OTWARTOŚĆ I DIALOG. Rozmawiali o tym, co należy zmienić w Częstochowie


Kandydatka Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Częstochowy Monika Pohorecka 15 kwietnia 2024 roku w kawiarni Alternatywa 21 na Starym Rynku spotkała się z przedstawicielami lokalnych środowisk z różnych obszarów społecznych. Rozmowa toczyła się wokół spraw Częstochowy, tego co należy jak najszybciej zmienić w mieście i jakie są główne priorytety mieszkańców.

 

Monika Pohorecka podkreśliła, że jest człowiekiem dialogu i jest otwarta na wszystkich i tak chce działać jako prezydent. Dziękowała swoim gościom, gdyż przybywając na spotkanie pokazali, że szczera rozmowa o wszelkich nurtujących mieszkańców problemach, bez względu na polityczne odniesienia, służyć może tylko dobru Częstochowy i mieszkańców.

A w spotkaniu wzięli udział: Teresa Dzielska – aktorka Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, tegoroczna kandydatka Koalicji Obywatelskiej w wyborach do Rady Miasta Częstochowy, przewodnicząca Związku Zawodowego ,,Solidarność” w Teatrze; Joanna Chrapońska – prezes SARP; Hubert Wąsek  – SARP; Paweł Bilski – prezes Fundacji Oczami Brata; Marek Domagała – przedsiębiorca, właściciel firmy Computer Center, były radny Miasta Częstochowy; Hubert Pietrzak – prezes Częstochowskiego Alarmu Smogowego oraz Stefan Rybicki  – przedsiębiorca i Wiceprezes Zarządu Częstochowskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości.

– Cieszę się, że doszło do tego spotkania, dziękuję za przyjęcie zaproszenia. Jest to okazja do przedstawienia priorytetowych potrzeb oraz rozwiązań korzystnych dla Częstochowy. Wszyscy zgadzamy się, że potrzeba wielu zmian w sposobie zarządzania Częstochową, oraz że dialog i współpraca są podstawą skutecznych działań. Głos specjalistów i konsultowanie ważnych decyzji z ekspertami z danych dziedzin muszą stać się standardem w zarządzaniu Częstochową. Ale bardzo istotny jest przede wszystkim głos mieszkańców, wiem, że trzeba ich wysłuchiwać i dawać im możliwość wypowiedzenia się choćby poprzez uczciwie przeprowadzane konsultacje społeczne – stwierdziła Monika Pohorecka, kandydatka PiS na prezydenta Częstochowy.

Zaproszeni goście mówili o kwestiach dotyczących ich sfer działalności. Teresa Dzielska o potrzebie wyłonienia w konkursie dyrektora teatru. Paweł Bilski o otwarciu władz na potrzeby organizacji pozarządowych, a w przypadku jego Stowarzyszenia o zrozumieniu potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Marek Domagała wyłuszczył listę spraw związanych z zarządzaniem miasta, zadłużeniem Częstochowy przez władze (aktualnie Częstochowa jest już zadłużona niemal na miliard złotych) czy wyludnianiem, co sprawiło, że Częstochowa straciła już status miasta 200-tysięcznego. Stefan Rybicki podniósł kwestię edukacji zawodowej i wsparciu rzemiosła przez władze miasta. Przedstawiciele SARP obnażyli zgodę na plakatozę w mieście i brak jakiegokolwiek programu na odbudowę zabytków. Hubert Pietrzak przybliżył problem zanieczyszczenia powietrza w mieście, nadmierne wycinanie drzew i bagatelizowanie przez władze zagrożenia nielegalnymi odpadami toksycznymi składowanymi w Częstochowie przy ul. Filomatów. – Teraz na gwałt, bo wybory prezydent i jego ekipa neutralizują składowisko, a przez wiele lat nie robiono nic, narażając mieszkańców na poważne zagrożenie zdrowia i życia – stwierdził Pietrzak.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *