W środę 24 kwietnia po południu na scenie muzyczno-teatralnej przy częstochowskim kościele pw. Św. Zygmunta uczniowie Niepublicznej Szkoły Podstawowej Pinokio wystawili autorski spektakl pt. „Pinokio – całkiem nowa bajka… nasza bajka…” Uczniowie placówki to dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, najczęściej ze spektrum autyzmu oraz niepełnosprawnością intelektualną. Okazją do wydarzenia był uroczyście obchodzony Dzień Patrona.
Scenariusz spektaklu oparto w dużej części na motywach „Akademii Pana Kleksa” autorstwa Jana Brzechwy, wykorzystano też wiersze i piosenki odśpiewane przez młodziutkich aktorów w aranżacji znanej z filmowej adaptacji książki z lat 80. ub. w. („Kaczka dziwaczka”, „Meluzyna”…), a także „Witajcie w naszej bajce” w wersji zeszłorocznej. Obecne też były motywy z innych bajek, jak tytułowy Pinokio, wystąpiły Smerfy oraz Shrek ze swoim przyjacielem Osłem, Czerwony Kapturek i Wilk, nie brakło Kopciuszka i Kota w Butach.
Niemal godzinny występ był perfekcyjnie przygotowany, uczniowie odgrywający bardziej eksponowane role świetnie deklamowali swoje kwestie bez pomyłek i z pamięci. Nieliczni występujący zdradzali jakiekolwiek oznaki lekkiej tremy. Widać było że wszyscy świetnie się bawili. Trud pedagogów i odtwórców ról licznie przybyłą publiczność nie raz nagrodziła gromkimi brawami. Starannie dobrany podkład muzyczny i choreografia i użyte rekwizyty dopełniły efektu pozostawiając publiczność w świetnym nastroju, a samych rodziców z poczuciem uzasadnionej dumy ze swoich pociech (wielu z nich nie było w stanie ukryć wzruszenia).
Przygotowania uczniów do występu oraz sam występ z całą pewnością jest wartościowym aspektem edukacji dzieci, niewątpliwie wzmacnia poczucie własnej wartości, ośmiela, pozwala odkryć i rozwinąć własne talenty, zapewnia świetną zabawę i buduje pozytywne doświadczenie lat szkolnych. Nie można też pominąć aspektu terapeutycznego.
Wydarzenie miało też akcenty promujące szkołę. Niepubliczna Szkoła Podstawowa Pinokio ma swoją siedzibę w Częstochowie przy ul. Warszawskiej 15. Uczniowie bardzo ją lubią, co wyrażają w swoich wypowiedziach wygłoszonych na odtworzonym zaraz po przedstawieniu filmie, oprócz personelu administracyjnego i pedagogów (którzy nota bene wygłaszają zbliżone opinie), w szkole pracują także terapeuci. Myślą przewodnią funkcjonowania placówki jest cytat Seneki Młodszego: „Uczymy się nie dla szkoły, lecz dla życia”.
Zainteresowanym polecamy relację fotograficzną i fragmenty przedstawienia na profilu facebookowym szkoły. „Gazeta Częstochowska” nie miała okazję być świadkiem tego uroczystego wydarzenia dzięki zaproszeniu ze strony szkolnego psychologa Malwiny Magiery (za co serdecznie dziękujemy). Według naszej rozmówczyni w przedstawieniu wzięło udział 18 podopiecznych, było to ich pierwsze takie „wyjście” poza mury szkoły, wiązało się ze sporym dla nich stresem, który świetnie zamaskowali. Same przygotowania zajęły aż trzy miesiące, ale efekt robi wrażenie.
Maciej Świerzy