja i podjęcie się działań opartych na uzyskanych wynikach.
Dlaczego każdy przedsiębiorca powinien przeprowadzić badania rynku firmy?
Skutecznie i szczegółowo przeprowadzona analiza rynku umożliwia lepsze poznanie jego specyfiki. Im lepiej coś jest znane, tym łatwiejsze jest uzyskanie nad tym kontroli. Pozyskanie kompleksowej wiedzy o ogólnej sytuacji na rynku danej branży czy o wybranych aspektach jego działania pozwoli na wyciągnięcie stosownych wniosków i błyskawiczne wprowadzenie zmian w firmie, w celu dostosowania jej do współczesnych wymogów i potrzeb rynkowych. W dzisiejszych czasach liczy się przede wszystkim pozycja firmy na arenie krajowej lub międzynarodowej. Umocnienie rynkowej pozycji jest możliwe tylko wtedy, gdy zdobędzie się wiedzę, jakiej nie posiada reszta. Badania rynku firmy pozwalają posiąść najważniejsze informacje o sytuacji, ułatwiając określenie aktualnej pozycji przedsiębiorstwa w rankingu atrakcyjności rynkowej. Racjonalizacja działań marketingowych przy jednoczesnej optymalizacji kosztów w tym zakresie pozwala zaoszczędzić ogromne pieniądze, które później mogą zostać przeznaczone na polepszenie warunków do dynamicznego rozwoju firmy. Łańcuch korzyści jest bardzo kuszący, jednak aby reakcja była w ogóle możliwa, trzeba być świadomym swoich działań badawczych. Nowoczesne przedsiębiorstwa budują swoją potęgę na wynikach badań dostarczanych przez współpracujące z nimi agencje badawcze – szereg specjalistów pozwala przyspieszyć proces zdobywania potrzebnej do działania wiedzy, tym samym zwiększając szanse firmy na wybicie się spośród grona konkurencji. W Polsce możemy znaleźć kilka firm, które są w stanie pomóc przedsiębiorcom dokładnie poznać rynek – jedną z nich jest Norstat. Agencja badawcza oferuje szereg działań, mających na celu usprawnić procesy zachodzące w firmie. Eksperci są w stanie zobaczyć więcej; między innymi dlatego należy szukać w nich sojuszników.
Im szybciej tym lepiej, czyli kiedy warto przeprowadzić badania rynku
Jesteśmy świadkami wielkich zmian zachodzących nie tylko w społeczeństwie, ale przede wszystkich na współczesnym rynku. Przedsiębiorcy kolejno tracą i zyskują na zmieniającej się jak w kalejdoskopie sytuacji, szukając balansu w chaosie wygórowanych oczekiwań konsumentów oraz ciągle rosnących potrzeb rynkowych. Badania rynku firmy nie powinny być jednorazową inwestycją – nie, jeżeli chce się być na bieżąco ze zmieniającym się rynkiem. Tylko zaktualizowane informacje pozwalają na błyskawiczną reakcję wobec zmian i zachowanie stabilnej pozycji przedsiębiorstwa w rankingu. Zamiast czekać na pełne wyklarowanie się sytuacji rynkowej, lepiej jest podjąć się współpracy z agencją badawczą, której działania będą w stanie udzielić odpowiedzi na pytanie „co zrobić, by firmie żyło się lepiej?”. We współczesnym biznesie liczy się przede wszystkim świadomość obecnej sytuacji i umiejętność radzenia sobie ze zmianami. Przystosowanie się do aktualnego stanu rzeczy zapewnia przetrwanie.
Materiał zewnętrzny
6 komentarzy
Konkurencja zawsze jest ważna i trzeba ją poznać, aby wytrzymać na rynku.
Konkurencja to ludzie którzy identyfikują się z daną marką, musimy się zapoznać aby wiedzieć co ludzie lubią.
takie są prawa rynku
Ano trzeba tak robić aby klienta przyciągnąc do firmy.
Rywalizacja zawsze była na każdym polu, trzeba się z tym zapoznać.
Z perspektywy czasu konkurencja jest potrzebna, kształtuje potrzeby rynku a co za tym idzie potrzeby klientów.