Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Środa, 20 marca 2019
Eufemii i Klaudii
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 14 (1361) 2018-04-05
  W NUMERZE:
» Primus in Agendo dla Alicji Grzegorczyk
» Powiat częstochowski zaciąga 5 milionów pożyczki
» Otwarcie Jurajskiego Pucharu Nordic Walking
» Wystawa jubileuszowa
» Choroby przyzębia – kiedy występują i jak sobie z nimi radzić?
» Dla zdrowia dziecka
» Zbiory Galerii się powiększają! Załęcze Wielkie w Poraju
» Krokusy w Częstochowie
» 80 lat Zespołu Szkół Specjalnych nr 23 w Częstochowie
» 10. Bieg Częstochowski 2018 - UTRUDNIENIA W RUCHU
» Filmowa wiosna w Cinema City! Pokazy przedpremierowe dla dzieci i dorosłych!
»  POCZESNA. Wielkanoc w oczach dzieci
» V FORUM PRZESTRZENIE MIEJSKIE
» Pomoc dla Syberii
» 95. miesięcznica Katastrofy Smoleńskiej
» OKF zaprasza na Studenckie Święto Kina
» Ruszyła 5. edycja kampanii społeczno-edukacyjnej i konkursu „Położna na medal”
» Piotr Szymański: „W naszej drużynie jest chemia”
» Medale częstochowskich grapplerów zawodach w Zawierciu
» Raz się żyje”, czyli kwietniowe Ladies Night na wesoło
» ZAPRASZAMY NA WYSTAWĘ - JUŻ OTWARTE
» Spotkanie z Andrzejem Kalininem
» Prawie 6,5 miliona złotych dla AJD
»  Jak przygotować się do pierwszego wiosennego spaceru z noworodkiem
» Biblioteka zaprasza
» Zniszczone miejsce pamięci narodowej – już naprawione
» Fundusz rozstrzygnął konkurs na „Zieloną pracownię”
» Umowa na budowę ekologicznej oczyszczalni ścieków
»  W ekologicznym kierunku

  Subskrypcja
Czytelniku !
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne wiadomości wpisz swój email:

Wydanie nr 14 (1361) z 2018-04-05
GMINY I POWIATY
Primus in Agendo dla Alicji Grzegorczyk
Uroczystym akcentem XXIX sesji Rady Powiatu było wręczenie Honorowej Odznaki Primus in Agendo (Pierwszy w działaniu) Alicji Grzegorczyk – dyrektorowi prowadzonego przez powiat częstochowski Domu Pomocy Społecznej w Lelowie.
Czytaj więcej     Komentarze
GMINY I POWIATY
Powiat częstochowski zaciąga 5 milionów pożyczki
Podczas XXIX sesji Rady Powiatu (29 marca br.) radni na wniosek starosty powiatu częstochowskiego Krzysztofa Smeli zgodzili się na zaciągnięcie w tym roku kredytu bankowego w wysokości 5 mln zł.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
Otwarcie Jurajskiego Pucharu Nordic Walking
Już w niedzielę 8.04.2018 gmina Olsztyn po raz kolejny dokona otwarcia Jurajskiego Pucharu Nordic Walking. Zmagania na górzystym terenie zawodnicy rozpoczną o godz. 10:00 startując spod Spichlerza w Olsztynie a trasa biegnie u podnóży ruin zamku leżącego na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, wybudowanego w systemie tzw. Orlich Gniazd, we wsi Olsztyn w województwie śląskim, w powiecie częstochowskim.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
Wystawa jubileuszowa
Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie i autorka zapraszają 10 kwietnia 2018 r. godz. 17.00 na otwarcie WYSTAWY MALARSTWA z okazji Jubileuszu 25-lecia twórczości artystycznej Gabrieli Polaczek.
Czytaj więcej     Komentarze
medycyna
Choroby przyzębia – kiedy występują i jak sobie z nimi radzić?
Choroby przyzębia, podobnie jak próchnica, są obecnie jednymi z najbardziej powszechnych schorzeń jamy ustnej. W skrajnym przypadkach mogą nawet prowadzić do utraty zęba. Do ich głównych przyczyn zalicza się nieprawidłową higienę jamy ustnej, bruksizm, wady zgryzu, braki zębowe, nieprawidłową dietę, choroby ogólnoustrojowe, a także niewłaściwie wykonane wypełnienia i uzupełnienia protetyczne. Jaką profilaktykę stosować, aby pomóc obolałym dziąsłom?
Czytaj więcej     Komentarze
zdrowie
Dla zdrowia dziecka
7 kwietnia br. pod hasłem „Zdrowie dla wszystkich” obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia. W naszym kraju dostęp do opieki zdrowotnej jest powszechny. Już w trakcie ciąży przyszła mama jest objęta opieką specjalistów. W momencie narodzin opiekę nad dzieckiem przejmuje neonatolog, a następnie pediatra. Rodzice wiedzą, jaki jest stan zdrowia ich dzieci, ale czy zdają sobie sprawę, jaki jest stan ich odżywienia? Czy wiedzą, że żywienie najmłodszych, zwłaszcza na etapie 1000 pierwszych dni życia, liczonym już od poczęcia, decyduje o ich zdrowiu teraz i w przyszłości?
Czytaj więcej     Komentarze
GMINY I POWIATY
Zbiory Galerii się powiększają! Załęcze Wielkie w Poraju
W piątek (23 marca br.) w Galerii Sztuki Współczesnej działającej przy Gminnym Ośrodku Kultury w Poraju odbył się wernisaż poplenerowy „Załęcze Wielkie”. Kuratorem pleneru był Rafał Stępniak, a wzięło w nim udział wielu uznanych artystów z całej Polski.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
Krokusy w Częstochowie
Coraz więcej krokusów rośnie w Częstochowie. Właśnie nadszedł ich czas kwitnienia i możemy cieszyć oczy barwnymi dywanami krokusów.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
80 lat Zespołu Szkół Specjalnych nr 23 w Częstochowie
Zespół Szkół Specjalnych nr 23 im. Janusza Korczaka obchodził 80-lecie istnienia. Uroczystości jubileuszowe odbyły się 5 kwietnia 2018 roku w Miejskiej Galerii Sztuki.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
10. Bieg Częstochowski 2018 - UTRUDNIENIA W RUCHU
W związku z organizacją 10. Biegu Częstochowskiego, który odbędzie się w dniu 7 kwietnia 2018 r. (sobota) w godz. 15.30-18.30 na ulicach miasta Częstochowy, zamknięte dla ruchu kołowego będą następujące ulice:
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
Filmowa wiosna w Cinema City! Pokazy przedpremierowe dla dzieci i dorosłych!
Każdy fan kina zawsze z niecierpliwością oczekuje premier kinowych. A gdyby tak zobaczyć najlepsze produkcje jeszcze przed datą ich oficjalnego wejścia na ekrany? W Cinema City jest to możliwe! Na początku kwietnia zapraszamy na pokazy przedpremierowe aż dwóch filmów. 7 i 8 kwietnia będzie można przywitać się z przesympatycznym „Piotrusiem Królikiem” i towarzyszyć mu w jego zabawnych przygodach, a 6, 7 i 11 kwietnia miłośnicy horrorów zaniemówią z przerażenia podczas pokazów horroru „Ciche miejsce”. Bilety do nabycia w kasach kin oraz na stronie www.cinema-city.pl.
Czytaj więcej     Komentarze
GMINY I POWIATY
POCZESNA. Wielkanoc w oczach dzieci
Aż 163 prace plastyczne nadesłano z przedszkoli oraz szkół Powiatu Częstochowskiego na tradycyjny konkurs plastyczny pt. „MOJA WIELKANOC”, organizowany przez Gminne Centrum Kultury, Informacji i Rekreacji w Poczesnej. 28 marca br. odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie z wręczeniem nagród. Prace zachwyciły świeżością spojrzenia i interpretacji tematu.
Czytaj więcej     Komentarze
Budownictwo
V FORUM PRZESTRZENIE MIEJSKIE
V FORUM PRZESTRZENIE MIEJSKIE ogólnopolska konferencja naukowa „Miejskie Transformacje: Ludzie, Gospodarka, Środowisko” 11 kwiecień 2018r. Grand Hotel w Łodzi
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
Pomoc dla Syberii
Społeczność Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kamyku, wstrząśnięta pożarem w galerii handlowej w Kemerowie (zachodnia Syberia) i śmiercią ponad 60 osób, w tym wielu dzieci, organizuje wydarzenie charytatywne, by przekazać słowa otuchy i nadziei.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
95. miesięcznica Katastrofy Smoleńskiej
10 marca 2018 roku grupa częstochowian, na czele z opiekunką Dolinki Katyńskiej Alicją Potocką (pierwsza od lewej), w Dolince Katyńskiej oddała hołd poległym w Katastrofie Smoleńskiej 10 kwietnia 2010 roku oraz Polakom zamordowanym przez Sowietów w Katyniu w kwietniu 1940 roku.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
OKF zaprasza na Studenckie Święto Kina
Studenci trzeciego roku kierunku Kulturoznawstwo Europejskie o specjalizacji film i realizacja obrazu filmowego w Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, mają zaszczyt zaprosić na STUDENCKIE ŚWIĘTO KINA.
Czytaj więcej     Komentarze
sprawy społeczne
Ruszyła 5. edycja kampanii społeczno-edukacyjnej i konkursu „Położna na medal”
Ciepła, oddana, troskliwa, wyrozumiała, która służy swoim doświadczeniem, radą i pomocą. To najważniejsze cechy dobrej położnej. To ona wspiera w trudnych chwilach, motywuje do działania i otacza troskliwą opieką kobietę nie tylko podczas porodu, ale także w trakcie ciąży, połogu oraz na etapie przygotowań do porodu. Już dziś każda mama może podziękować swojej położnej za cud narodzin i zgłosić swoją położną do 5. edycji konkursu „Położna na medal”. Zgłoszenia do konkursu przyjmowane są na stronie http://www.poloznanamedal/poloznanamedal2018.pl. Pomysłodawcą i organizatorem kampanii jest Akademia Malucha Alantan, Mecenasem - marka Alantan.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
Piotr Szymański: „W naszej drużynie jest chemia”
W nadchodzącym sezonie, zawodnicy Żużlowej Reprezentacji Polski przystępować będą do rozgrywek jako obrońcy tytułu na wielu frontach. Przewodniczący Głównej Komisji Sportu Żużlowego, Piotr Szymański podkreśla, że wyniki z poprzedniego sezonu można jeszcze poprawić.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
Medale częstochowskich grapplerów zawodach w Zawierciu
Zawodnicy Rio Grappling Club Częstochowa z powodzeniem rywalizowali w miniony weekend (7 kwietnia) na III Super Pucharze Polski No-Gi w Zawierciu z którego przywieźli 4 medale.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
Raz się żyje”, czyli kwietniowe Ladies Night na wesoło
Ladies Night - wyjątkowy wieczór tylko dla pań w Cinema City w kwietniu zorganizowany zostanie w bardzo komediowym nastroju. KONKURS DLA PAŃ.
Czytaj więcej     Komentarze
publicystyka
ZAPRASZAMY NA WYSTAWĘ - JUŻ OTWARTE
Czytaj więcej     Komentarze
kultura
Spotkanie z Andrzejem Kalininem
Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Mykanowie zaprasza 15 kwietnia 2018 roku o godz. 17:00 na spotkanie z Andrzejem Kalininem, prozaikiem, publicystą, krytykiem literackim i członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
Czytaj więcej     Komentarze
edukacja
Prawie 6,5 miliona złotych dla AJD
Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie otrzymała z Ministerstwa nauki i Szkolnictwa Wyższego 6 478 787,67 zł w ramach konkursu „Zintegrowane Programy Uczelni”.
Czytaj więcej     Komentarze
zdrowie
Jak przygotować się do pierwszego wiosennego spaceru z noworodkiem
- radzi położna Monika Wójcik ambasadorka kampanii i konkursu „Położna na medal”
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
Biblioteka zaprasza
Ciekawsze wydarzenia zaproponowane przez Bibliotekę Publiczną w nadchodzącym tygodniu 11.04-20.04.2018
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
Zniszczone miejsce pamięci narodowej – już naprawione
Kilka miesięcy temu z Dolinki Katyńskiej w Częstochowie zniknęła tablica informacyjna. Nie jest to pierwszy akt wandalizmu związany z tym miejscem, wcześniej tablica była kilka razy przez nieznanych sprawców pomazana farbą.
Czytaj więcej     Komentarze
ekologia
Fundusz rozstrzygnął konkurs na „Zieloną pracownię”
Na konkurs „Zielona pracownia_projekt'2018”, skierowany był do szkół podstawowych i średnich z terenu województwa śląskiego, wpłynęły 153 zgłoszenia. Przedmiotem konkursu było utworzenie projektu szkolnej pracowni na potrzeby nauk przyrodniczych, biologicznych, ekologicznych, geograficznych, geologicznych czy chemiczno-fizycznych.
Czytaj więcej     Komentarze
ekologia
Umowa na budowę ekologicznej oczyszczalni ścieków
W Katowicach podpisano umowę pomiędzy Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach a PSO Maskpol w Konieczkach, na sfinansowanie budowy ekologicznej oczyszczalni ścieków w Złochowicach. Inwestycja ma zostać zakończona do 14 grudnia 2018 roku.
Czytaj więcej     Komentarze
ekologia
W ekologicznym kierunku
Wydział Ochrony Środowiska Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatu Częstochowskiego
Czytaj więcej     Komentarze  Opcje
startuj z nami
dodaj do ulubionych
napisz do nas
napisz do nas

  Przeszukaj internet:


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl