Takie hasło jest już wszystkim znane. Warto je rozwinąć. Od 2000 roku wyznaczone zostały w krajach europejskich obszary przyrodnicze, spełniające kryteria ostoi europejskiej sieci ekologicznej. Takie obszary powinny być chronione lub ściśle chronione.
I tak, np. w województwie opolskim wyznaczono trzynaście, a w województwie śląskim czternaście specjalnych obszarów ochrony. W czternastu obszarach w województwie śląskim wyznaczono ponad sześćdziesiąt typów siedlisk podlegających ochronie Natura 2000.
Czy takie siedliska przyrodnicze o europejskim znaczeniu znajdują się w okolicy Częstochowy? Otóż łąki w Walaszczykach spełniają takie kryteria. Są to łąki trzęślicowe.
Trzęślica to okazała trawa, jedna z piękniejszych traw na łące. W Walaszczykach na podmokłych nieużytkach występuje wiele roślin chronionych, rosną: irysy, mieczyki, kanianki, omany, rutewki, kukułki, podkolany i goryczki. Zwrócę uwagę na goryczki wąskolistne, gdyż właśnie one są niezwykle ważne dla życia pewnego motyla. Ten motyl występuje tylko tam, gdzie kwitną goryczki. Chodzi o modraszka alkona. Oto goryczka wąskolistna (zdj. 1719).
Na płatkach jest osiem jaj i gąsienica tego gatunku. Na drugim kwiatku goryczki jest osiemnaście jaj modraszka alkona (zdj. 8896).
Tak więc goryczka jest jedyną rośliną żywicielską dla larw modraszka alkona. Jeżeli wyschną łąki i goryczki, to nie będzie też modraszka. Bionomia, czyli życie alkona jest bardziej złożone, ale to temat na szerszy artykuł.
Oto modraszki alkony na trawie (zdj. 8367).
Takie obserwacje są optymistyczne, te bliskie spotkania motyli decydują o przedłużeniu linii swojego gatunku. Oczywiście, życzymy im szczęścia.
tekst i zdjęcia: NIKODEM MĄCZYŃSKI
nikodemmaczynski@wp.pl
- Kolumnę dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
- Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja.