W tym tygodniu na Jasnej Górze


Msza św. za ofiary Stanu Wojennego 13 XII, Sobotnie Wykłady Maryjne, Jasnogórskie Wieczory Organowe, początek nowenny do Dzieciątka Jezus 16 XII, rekolekcje „ostatniej szansy” i przedświąteczne spotkanie paulińskich kleryków z rodzinami 17 XII – to najważniejsze wydarzenia w tym tygodniu na Jasnej Górze.

42. rocznica Stanu Wojennego – zapłonie Światło Wolności
Oddali życie, żebyśmy mogli żyć w wolnej Polsce. Byli poniżani, torturowani, oddzieleni od rodziny, a wielu z nich musiało opuścić swój kraj – ofiary stanu wojennego. W środę, 13 grudnia w 42. rocznicę tych tragicznych wydarzeń paulini i pielgrzymi będą szczególnie modlić się za naszą Ojczyznę, wyrażając pamięć o wszystkich ofiarach. O godz. 15.30 sprawowana będzie Msza św. w Kaplicy Matki Bożej. Po Eucharystii tradycyjnie zapłonie Światło Wolności – ofiarom stanu wojennego. Świetlisty krzyż zostanie ułożony ze zniczy, od znajdującej się na placu jasnogórskim figury Maryi Niepokalanej wzdłuż Alei Sienkiewicza aż do pomnika bł. ks. Jerzego Popiełuszki. To nawiązanie do lat stanu wojennego, kiedy w ten sposób układany był krzyż z kwiatów i zniczy na znak jedności Polaków, pamięci o aresztowanych i prześladowanych, z prośbą o wyzwolenie z komunistycznej niewoli. Zapaleniu Światła Wolności towarzyszyły piosenki „Solidarności”.
Już od pierwszych chwil stanu wojennego do Matki Bożej przybywali ludzie Solidarności, szukając tu schronienia i nadziei. Jasna Góra w bardzo konkretny sposób pomagała represjonowanym. Na początku stanu wojennego najbardziej poszukiwani działacze znaleźli schronienie w jasnogórskiej wieży. Dzięki temu uniknęli pierwszej fali aresztowań. Opozycjoniści zredagowali w sanktuarium swoją pierwszą podziemną ulotkę. Była nią modlitwa do Matki Bożej Częstochowskiej o uwolnienie aresztowanych. Tu zgromadzonych jest wiele pamiątek tamtych tragicznych dni.

Nazajutrz po wprowadzeniu stanu wojennego (14 XII) paulini odprawili specjalną Mszę św. w intencji Ojczyzny o godz. 17.30. Choć później została zmieniona godzina jej celebrowania – na 15.30, to właśnie na początek stanu wojennego datuje się rozpoczęcie odprawiania codziennych Mszy św. w intencji Ojczyzny w Kaplicy Matki Bożej.
Na Jasnej Górze zgromadzonych jest też wiele pamiątek tamtych tragicznych dni. Są druki, ulotki, informatory ze znaczkiem Solidarności, symboliczne oporniki, fotografie, sztandary, miniatury pomników „Solidarności” oraz pamiątki internowanych: koszule z autografami, rzeźby, krzyże, korespondencja, transparenty, ulotki, podziemna prasa.

Sobotnie Wykłady Maryjne

„Pomagają poznać Matkę Bożą i zbliżyć się do Niej” – Sobotnie Wykłady Maryjne. Już 16-go grudnia odbędzie się ostatnie w tym roku spotkanie. Prelekcję pt. „Maryjne inspiracje dla odnowy Kościoła” wygłosi ks. prof. Bogdan Ferdek. Kapłan jest m.in. członkiem Polskiego Towarzystwa Mariologicznego, a także członkiem zarządu Polskiego Towarzystwa Dogmatyków. Początek o godz. 19.00 w Kaplicy Różańcowej.

Organizatorem spotkań jest Jasnogórski Instytut Maryjny przy współpracy z Instytutem Wyższych Studiów Teologicznych w Częstochowie. Wykłady mają charakter otwarty.

Jasnogórskie Wieczory Organowe

Już ostatni w tym roku koncert w ramach Jasnogórskich Wieczorów Organowych odbędzie się w najbliższą sobotę w jasnogórskiej Bazylice o godz. 17.00. Wystąpi Krzysztof Urbaniak, absolwent warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w klasie organów oraz klawesynu. Jest autorem publikacji poświęconych budownictwu organowemu oraz aspektom wykonawczym muzyki organowej, a także dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Pasłęku.
Do wsłuchania się w piękno muzyki sakralnej zapraszają paulini.

Nowenna do Dzieciątka Jezus
Od 16 do 24 grudnia na Jasnej Górze rozpocznie się Nowenna do Dzieciątka Jezus. Nabożeństwo odprawiane będzie przez dziewięć kolejnych dni w Kaplicy Matki Bożej po Mszy św. o godz. 18.30. Ten czas modlitwy ma przygotować nasze serca do Narodzenia Pana Jezusa. Nabożeństwo to zostało wprowadzone na Jasnej Górze 16 grudnia 1961 roku, ale w Kościele znane było już znacznie wcześniej.

 

Rekolekcje „ostatniej szansy”
W niedzielę 17 grudnia, w Kaplicy św. Józefa na Halach rozpoczną się rekolekcje, nazywane przez niektórych „rekolekcjami ostatniej szansy”. Potrwają do środy. Poprowadzi je paulin o. Adrian Urbanek. Trzydniowe rekolekcje organizowane są przez duszpasterstwo „Na Halach” działające przy Jasnej Górze w Kaplicy św. Józefa.

Przedświąteczne spotkanie paulińskich kleryków z rodzinami
Tradycyjnie przed świętami Bożego Narodzenia na Jasnej Górze odbędzie się spotkanie kleryków Wyższego Seminarium Duchownego Zakonu Paulinów w Krakowie na Skałce z ich rodzinami. Msza św. sprawowana będzie o godz. 9.30 w Kaplicy Matki Bożej. Przedświąteczne spotkania paulińskich kleryków z rodzinami odbywają się na Jasnej Górze od prawie 40 lat.

Biuro Prasowe @JasnaGóraNews

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *