Współpraca Gminy Żarki z hromadami Subottsi i Medwediwka z Ukrainy


Rada Miejska w Żarkach jednogłośnie zadecydowała (19.10.) o rozpoczęciu partnerskiej współpracy z gminą Subottsi w obwodzie Kirowohradzskim oraz z gminą Medwediwka w obwodzie Czerkaskim w Ukrainie. Jest to efekt szeregu działań, jakie były podejmowane w Gminie Żarki od momentu napaści Rosji na Ukrainę.

– Jako jedyna gmina z województwa śląskiego znaleźliśmy się w gronie 25 gmin z Polski, które przyjęły na 7-tygodniowy staż pracownika samorządowego. Od sierpnia do października tego roku gościła w Żarakch Oksana Pochinska z hromady Medwediwki z centralnej Ukrainy – informuje burmistrz Miasta i Gminy Żarki Klemens Podlejski.
Oksana poznawała nie tylko realia polskiego samorządu, ale także potencjał turystyczny, model współpracy biznesowej pomiędzy właścicielami atrakcji oraz różne instytucje szczebla powiatowego, wojewódzkiego, krajowego, do których Gmina Żarki aplikuje o finanse na realizację projektów, głównie unijnych.
Projekt stażowy wdrażała Fundacja Solidarności Międzynarodowej. Gmina Medwediwka sąsiaduje z gminą Subottsi. – Tą gminę też poznaliśmy lepiej za sprawą Natalii Priadki, dzisiaj mieszkanki Gminy Żarki – dodaje burmistrz K. Polejski. – Napaść Rosji na Ukrainę postawiła przed samorządem nowe wyzwania, a Gmina Żarki wdrożyła bardzo konkretne przedsięwzięcia.
Jako jedna z nielicznych w regionie już w marcu 2022 r. w ramach projektu unijnego zatrudniła pracownika merytorycznego Natalię Priadka, od 3 lat mieszkankę Żarek. Jej zadaniem był kontakt z uchodźcami. Natalia nadal pełni rolę tłumacza, aktywnie wspiera społeczność ukraińską i asystuje przy załatwianiu spraw w MGOPS, Urzędzie Pracy, w ZUS, bankach, a nawet w miejscach zakwaterowania, czy miejscach gdzie możliwe jest podjęcie zatrudnienia. Prowadzi Ukraiński Klub Malwa, gdzie można porozmawiać z psychologiem, skorzystać ze wsparcia doradców biznesowych, omówić i przeprowadzić wydarzenia kulturalne, rekreacyjne, lub zaplanować atrakcyjną wycieczkę. Wsparciem objętych zostało ponad 100 osób, kontaktu, pomocy szukają kolejni uchodźcy osiedlający się w Gminie Żarki.
Ta osobista współpraca, rozpoczęta od dwóch aktywnych Ukrainek przekłada się na szersze forum. Przygotowane zostały umowy o współpracy.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *