Już niedługo, 16 września, rozpocznie się Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, zainicjowany w 2002 roku przez Komisję Europejską. W tych dniach warto szczególnie rozważyć alternatywne środki podróżowania, a więc zamienić samochód np. na rower, piesze wyprawy czy w ostateczności komunikację miejską.
Zwieńczeniem Tygodnia będzie Dzień bez Samochodu (22 września), w którym wiele miast zamyka centra dla czterech kółek i prowadzi akcje informacyjne.
Pierwsze zorganizowane akcje zachęcające do przesiadki z samochodu na rower organizowano w 1973 roku, podczas kryzysu naftowego, jednak dopiero w 1994 roku pomysł ten potraktowano poważniej. Jako pierwsi włączyli się mieszkańcy Islandii, Wielkiej Brytanii i Francji. W 2000 roku Komisja Europejska ustanowiła Ogólnoeuropejski Dzień bez Samochodu, który w tym samym roku rozprzestrzenił się także poza starym kontynentem i zyskał miano Światowego Dnia bez Samochodu. Obecnie najliczniej w obchodach Dnia uczestniczą mieszkańcy stolicy Kolumbii, Bogoty. W tym dniu z samochodu licznie rezygnują także mieszkańcy Indonezji, Izraela, Tajwanu, Japonii, Chin oraz Stanów Zjednoczonych. Polska obchodzi Dzień bez Samochodu od 2002 roku, a patronat nad nim ma Ministerstwo Środowiska. Częstochowa przyłączyła się do akcji w dwa lata później.
Także i my zachęcamy, by szczególnie, lecz nie tylko w tym dniu zastanowić się nad wyborem środka transportu. Wspólnie możemy przyczynić się do obniżenia poziomu zanieczyszczenia i hałasu, co dobrze wpłynie nie tylko na przyrodę, lecz także na nasze zdrowie.
Materiał ukazał na stronie: “Częstochowska Gazeta Ekologiczna” (wydanie papierowe), której publikację współfinansuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
KG