Młodzież „Słowackiego” obchodziła setną rocznicę urodzin Ludmiły Marjańskiej – częstochowianki i wychowanki I LO im. Juliusza Słowackiego


Ludmiła Marjańska urodziła się w 1923 roku w Częstochowie, uczyła się w I Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego i na zawsze stałą się jego częścią. Zmarła w Warszawie w roku 2005. Od lat społeczność liceum kultywuje rocznice urodzin i śmierci poetki poprzez współorganizację

 

 

Regionalnego Konkursu Literackiego, Recytatorskiego i Poezji Śpiewanej im. Ludmiły Marjańskiej. Szkoła prowadzi też swoją ,,zieloną” akcję pod hasłem ,,Jabłonki – kwitnąca szkoła’’ – i jedno z zasadzonych w tym roku drzew zadedykowała właśnie Ludmile Marjańskiej. Poza tym już od 10 lat na ścianie budynku szkoły wisi tablica upamiętniająca znakomitą absolwentkę ,,Słowaka’’.

Z okazji setnej rocznicy urodzin Ludmiły Marjańskiej 29 listopada młodzież miała okazję przyjrzeć się jej nieco bliżej nie tylko jako poetce, ale także częstochowiance, artystce, kobiecie ciepłej, pełnej humoru, otwartej na świat. W liceum zorganizowano bowiem panel naukowy wokół jej życia i twórczości. Prelegentkami były prof. dr hab. Elżbieta Hurnik – literaturoznawczyni z Uniwersytetu Jana Długosza, autorka książek, członkini Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, a także dr Iwona Skrzypczyk-Gałkowska – autorka m.in. rozprawy naukowej o prozie Ludmiły Marjańskiej (bo także prozą i tłumaczeniami się zajmowała) oraz mgr Barbara Zawadzka. Po debacie zaprezentowano jeszcze multimedialny projekt „Ludmiła Marjańska – okruchy życia i twórczości”.

W ,,Słowaku’’ tego dnia pojawił się też zastępca prezydenta Częstochowy Ryszard Stefaniak, a także przedstawicielki miejskich instytucji – Wydziału Edukacji UM i Biblioteki Publicznej im. Wł. Biegańskiego.  Obecny był także prof. zw. dr hab. Adam Regiewicz – dyrektor Instytutu Literaturoznawstwa Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Jana Długosza. Nie zabrakło młodzieży i nauczycieli z innych częstochowskich liceów – ,,Traugutta’’, ,,Sienkiewicza’’, ,,Kopernika”, ,,Mickiewicza’’, ,,Żeromskiego’’, Liceum ,,Samorządowego” – a także zespołu szkół ,,Andersa’’ i ,,Gastronomika’’.

na podstawie informacji I LO im. J. Słowackiego w Częstochowie

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *