Sesja rekolekcyjno-formacyjna dla kapłanów (29 I-1 II), obchody święta Ofiarowania Pańskiego – Światowy Dzień Życia Konsekrowanego, 35. Pielgrzymka Parlamentarzystów (2 II), ogólnopolskie nocne czuwanie Wspólnot Dzieła Intronizacji Najśw. Serca Pana Jezusa (1/2 II), zawierzenie Maryi w pierwszą sobotę miesiąca (3 II).
Na Jasnej Górze 29 I rozpoczęła się czterodniowa sesja rekolekcyjno-formacyjna dla kapłanów zorganizowana przez Komisję Duchowieństwa Konferencji Episkopatu Polski. Temat 32. sesji formacyjnej dla księży, przede wszystkim rekolekcjonistów, ojców duchownych seminariów i spowiedników kapłańskich zogniskowany jest wokół hasła roku duszpasterskiego w Polsce „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”. W programie m.in. wykład abp. Adriana Galbasa o „Kościele czasu synodu”, ks. prof. Pawła Bortkiewicza o „Kościele, w którym dziś żyjemy” czy ks. dr. Waldemara Szlachetki o „Doświadczeniu wspólnoty Kościoła w życiu parafii. Jak przejść od teologicznych założeń do praktycznej realizacji”. Konferencje rekolekcyjne głosi ks. Marek Gancarczyk prezes Fundacji Opoka, wieloletni redaktor „Gościa Niedzielnego”. Czterodniowe spotkanie zakończy się w czwartek, 1 lutego. W sesji formacyjnej biorą udział przede wszystkim diecezjalni i dekanalni ojcowie duchowni, rekolekcjoniści, księża głoszący konferencje dla kapłanów oraz spowiedników kapłanów i osób konsekrowanych.
W ramach corocznego ogólnopolskiego czuwania na Jasnej Górze 1 lutego spotkają się przedstawiciele Wspólnot dla Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa. Wezmą udział w nocnym czuwaniu w Kaplicy Matki Bożej. Głównym zadaniem członków Wspólnot dla Intronizacji NSPJ jest adoracja Najświętszego Sakramentu, osobiste oddanie się Sercu Bożemu oraz uczynienie z Jezusa centrum swojego życia. Intronizacja Najświętszego Serca Pana Jezusa oznacza proces nawrócenia i życie według Dekalogu i Ewangelii.
Święto Ofiarowania Pańskiego nazywane Matki Bożej Gromnicznej, 2 lutego, to czas dziękczynienia za wszystkie osoby konsekrowane, czyli siostry, ojców, braci i świeckich żyjących według rad ewangelicznych. Światowy Dzień Życia Konsekrowanego ustanowił św. Jan Paweł II w 1997 r. Jego celem jest wyrażenie wdzięczności za tych, którzy całkowicie oddali się modlitwie i za ich codzienną posługę. W związku z maryjnym świętem 2 lutego o godz. 16.15 w Kaplicy Matki Bożej odprawione zostaną nieszpory połączone z Klęczkami. To jedno z najbardziej charakterystycznych dla Jasnej Góry nabożeństw celebrowanych właśnie z racji świąt ku czci Matki Bożej. Paulińskie Klęczki to litania jasnogórska w języku łacińskim, śpiewana na kolanach przed Cudownym Obrazem.
Zgodnie ze zwyczajem 2 lutego w święto Ofiarowania Pańskiego, czyli Matki Bożej Gromnicznej w dorocznej pielgrzymce na Jasną Górę przybędą polscy parlamentarzyści. Tegoroczne spotkanie posłów, senatorów i europosłów odbędzie się już po raz 35. Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej o godz. 11.00 przewodniczyć ma bp Piotr Jarecki, biskup pomocniczy arch. warszawskiej. W planie pielgrzymki także zwiedzanie Jasnej Góry, w tym zabytkowej starej biblioteki. Jak mówi ks. Andrzej Sikorski, duszpasterz krajowy parlamentarzystów, główną intencją pielgrzymki będzie modlitwa o zgodę i jedność w parlamencie i w narodzie, a także o pokój. Posłowie i senatorowie III Rzeczypospolitej nawiązują swą pielgrzymką do tradycji parlamentu polskiego, który w ciągu wieków wielokrotnie przybywał na Jasną Górę.
Z dziękczynieniem i nowym zawierzeniem pod przewodnictwem bp. Jacka Grzybowskiego na Jasną Górę po raz 20. przybędą w sobotę 3 lutego samorządowcy i przedstawiciele mieszkańców powiatu wołomińskiego. To jeden z najludniejszych powiatów ziemskich województwa mazowieckiego. Dla samorządowców powiatu wołomińskiego każda pielgrzymka jest okazją do odnowienia, dokonanego tu wcześniej, zawierzenia całej wielkiej lokalnej wspólnoty. Msza św. sprawowana będzie w Kaplicy Matki Bożej o godz. 11.00. natomiast dzień wcześniej (2 lutego), by podtrzymać zwyczaj corocznej pielgrzymki i ponowić zawierzenie Niepokalanemu Sercu Maryi na Jasną Górę 2 lutego po raz 19. przybędzie delegacja samorządowców i mieszkańców miasta Marki.
3 lutego – w pierwszą sobotę miesiąca na Jasnej Górze zawierzenie Niepokalanemu Sercu Maryi inicjowane przez Bractwo NMP Królowej Korony Polski. Uroczysty akt oddania Matce Bożej pielgrzymi wypowiadają podczas Mszy św. o godz. 18.30 przed Cudownym Wizerunkiem Królowej Polski. Do zawierzenia indywidualni wierni, rodziny, parafie i inne wspólnoty przygotowują się m.in. poprzez udział w spotkaniach inicjowanych przez Bractwo NMP Królowej Korony Polski. To rozpocznie się o godz. 16.00 w Auli o. Augustyna Kordeckiego. W pierwszą sobotę miesiąca spotyka się także na Jasnej Górze Wspólnota „Niespokojni Nadzieją” prowadzona przez Bractwo. To spotkanie od godz. 11.00 do 16.30 odbywa się w Kaplicy Św. Józefa na tzw. Halach. Do wspólnoty należą katolicy, którzy kierują się w codziennym życiu wartościami wypływającymi z Ewangelii i nauki Kościoła. Są w niej osoby samotne, w wieku 25-45 lat, pragnące poznać osobę, z którą chcą zawrzeć sakrament małżeństwa oraz przekazać życie swoim dzieciom i wychować je w wierze Kościoła katolickiego.
Biuro Prasowe @JasnaGóraNews