W tym tygodniu na Jasnej Górze


Nocne czuwanie „Z bł. Prymasem w Domu Matki” (27/28 IV), pielgrzymki: parafii Jakubowych, wędkarzy (27 IV), transportowców (28 IV), karawaningowa (27 IV), kolejna edycja Jasnogórskich Rekolekcji Eucharystycznych i Jasnogórskich Dni Skupienia (26-28 IV), modlitwa uczestników V Ogólnoeuropejskiego Forum Bractw (28 IV), finisz diecezjalnych pielgrzymek maturzystów – arch. katowicka (25 IV) – to najważniejsze wydarzenia tego tygodnia na Jasnej Górze.

 

 

27 IV – 10-lecie kanonizacji dwóch Papieży – czcicieli Matki Bożej Jasnogórskiej

10 rocznica kanonizacji dwóch wielkich papieży XX wieku jest okazją do przypomnienia, że nie tylko św. Jan Paweł II był człowiekiem oddanym Matce Bożej Jasnogórskiej i pielgrzymował do częstochowskiego sanktuarium. Był nim również św. Jan XXIII. Od młodości zaznajomiony z historią Polski, zwłaszcza poprzez lekturę „Trylogii”, upatrywał w Maryi Jasnogórskiej szczególną Orędowniczkę. Tutaj pielgrzymował w 1929 r. Piastując godność arcybiskupa Areopolii, wizytatora apostolskiego w Bułgarii ks. Roncalli 17 sierpnia 1929 r. przybył z pielgrzymką na Jasną Górę. Okazją było 25-lecie jego święceń kapłańskich. Późniejszy papież po odprawieniu Mszy św. przed Cudownym Obrazem zwiedził klasztor i sanktuarium, a w Bibliotece złożył wymowny wpis w Księdze Pamiątkowej: „Królowo Polski, mocą Twojej potęgi niech zapanuje pokój obfitości darów w wieżycach Twoich”. Jasnej Górze ofiarował olbrzymią monstrancję gotycką (133 cm, 12,5 kg), srebrna i pozłacana, ozdobiona elementami z kości słoniowej, z dedykacją: „sanktuarium Częstochowskiej Bogarodzicy Dziewicy w dowód szczególnej miłości względem Polski zawsze wiernej”, świecę z wizerunkiem Matki Bożej Jasnogórskiej, dwa medaliony z podobizną papieża, wydane z okazji Soboru Watykańskiego II oraz kielich, którego Jan XIII osobiście używał do odprawiania Mszy św. To na jego prośbę wypowiedzianą do kard. S. Wyszyńskiego, od 6 XI 1958 r. rozpoczęto odprawianie codziennych Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze w intencji każdego następcy św. Piotra.

W życie św. Jana Pawła II wpisana była od młodzieńczych lat aż do ostatnich dni. Tu pielgrzymował jako student, potem duszpasterz z młodzieżą akademicką oraz indywidualnie. Jako biskup przybywał na Jasną Górę bardzo często, uczestniczył w wielkich celebracjach odpustowych, uroczystościach, w konferencjach, rekolekcjach, wygłaszał kazania, odprawiał Drogę Krzyżową. W kronikach odnotowano ponad 100 razy jego obecność i posługę tutaj.  Jako papież zawierzenia, którego dewizą były słowa „Totus Tuus” odwiedzał Jasną Górę sześciokrotnie. Był pierwszym papieżem, który przekroczył progi Kaplicy Matki Bożej, potwierdził swoje zawierzenie Maryi i określił „rolę” Jasnej Góry w życiu Kościoła i Narodu. Przekonywał, że “Jasna Góra jest prawdziwym sanktuarium narodu. Trzeba przykładać ucho do tego świętego miejsca, aby czuć, jak bije serce Narodu w sercu Matki!” Na Jasnej Górze – wzorem Prymasa Stefana Wyszyńskiego i polskiego Episkopatu dokonał zawierzenia Kościoła w Polsce. Najcenniejsze i najbardziej symboliczne wota Jana Pawła II dla Jasnej Góry znajdują się przy Cudownym Obrazie Matki Bożej. Pierwszym darem jest złota róża z 1978 r. Papieska róża to najwyższe rangą odznaczenie następcy św. Piotra dla maryjnego sanktuarium. Obok Cudownego Obrazu Matki Bożej znajduje się pas sutanny, przestrzelony i zakrwawiony w czasie zamachu 13 maja 1981 roku na Placu św. Piotra a złożony przez Jana Pawła II 19 czerwca 1983 r. Przy Maryi umieszczono także złoty różaniec i złote serce. Wielkie znaczenie mają również podarowane w przededniu śmierci złote korony na Cudowny Obraz Pani Jasnogórskiej. Są na nich orły piastowskie i lilie andegaweńskie oraz wygrawerowany napis „Totus Tuus”. Wśród darów i pamiątek papieża z Polski są też np. kolarski rower czy czarne BMW E34. Pielgrzymi mogą zobaczyć również m.in. trony papieskie z pielgrzymek św. Jana Pawła II, ornaty i dary, które otrzymywał podczas podróży apostolskich. W sanktuarium znajduje się także wystawa pt. „Nie byłoby Papieża Polaka, gdyby nie było twojej wiary – Prymas Tysiąclecia błogosławiony ks. kard. Stefan Wyszyński”.

 

XVII Pielgrzymka Parafii Jakubowych i czcicieli św. Jakuba Większego

Tradycyjnie w ostatnią sobotę kwietnia (27 IV) odbędzie się XVII Pielgrzymka Parafii Jakubowych i czcicieli św. Jakuba. Msza św. odprawiona zostanie o godz. 13.30 w Kaplicy Matki Bożej. W tym roku organizatorem pielgrzymki jest parafia św. Jakuba z Piotrkowa Kujawskiego. Jasna Góra jako miejsce pielgrzymkowe od dawna związana jest także z kultem Jakubowym. Muszla, symbol pielgrzymujących do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostella, od roku 1723 widnieje w głównej bramie Sanktuarium, bramie Jerzego Lubomirskiego. W Kaplicy Matki Bożej jest także figura Jakuba Większego.

Jakubowy Szlak do Santiago de Compostela, podobnie jak Via Francigena z Canterbury do Rzymu i pielgrzymka do Jerozolimy, uważany jest za jedną z trzech najważniejszych pątniczych tras chrześcijaństwa. Także w Polsce Szlak Jakubowego zyskuje coraz większą popularność. W 2004 r. zadecydowano o utworzeniu pierwszego w Polsce stałego szlaku św. Jakuba łączącego Dolny Śląsk z europejską siecią szlaków do Santiago de Compostela w Hiszpanii.

 

Nocne czuwanie „bł. Prymasem w Domu Matki” (27/28 IV)

„Ten zwycięża kto miłuje” to przesłanie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego i hasło tegorocznych czuwań „ Z bł. Prymasem w Domu Matki”, które na Jasnej Górze odbywają się zawsze z 27 na 28 dzień miesiąca. Nocna modlitwa jest prośbą o kanonizację i zgłębianiem treści duchowego programu błogosławionego. To w roku setnej rocznicy święceń kapłańskich bł. kard. Wyszyńskiego i prymicji, które miały miejsce na Jasnej Górze. Czuwanie poprowadzi Jasnogórska Rodzina Różańcowa.

To właśnie kard. Wyszyński dał nową inspirację do ożywienia apostolstwa modlitwy różańcowej na Jasnej Górze. Prymas skierował do Polaków apel: „modlitwą różańcową powiążcie wszystkie wasze serca, aby stały się murem obronnym Kościoła Chrystusowego pod opieką Zwycięskiej Pani Jasnogórskiej”. To milenijne wezwanie podjął paulin o. Bronisław Matyszczyk i w nawiązaniu do wiekowej tradycji odrodził na Jasnej Górze nurt modlitwy różańcowej. Założył Jasnogórską Rodzinę Różańcową. Czuwanie rozpocznie się tradycyjnie Apelem Jasnogórskim o 21.00 i potrwa do 1.00 w nocy. Modlitwa jest nawiązaniem do 28 maja 1981 r., kiedy po śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego na Jasnej Górze z inicjatywy Instytutu Prymasa Wyszyńskiego podjęte zostały błagania o jego beatyfikację.

 

Kamperem na Jasną Górę

XI Ogólnopolska Pielgrzymka Karawaningowa na otwarcie nowego sezonu odbędzie się 27-28 IV. Na jasnogórskie spotkanie przyjeżdżają całe rodziny. Organizatorem zlotu jest Katolickie Stowarzyszenie Karawaningowe „Razem w drodze”. W sobotę Msza św. sprawowana będzie o godz. 14.30 w Kaplicy Matki Bożej, po niej zaplanowano Drogę Krzyżową i Apel Jasnogórski. W niedzielę Eucharystia celebrowana o godz. 9.30 połączona będzie z błogosławieństwem kamperów, przyczep i holowników na jasnogórskim parkingu.

 

Pielgrzymka Wędkarzy

Już od 11 lat stało się zwyczajem, że miłośnicy wędkarstwa i ich rodziny spotykają się na wspólnej modlitwie na Jasnej Górze. Uczestniczyć będą we Mszy św. a potem w okolicznościowym spotkaniu w Sali o. Kordeckiego. Inicjatorem jasnogórskich spotkań jest Mariusz Tokarz, pracownik Jasnej Góry i wędkarz z zamiłowania. Pielgrzymka jest jednocześnie uroczystym otwarciem sezonu wędkarskiego.

 

Motocyklowy Zjazd Gwiaździsty do Częstochowy 2024

Kolejne spotkanie miłośników jednośladów odbędzie się na Jasnej Górze w niedzielę, 28 IV. Tym razem będzie to Motocyklowy Zjazd Gwiaździsty do Częstochowy 2024 organizowany przez Częstochowskie Towarzystwo Cyklistów i Motocyklistów i Klub Motocyklowy SKL Dragon. To właśnie to częstochowskie stowarzyszenie zebrało motocyklistów z Polski na pierwszy taki zjazd w 1935 r. O godz. 11.00 zaplanowano wjazd Parady Motocyklistów na Jasną Górę, o godz. 12.00 Mszę św. na Szczycie.

 

Modlitwa członków bractw i konfraterni

W ramach odbywającego się w Częstochowie (Dolina Miłosierdzia) V Ogólnoeuropejskiego Forum Bractw połączonego z II Ogólnopolskim Forum Bractw i Konfraterni w niedzielę, 28 IV, na Jasnej Górze sprawowana będzie Msza św. o godz. 12.30. Celem spotkania jest m.in. podsumowanie projektu „Konfraternie – element polskiej tradycji regionalnej i narodowej: dokumentacja, animacja i integracja” realizowanego przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego w ramach programu Ministra Edukacji Narodowej pod nazwą „Nauka dla Społeczeństwa”. Omówione zostaną działania mające na celu dalszą popularyzację bractw religijnych w Polsce. W Forum wezmą udział goście m.in. z Włoch, Francji, Malty, Szwajcarii i Hiszpanii. To w ramach przygotowania do udziału w Dniu Bractw i Konfraterni, który odbędzie się w Rzymie z okazji Roku Jubileuszowego.

 

Pielgrzymka Transportowców

28 IV w obchodzoną tego dnia XVIII Ogólnopolską Niedziela Modlitwy za Kierowców, na Jasnej Górze odbędzie się Pielgrzymka Transportowców. Msza św. sprawowana będzie w Kaplicy Matki Bożej o godz. 14.00.

 

Jasnogórskie Dni Skupienia

„Serce pełne słowa, czyli gdzie szukasz spełnienia” to hasło Jasnogórskich Dni Skupienia, które odbędą się w dniach 26-28 IV. Rekolekcje te mają zwrócić uwagę słuchaczy na rolę Pisma Św. w życiu człowieka wierzącego. Spotkania trwają od piątku, godz. 16.30 do godzin południowych w niedzielę. W programie oprócz Mszy św. odbywają się konferencje biblijne, adoracja Najświętszego Sakramentu. Jest też możliwość spowiedzi w Kaplicy Sakramentu Pokuty i indywidualnej modlitwy w Kaplicy Matki Bożej.

 

Nabożeństwo z odnowieniem przysięgi małżeńskiej 

W każdą ostatnią niedzielę miesiąca na Jasnej Górze zanoszona jest szczególna modlitwa za małżeństwa i rodziny, które pragną pogłębić więzy. Msza św. w ich intencji odprawiana jest o godz. 17.00 w Bazylice. Po Eucharystii odbywa się specjalne nabożeństwo z odnowieniem przysięgi małżeńskiej. W tym miesiącu 28 IV. Jak wyjaśnia o. Zbigniew Ptak, inicjator nabożeństw, jest to jeden ze sposobów wzmacniania polskich rodzin. Błogosławieństwo dla małżeństw sakramentalnych zwane „odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich” jest nową inicjatywą na Jasnej Górze. Do uczestnictwa w nabożeństwie zaproszone są całe rodziny, by w ten sposób kształtować także młode pokolenie.

Rekolekcje o Mszy św.

Comiesięczne Rekolekcje Eucharystyczne rozpoczną się już w najbliższy piątek (26 IV) Mszą św. w Kaplicy Matki Bożej o godz. 18.30, a zakończą niedzielną Mszą św. w Bazylice o godz. 13.00., gdzie każdy chętny otrzyma indywidualne błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem. Rekolekcje są bezpłatne, nie obowiązują także żadne zapisy. Każda comiesięczna seria stanowi oddzielną część rozważań o Mszy św. Celem, który przyświeca tej duszpasterskiej inicjatywie jest nie tylko zdobycie wiedzy o tym, czym jest Msza św. i jak ją godnie przeżywać, ale przede wszystkim pogłębianie relacji z Jezusem Eucharystycznym.

 

Biuro Prasowe @JasnaGóraNews

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *