13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Osiemdziesiąt trzy lata temu, w kwietniu i maju 1940 roku, sowieccy zbrodniarze zamordowali w Charkowie, Katyniu, Smoleńsku, Twerze i wielu innych miejscach ponad dwadzieścia dwa tysiące polskich jeńców – żołnierzy i pracowników służb mundurowych – wziętych do niewoli po agresji Związku Sowieckiego na Rzeczpospolitą 17 września 1939 roku.
Szef NKWD, Ławrientij Beria, w notatce do Stalina pisał: „Wszyscy są zatwardziałymi wrogami władzy sowieckiej, pełnymi nienawiści do ustroju sowieckiego (…). Sprawy należy rozpatrzyć bez wzywania aresztowanych, bez przedstawiania zarzutów i aktu oskarżenia”. 5 marca 1940 roku z rozkazu dyktatora Stalina, władze sowieckie przystąpiły do systematycznej eksterminacji naszych rodaków. Funkcjonariusze NKWD zabijali ich strzałem w tył głowy. Więźniów z obozu w Kozielsku transportowano przez Smoleńsk i Gniezdowo, a mordowano w Lesie Katyńskim. Osoby więzione w obozie starobielskim zgładzano w siedzibie NKWD obwodu charkowskiego – ciała zakopywano nieopodal wsi Piatichatki. Natomiast więzionych w Ostaszkowie przewożono do obwodu kalinińskiego (dziś miasto Twer). Wśród rozstrzelanych byli oficerowie Wojska Polskiego, policjanci, urzędnicy, profesorowie wyższych uczelni, lekarze, prawnicy, nauczyciele, artyści. Stanowili oni wszyscy wyjątkową i piękną elitę narodu. Zginęli, bo byli Polakami, patriotami, gotowymi walczyć o wolną Polskę.
Przez długie powojenne lata władza Moskwy, a także komuniści w Polsce ukrywali prawdę o tej okrutnej zbrodni na nieludzkiej ziemi. Dopiero w 1990 roku Związek Radziecki oficjalnie potwierdził prawdziwość oskarżeń o popełnienie tych bestialskich czynów. Jednak w 2005 roku, po zakończonym śledztwie prowadzonym przez Rosjan, uznano, iż mord na polskich jeńcach nie był ludobójstwem, lecz „zwykłym” przestępstwem, które uległo przedawnieniu.
Na takie orzeczenie nie ma zgody!
W Częstochowie jest kilka miejsce upamiętniających Mord Katyński:
Plac Katyński – położony jest pomiędzy Galerią Jurajską a Aleją Wojska Polskiego.
Groby Bohaterów na cmentarzach – Kule i św. Rocha
Pomnik Ofiar Zbrodni Katyńskiej z ziemią z Katynia na cmentarzu Kule w Częstochowie, przy głównej alejce
Epitafium Smoleńskie na Jasnej Górze
Cześć i Chwała Bohaterom!
Opr. UG
Fragment tekstu Barbary Szymańskiej nr 13/14/2023