Cmentarz ofiar II wojny światowej w Olsztynie / Msza Święta w Miejscu Straceń


13 czerwca 2021 roku w Miejscu Straceń w Olsztynie, gdzie w czasie II wojny światowej i okupacji Niemcy dokonali masowych egzekucji na Polakach, odbyła się Msza Święta w intencji pomordowanych. Modlitwa u stóp grobów  stała się tradycją. – Msze Święte odbywają się tu w czerwcu i w listopadzie. To miejsce pamięci narodowej jest dla nas szczególne, dbamy o nie ze szczególnym pietyzmem – podkreśla wójt Gminy Olsztyn Tomasz Kucharski.

 

Miejsce Straceń – miejsce naznaczone krwią i cierpieniem – położone jest pod lasem przy drodze z Olsztyna do Kusiąt. W osiemnastu zbiorowych grobach spoczywa tu 1968 ofiar niemieckiego terroru. Byli to głównie więźniowie z Częstochowy i Radomska oraz ludność z miejscowości pacyfikowanych przez Niemców. Znajdują się tu także prochy kilkuset jeńców radzieckich, rozstrzelanych przez Niemców w latach 1941–1944.
Cmentarz i pomnik-obelisk wybudowano w latach 60. XX w. Na kamiennym obelisku wyryto słowa „Naród nigdy o Nich nie zapomni”. W 2008 r. lokalni twórcy ludowi – Danuta i Jan Wewiórowie wykonali symboliczną Drogę Krzyżową. Kolejne stacje umieszczono na drzewach rosnących na cmentarzu.

Po zakończonej Mszy Świętej wieńce pod kamiennym pomnikiem złożyły delegacje mieszkańców i uczniów oraz, w imieniu wiceministra rolnictwa i rozwoju wsi, posła Szymona Giżyńskiego – doradca Dominika Szajnoga, a także poseł na Sejm Lidia Burzyńska, wiceprezydent Częstochowy Ryszard Stefaniak i władze Gminy Olsztyn z wójtem Tomaszem Kucharskim.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *