Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Częstochowie. Jest szansa


Dzięki działaniom parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości – posła Szymona Giżyńskiego i senatora Ryszarda Majera, a przede wszystkim dzięki wytężonej pracy władz Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie, na czele z rektor prof. dr hab. Anną Wypych Gawrońską i prorektorem ds. medycznych i nauk o zdrowiu UJD prof. Aleksandrem Sieroniem, w 2022 roku udało się utworzyć kierunek lekarski na UJD. Władze uczelni od początku nawiązały współpracę ze szpitalami w Częstochowie i regionie, w przyszłości planując powstanie w przyszłości uniwersyteckiego szpitala klinicznego w Częstochowie.

Aktualnie wyklarowała się szansa na szybkie powołanie Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego na bazie Miejskiego Szpitala Zespolonego. Taką propozycję władzom Uniwersytetu Jana Długosza złożył prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk, o czym poinformowano podczas konferencji prasowej w Urzędzie Miasta Częstochowy 29 stycznia 2024 roku. – Takie rozwiązanie dałoby możliwość rozwoju jego kadry i zaplecza medycznego oraz lepszą opiekę medyczną dla częstochowian, choćby ze względu na wyższy kontrakt z NFZ – stwierdza  Prezydent podczas konferencji prasowej, podkreślając, że liczy w tym względzie na pomoc parlamentarzystów i rządu. Prezydent przeprowadził  już konsultacje m.in. z ministrem nauki i szkolnictwa wyższego Dariuszem Wieczorkiem. 

Rozmowy w Ministerstwie Nauki, dotyczące możliwości rozwoju kierunku lekarskiego w Częstochowie w oparciu o szpital kliniczny, odbyły także władze rektorskie UJD. – To przyszłość zarówno dla miasta, jak i dla Uniwersytetu, studentów oraz kadry medycznej, a jednocześnie to szansa na podniesienie poziomu kształcenia na naszej Uczelni w powiązaniu z badaniami naukowymi. Szpital przenosi się na wyższy poziom działania, kiedy w całości staje się jednostką kliniczną. Jest to korzystne dla wszystkich, dlatego mam nadzieję, że taki szpital powstanie w Częstochowie jak najszybciej – przekonuje rektor Uniwersytetu Jana Długosza prof. Anna Wypych-Gawrońska.

Uczelnia kształci na pierwszych dwóch latach kierunku lekarskiego w formie przedklinicznej, natomiast od III roku studenci obowiązkowo muszą uczyć się także w szpitalach, przy łóżku pacjenta. UJD zamierza tworzyć oddziały kliniczne na podstawie umów zawartych z Miejskim Szpitalem Zespolonym i Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym w Częstochowie.
– Powstanie Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego byłoby z ogromnym pożytkiem dla lekarzy i całego personelu medycznego. Nie ma dobrego zespołu lekarskiego i dobrej medycyny, jeżeli nie ma współpracy lekarza, fizjoterapeuty i pielęgniarki. Podkreślam, że po utworzenia szpitala klinicznego, nie zamierzamy wymieniać kadry miejskiego szpitala, tylko wesprzeć ją poprzez specjalistów, którzy reprezentują najwyższy poziom w Polsce – mówi prorektor ds. medycznych i nauk o zdrowiu UJD prof. Aleksander Sieroń.

 

 

Podziel się:

3 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *