W Dźbowie powstała ekologiczna miejska pasieka. Miasto chwali się, że tym samym stan liczebny mieszkańców Częstochowy wzrósł o około 100 tysięcy, bo tyle pszczółek zamieszka docelowo w pasiece z recyklingu.
Pszczoły sprowadzono do Częstochowy w ramach kontynuacji ogólnopolskiego projektu “Elektryczne śmieci”. przypomnijmy, że dzięki tej inicjatywie we wszystkich dzielnicach miasta pojawiły się 32 czerwone pojemniki, do których można wrzucać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Po dobrym przyjęciu pomysłu przez mieszkańców, przyszedł czas na jego kolejny etap – na recyklingową miejską pasiekę. Składa się ona z pięciu uli zlokalizowanych przy ulicy Anyżkowej 2.
W każdym z domków docelowo zamieszka około 20 tys. krainek, czyli gatunku pszczół miodnych, które charakteryzują się dużą odpornością i efektywnością w „produkcji” miodu, a przy tym są łagodne wobec ludzi. Pomysłodawcą uli z recyklingu jest pszczelarz i grafik Tomasz Waśkiewicz. Przez ponad rok pracował nad projektem pasieki, troszcząc się nie tylko o walory wizualne, ale także o wyeksponowanie elementów pochodzących z odzysku elektrycznych śmieci. Wkrótce w bliskim sąsiedztwie uli staną donice z recyklingu oraz tablice edukacyjne dotyczące potrzeby selektywnej zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz roli pszczół. Nad utrzymaniem pszczelich domów (i ich mieszkańców) będą czuwały: Centrum Usług Komunalnych w Częstochowie oraz Fundacja Odzyskaj Środowisko.
fot. UMCz
- Kolumnę dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
- Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja.