Pokazujemy otwartą dłoń, a potem składamy ją w pięść, chowając kciuk – ten prosty gest sygnalizuje, że potrzebujemy pomocy. Z kampanią upowszechniającą ten znak rusza częstochowska Policja we współpracy z Miastem.
Akcja ma hasło „Naucz tego znaku swoje dziecko” – bo choć znajomość tego gestu przyda się każdemu, to właśnie dzieci – jako szczególnie narażone na rozmaite niebezpieczeństwa – powinny dobrze go sobie przyswoić.
Międzynarodowy znak „Pomóż mi!” jest bardzo prosty – pokazujemy otwartą dłoń, a następnie składamy ją w pieść, chowając kciuk do środka. Taki gest to nieme wołanie, czytelne dla ludzi mówiących różnymi językami, dające w dyskretny sposób do zrozumienia, że potrzebujemy pomocy lub jesteśmy ofiarami przemocy.
Gdy zauważymy taki gest, zachowajmy spokój, nie dajmy po sobie poznać, że go rozpoznajemy – tak, aby nie narażać osoby wzywającej pomocy. Dyskretnie poinformujmy służby, dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Jeśli to tylko możliwe, nie traćmy z oczu osoby, która w ten sposób prosi o pomoc.
Bywało już tak, że ten gest ratował ludzi z poważnych opresji – był pokazywany na zdjęciach czy nagraniach video. Dlatego tak istotne jest, aby potrafić go wykonać, gdy nie da się krzyczeć lub dzwonić po pomoc. I ważne, żeby potrafić go bez trudu rozpoznać. Kiedy nie ma innych możliwości wzywania pomocy, użycie go może być jedyną szansą na ratunek.
Inicjatorem kampanii jest częstochowski Zespół Interdyscyplinarny do spraw Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. Dzięki współpracy Urzędu Miasta, Komendy Miejskiej Policji, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i Zarządu Terenowego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów w Częstochowie, ponad 400 plakatów z tym gestem pojawi się w placówkach oświatowych i innych miejscach publicznych. Kampania jest już prowadzona są za pośrednictwem ekranów w miejskiej przestrzeni – m.in. w pobliżu popularnego ,,Energetyka” oraz przy centrach handlowych ,Jagiellończycy” i ,,M1”.
Zdjęcie główne: Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 50, wykonujące wspólnie międzynarodowy gest ,,Pomóż mi”
UMCz
plakat kampanii