„Od polskich leśników nikt nie wie lepiej, jak dbać o naszą przyrodę”. XXVI Ogólnopolska Pielgrzymka Leśników


W sobotę 17 września 2022 roku na Jasnej Górze miała miejsce XXVI Ogólnopolska Pielgrzymka Leśników – pracowników leśnictwa, zakładów usług leśnych, przemysłu drzewnego, gospodarki wodnej, parków narodowych, ochrony środowiska, wyższych i średnich szkół leśnych oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych.

 

Dyrektor generalny Lasów Państwowych Józef Kubica mówi o znaczeniu pielgrzymki dla polskich leśników.

– Cała uroczystość to dla nas wielkie wydarzenie – podkreśla dyrektor generalny Józef Kubica. – Leśnicy ściągają do Jasnogórskiej Pani z całego kraju, ze wszystkich stron. Bardzo się z tego cieszymy, podobnie jak ze Mszy św., będącej przeżyciem duchowym, ale też z faktu, że jest to jedna z niewielu okazji, gdzie leśnicy z różnych jednostek mogą poznać się, a niekiedy spotkać po wielu latach. To  swego rodzaju forma konsolidacji tej grupy zawodowej, dla której zresztą czasy są bardzo ciężkie. Nie do zaakceptowania przez nas jest np. europejski pakiet „Fit for 55”. Las odgrywa wielką rolę w życiu człowieka. Dla nas to przede wszystkim kwestia ekonomiczna, społeczna i przyrodnicza, a od polskich leśników nikt nie wie lepiej, jak dbać o naszą przyrodę. W końcu mamy w tym ponad 100-letnie doświadczenie – podsumowuje dyr. Józef Kubica.

Bp Tadeusz Lityński, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Pracowników Leśnictwa, Gospodarki Wodnej i Ochrony Środowiska mówi z kolei o tym, jak KEP wspiera polskich leśników.

– Moją misją, jak i całego zespołu duszpasterskiego, jest wspieranie różnego rodzaju grup zawodowych – zaznacza bp Tadeusz Lityński. – W moim wypadku są to polscy leśnicy. Ogólnopolska Pielgrzymka jest o tyle wyjątkowa, że łączy polskich leśników i duszpasterzy we wspólnej modlitwie. Wszyscy jesteśmy ludźmi wiary, a jak czytamy w Księdze Rodzaju, wszystko, co Pan Bóg stworzył, było dobre, w związku z czym chcemy za to dobro podziękować, choć zdajemy sobie sprawę, że wyzwaniem jest szanowanie go.

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Edward Siarka podkreśla znaczenie pracy polskich leśników oraz polskich lasów.

– Ta pielgrzymka, w której uczestniczy aż 26 tys. leśników z całego kraju, jest okazją do zamanifestowania świadectwa wiary, ale również do wymiany poglądów i doświadczeń, ponieważ przy okazji odbywają się spotkania towarzyszące, które dotyczą tego, czym żyją lasy, jakie mamy problemy, jakie są zagrożenia, ale też, jakie mamy sukcesy – stwierdza Sekretarz Stanu Edward Siarka. – Choćby i w przestrzeni medialnej możemy ostatnimi czasy zauważyć, że staramy się być aktywni na wielu forach, po to, by przekazywać społeczeństwu, czym są lasy i jaka jest ich funkcja i to nie tylko ta przyrodnicza, bo np. społecznej doświadczyliśmy zwłaszcza po pandemii, kiedy to wprowadzono tymczasowy zakaz wstępu do lasu, co wywołało żywą reakcję społeczeństwa. Wszyscy uzmysławiamy sobie, że las dla nas zaczyna być pewnego rodzaju wartością. Zresztą, nasze państwo ma bardzo duże osiągnięcia na tym polu i nie mamy się czego wstydzić na tle Europy – nasze lasy są duże, zasobne i w dodatku przystępne dla ludzi, co nie zawsze jest takie oczywiste w innych krajach kontynentu. Warto także podkreślić, że na gruntach lasów państwowych mamy aż 80 procent wszystkich form ochrony przyrody w Polsce – dodaje Edward Siarka.

Przed Mszą św. na Błoniach Jasnogórskich odczytano kilka listów, kierowanych do leśników – doradca Prezydenta RP Paweł Sałek odczytał list od Andrzeja Dudy, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Edward Siarka od premiera Mateusza Morawieckiego, a senator Ryszard Majer od prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego. Sama Msza św. koncelebrowana była pod przewodnictwem bp Tadeusza Lityńskiego, z udziałem regionalnych duszpasterzy. Homilię wygłosił bp Wiesław Śmigiel, Biskup Toruński, Przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP.

Podczas Krajowej Narady Leśników, która odbyła się po uroczystościach na Jasnej Górze, decyzją Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych wręczono Złote Kordelasy Leśnika Polskiego. Otrzymali je abp Józef Kupny, Metropolita Wrocławski oraz bp Tadeusz Lityński, biskup diecezji zielonogórsko-gorzowskiej – Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Pracowników Leśnictwa. To najwyższe odznaczenie, jakim honoruje się pracowników Lasów Państwowych za wybitne osiągnięcia i sumienną służbę. Kordelas nadany jest także osobom i instytucjom spoza struktur Lasów Państwowych, które poprzez swoją działalność wspierają idee polskiego leśnictwa.

MS

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *