Częstochowa razem z firmą Evorain ogłosiła start pionierskiego programu MYTALENT.LINK, który w innowacyjny sposób odkrywa talenty i określa predyspozycje uczniów.
Prezydent Krzysztof Matyjaszczyk w obecności prezesa AIA Concept Macieja Orzechowskiego i członka Zarządu Evorain Pawła Staszewskiego zapowiedział wdrożenie w częstochowskich szkołach bezpłatnej aplikacji „my talent”, której w pełni prekursorski charakter opiera się na wykorzystaniu sztucznej inteligencji do personalizacji kariery zawodowej.
– Częstochowa, znana z przemysłu metalowego i innych gałęzi produkcji, zawsze była sercem innowacji. Dowodem tego, choćby to, że pierwsze w kraju elektryczne latarnie 136 lat temu świeciły właśnie na naszych ulicach. Teraz, w erze cyfrowej, mamy wyjątkową okazję, aby nawiązać do tego dziedzictwa i zintegrować nowoczesne technologie z naszym codziennym życiem, czyniąc je bardziej dostępnym dla każdego z nas – mówił podczas prezentacji nowego narzędzia prezydent Częstochowy.
Tłumaczył, że celem takich innowacyjnych działań jest nie tylko wprowadzanie nowych technologii, ale przede wszystkim zrozumienie, jak mogą one służyć ludziom. Plany na najbliższe lata mają skupić się na trzech głównych obszarach: edukacji, usługach publicznych i mobilności miejskiej. W każdym z nich nowe technologie będą pełniły kluczową rolę.
– Nie boimy się sztucznej inteligencji. Chcemy, aby Częstochowa stała się liderem w zakresie cyfrowej transformacji samorządów w Polsce – dodawał.
W dziedzinie edukacji, która poprzez projekty “Zawodowa Częstochowa” i “Akademicka Częstochowa” jest bezpośrednio sprzężona z miejskim programem “Teraz Lepsza Praca”, celem jest stworzenie środowiska, w którym każdy uczeń otrzyma indywidualnie dopasowane wsparcie, dzięki zastosowaniu AI.
Aplikacja “my talent” to rozwiązanie unikalne na skalę kraju. W ramach współpracy z Urzędem Miasta oraz lokalnymi przedsiębiorcami narzędzie będzie udostępnione nieodpłatnie. Jest interaktywna i może towarzyszyć w podejmowaniu wyborów edukacyjnych lub zawodowych. Na podstawie wprowadzonych danych przez ucznia AI zaproponuje kilka ścieżek rozwoju poprzez wybór uczelni, kierunku czy specjalizacji. Ostatecznego wyboru zawsze dokonuje uczeń, ale mając poszerzoną wiedzę o sobie, ma większą szansę na podjęcie najlepszej dla siebie decyzji.
Aplikacja będzie adresowana z czasem do studentów częstochowskich uczelni. Pozwoli to na zaproponowanie ścieżki przyszłej kariery zawodowej również absolwentom uczelni. Wiedza ta zaowocuje trafniejszym wyborem przyszłego pracodawcy, ułatwi opracowanie CV opartego o mocne strony i talenty. Aplikacja wspiera przygotowanie do rozmów kwalifikacyjnych.
– Mówiąc dzisiaj o innowacyjności trzeba pójść o krok dalej niż sama cyfryzacja. Wspólnie z Prezydentem uznaliśmy, że sztuczna inteligencja to nie jest coś, co przeraża. Mamy doświadczenia z biznesu i wiemy, jak zarządzać zasobami ludzkimi przy jej wykorzystaniu. Prezydent wskazał na potrzeby młodzieży, na ich problemy decyzyjne, a my sprawdziliśmy nasze narzędzia i wspólnie podjęliśmy się wyzwania, by zrobić coś dla miasta, pomóc młodym ludziom poznać siebie i określić motywacje – opowiadał Maciej Orzechowski z AIA Concept.
Spółka celowa AIA Concept sp. z o.o. – narzędzie AIA Business wytworzone przez spółkę Evorain. Jedyne badanie psychometryczne oparte o sztuczną inteligencję do zastosowań w biznesie.
Evorain zajmuje się ułatwieniami i poprawą jakości życia ludzkiego przy użyciu sztucznej inteligencji. W tamtym roku otrzymała nagrodę „Innowatora Wprost” w kategorii Dobre Geny Innowacji, współpracując z Geofizyką Toruń. Spółka jest stworzona przez zespół naukowców z Politechniki Częstochowskiej, pracuje nad oprogramowaniem opartym na AI oraz uczeniu maszynowym.
JAK DZIAŁA APLIKACJA?
Zastosowanie sztucznej inteligencji (AI) do pomiaru potrzeb pozwala lepiej poznać człowieka i ukierunkować go trafnie w odpowiedni obszar zawodowy.
W projekcie została zastosowana metoda pomiaru potrzeb AIA. Dzięki niej osiągamy punkt wyjścia do określania potencjału i kierunku rozwoju każdej z młodych osób. Metoda pomiaru potrzeb AIA to zaawansowana sztuczna inteligencja, która dzięki opracowanym modelom pozwala na poznanie indywidualnego profilu potrzeb człowieka. Nienaturalnie brzmiące pojęcie „obliczania potrzeb człowieka” kryje za sobą niezliczone operacje matematyczne sztucznych sieci neuronowych, które zostały zaprojektowane w taki sposób, aby mogły posiąść wiedzę ekspertów od psychologii i psychometrii.
Model AI staje się wówczas wirtualnym ekspertem, który na podstawie swojej wiedzy ma możliwość poznania człowieka wraz z jego wewnętrznymi, czasami mocno ukrytymi, potrzebami. Modele dążą do doskonałości w swoim działaniu i w ten sposób badani użytkownicy, poprzez odpowiedzi na szereg pytań dostają swój indywidualny profil potrzeb. Mnogość kombinacji pytań i wariantów odpowiedzi daje tak dużą złożoność, że analiza tych danych jest niemożliwa dla człowieka w krótkim czasie, a model AI radzi sobie z tym wyzwaniem w ułamkach sekund.
Na głównym zdjęciu (od lewej): Maciej Orzechowski (AIA Concept), Paweł Staszewski (Evorain) i prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.