Tropem zwierząt w potrzebie


Jak często słyszymy o kolejnym porzuconym przez człowieka zwierzęciu? Ile razy w mediach społecznościowych widzieliśmy artykuł z nagłówkiem mówiącym o przepełnionych schroniskach, którym coraz ciężej jest utrzymać wzrastającą liczbę podopiecznych? Problem bezdomności wśród zwierząt towarzyszy ludzkości bez względu na postępy cywilizacyjne.

 

Mimo dość ogólnej świadomości społeczeństwa w tej dziedzinie, wielu z nas wciąż myśli, ze problem nas nie dotyczy, ewentualnie – sam w końcu zniknie.

Zwierzęta żyją z ludźmi od tysięcy lat. Niegdyś służyły im przy ciężkiej pracy w polu a także przy strzeżeniu ogniska domowego. Obecnie są one głównie towarzyszami dni codziennych dla swoich właścicieli. Każdemu kto posiada pupila ciężko byłoby sobie wyobrazić życie bez niego.

Tak więc, skoro zwierzęta robią tak wiele dla nas ludzi, i my powinniśmy robić coś dla nich. Dla zwierząt będących w potrzebie liczy się każda pomoc. Często nie wymaga to od nas wiele wysiłku. Pomagać można na wiele sposobów, nie koniecznie od razu trzeba przyjąć pod swój dach kilka bezdomnych psów.

Zima to szczególnie trudny czas dla zwierząt. W tym okresie zwierzaki narażone są na hipotermię, odmrożenia a także na śmierć. Naszym obowiązkiem jest więc nieść im pomoc. Często zdarza się tak, że w okresie zimowym schroniska dla zwierząt apelują o dostarczenie koców i pościeli, dzięki którym ich podopiecznym łatwiej będzie przetrwać tę porę roku. Można także dostarczać słomę, która posłuży do ocieplenia bud. By wesprzeć schroniska wystarczy skontaktować się z nim. Pracownicy z chęcią przyjmą każdą, choćby najmniejszą pomoc. Nietrudne jest także zorganizowanie zbiórki artykułów na rzecz schroniska. Taka zbiórka może odbyć się w każdej społeczności. Wystarczy więc wyjść z inicjatywą. Liczy się każdy koc i każda puszka karmy.

Pomagania zwierzętom w zimę nie trzeba ograniczać wyłącznie do tych znajdujących się w schroniskach. Gdy rozejrzymy się wkoło z pewnością odnajdziemy niejedno pole do popisu. By pomóc zwierzakom można np. wybudować drewnianą (tub choćby kartonową!) budkę i umieścić gdzieś w swojej okolicy. W okresie mrozów bezdomne koty na pewno chętnie skorzystają z takiej kryjówki. Można także zaangażować się w pomoc ptakom, którym pod warstwom śniegu ciężko jest znaleźć pożywienie. Oprócz karmników, można rozwieszać własnoręcznie robione kule zbożowo-tłuszczowe. Leśnym zwierzętom również przyda się pomoc. Spacerując po lesie można natknąć się na drewniane konstrukcje, które służą jako paśniki. Dorzucenie do nich siana lub warzywnych resztek może urozmaicić zimową dietę mieszkańców lasu.

Pomaganie zwierzętom to istotna rzecz. Jeśli każdy poczuje na sobie obowiązek niesienia pomocy, możemy razem uczynić naprawdę wiele dobrego. Otwórzmy swoje serca, pomagajmy!

 

Martyna Małż

 

 

  • Kolumnę dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
  • Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja.
Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *