V Wojewódzkie Dyktando Jury Krakowsko-Częstochowskiej „Mistrz Ortografii”


5 grudnia 2023 r. w Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Brzyszowie odbył się konkurs ortograficzny dla uczniów klas VII i VIII. Za organizację odpowiedzialni byli: mgr Ireneusz Celoch, mgr Marta Deska, mgr Anita Stanior, mgr Sławomir Kazimierski i mgr Magdalena Maleszko.  W konkursie udział wzięło 27 osób. Byli to uczniowie, którzy zostali laureatami w pierwszym etapie konkursu.

 

Każda szkoła mogła zgłosić maksymalnie trzy osoby – nie wszyscy skorzystali z tej możliwości. Okazało się, że w trudno jest znaleźć uczniów, którzy świetnie radzą sobie w ortografii… Do konkursu swoich uczniów zgłosili nauczyciele szkół:

  • Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki we Mstowie,
  • Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Jana Pawła II w Jaskrowie,
  • Szkoła Podstawowa im. K.ornela Makuszyńskiego w Brzyszowie,
  • Szkoła Podstawowa w Mokrzeszy,
  • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Małusach Wielkich,
  • Szkoła Podstawowa im. Powstańców Styczniowych w Kruszynie,
  • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kościelcu w Kościelcu,
  • Szkoła Podstawowa w Łaźcu,
  • Publiczna Szkoła Podstawowa im. Matki Zofii Szulc Sióstr Zmartwychwstanek   w Częstochowie,
  • Szkoła Podstawowa im. Jarosława Dąbrowskiego w Zrębicach,
  • Szkoła Podstawowa im. Władysława Broniewskiego w Lusławicach.

Niestety, w ostatnim momencie ze względu na warunki pogodowe musiała zrezygnować Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jerzego Ziętka nr 4 w Katowicach.

Konkurs polegał na napisaniu dyktanda, które powstało specjalnie na potrzeby konkursu i którego autorem był Pan Bogusław Bogusz z Oddziału Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego przy Uniwersytecie Jana Długosza w Częstochowie, z którym podjęliśmy współpracę. Uczniowie poradzili sobie świetnie, obronili się, wykorzystali swoją wiedzę, kreatywność, umiejętność logicznego myślenia i były osoby, które w tych najtrudniejszych wyrazach nie popełniły błędu. Pisanie zajęło godzinę, oto jego treść:

„Deficytowe mrzonki”

Niemałym kłopotem, który nie jest ani błahostką, ani żadnym niewyważonym wnioskiem, staje się coraz częściej zachowanie niektórych ludzi. Najczęściej do nich zalicza się niejeden chłystek, hultaj czy chuderlak, zwany dawniej huncwotem czy też nicponiem. Charakteryzuje go zazwyczaj nieposiadanie zbyt wielu manier określanych mianem savoire-vivre’u, co często sprawia, że jego śmichy-chichy, heheszkami coraz częściej nazywane, pojawiają się w sposób najmniej oczekiwany i są nie najlepiej trafionym żarcikiem.

Ten towarzyski szacher-macher nie uchodzi uwagi ówczesnym, czy raczej współczesnym, osobom zorientowanym w realiach epoki, które, będąc bardziej na bieżąco niż natchniony biblijny prorok Habakuk, nie dają się uwodzić takim hurraoptymistom jak rzeczony, domorosły twórca i neofita, i influencer niskogarażowego hip-hopu wykrzywionego własnym widzimisię. I choć to podwórkowe chuchro, chromy chuderlak niewiele waży, to nawarzył sobie mnóstwo piwa, którego nie chciałby przełknąć, nie mówiąc o przeżuciu gehenny, gorszej niż najgorszy brunch czy smoothie złożone z mocno znieświeżonych składników niskobudżetowej kultury osobistej.

Chciałoby się na koniec rzec: „Ożeż ty kulturalny harcowniku! Oprzytomnij piękny Bolo lub życie wybatoży cię – zapewne – niejednokrotnie już jako kilkunastoletniego młodziana, zanim zdążysz – niczym gorliwa sufrażystka z cieknącą strużką potu, przyprószona początkami siwizny – poszarżować hen przed siebie. Zacznijże od razu naprawdę żyć, zwalcz bylejakość, zamiast rozmarzać się mrzonkami, bo na pewno będzie to korzyść nie byle jaka, zważywszy na to, że na Wyżynie Olkuskiej, od Chechła po Pustynię Błędowską nie słyszano o takich przypadkach.”

W trakcie sprawdzania prac przez jury uczestnicy wzięli udział w warsztatach plastycznych przeprowadzonych przez p. Anitę Stanior i Pana Sławomira Kazimierskiego pod hasłem „Nasza Jura piękna cała”. Uczniowie zostali podzieleni na grupy, aby poznać się i nawiązać nowe relacje. Mieli za zadanie wykonać plakat farbami, korzystając z fotografii umieszczonych w książkach o Jurze. Powstały przepiękne prace, które można obejrzeć na wystawie w  szkole.

Komisja konkursowa w składzie:

  • Przewodnicząca komisji – Pani Beata Raczyńska, nauczyciel języka polskiego, bibliotekarz z Pedagogicznej Biblioteki Publicznej w Częstochowie,
  • Członek komisji – Pani Aneta Pałczyńska, nauczyciel ze Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Brzyszowie i Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki we Mstowie,
  • Członek komisji – Pani Justyna Milejska-Cień – nauczyciel języka polskiego, doradca metodyczny w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie, nauczyciel języka polskiego w Szkole Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Kruszynie przedstawiła protokół konkursowy,

przedstawiła wyniki:

 I miejsce – Milena Majewska – Publiczna Szkoła Podstawowa im. Matki Zofii Szulc Sióstr Zmartwychwstanek w Częstochowie, opiekun p. Wioletta Mietelska,

  • II miejsce – Klara Kiczka, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Matki Zofii Szulc Sióstr Zmartwychwstanek w Częstochowie, opiekun p. Wioletta Mietelska,
  • III miejsce – Amelia Maźniewska, Szkoła Podstawowa im. Władysława Broniewskiego w Lusławicach, opiekun p. Beata Kulczak.
  • IV miejsce – Klaudia Sukiennik, Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Brzyszowie, opiekun Pani Marta Deska
  • V miejsce – Agnieszka Wiewióra – Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Brzyszowie, opiekun Pani Marta Deska
  • V miejsce – Monika Gęsior, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Matki Zofii Szulc Sióstr Zmartwychwstanek w Częstochowie, opiekun p. Marta Turska.
  • Wyróżnienie – Małgorzata Dróżdż – Szkoła Podstawowa im. Jarosława Dąbrowskiego w Zrębicach, opiekun p. Monioka Hobot,
  • Wyróżnienie – Marika Bodanka, Szkoła Podstawowa w Kruszynie, opiekun Pani Justyna Milejska-Cień;
  • Wyróżnienie – Emilia Hadryś, Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki we Mstowie, opiekun p. Magdalena Marszałek

Organizatorzy dziękują: honorowym patronom – wojewodzie śląskiemu Jarosławowi Wieczorkowi (obecnie poseł RP), staroście częstochowskiemu Krzysztofowi Smeli i wójtowi gminy Mstów Tomaszowi Gęsiarzowi oraz Radzie Rodziców Szkoły Podstawowej w Brzyszowie za okazaną pomoc finansową, a w szczególności Przewodniczącej Rady Rodziców – Pani Marice Boral, uczniom klasy VII i VIII za pomoc w organizacji – noszenie krzesełek, ustawianie stołów, odprowadzanie gości, za obsługę stołu szwedzkiego oraz pobyt z uczestnikami w trakcie konkursu; nauczycielom brzyszowskiej szkoły za wsparcie i pomoc w organizacji, a w szczególności Pani Edycie Dziel, uczennicom – Zuzannie Kazimierczak z kl. IV, Lenie Tomzik, Wiktorii Gajdzie i Natalii Derdzie z kl. VI za uświetnienie nam finału występem artystycznym – recytacja, śpiew, taniec nowoczesny i sponsorom. Poczęstunek przygotowali uczniowie: Magdalena Sitak, Emilia Burchacka, Martyna Misztal wraz z rodzicami.  

for. Szkoła

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego

Brzyszów, 9.12.2023 r.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *