SK LOP w Gimnazjum nr 18 istnieje od początku powstania szkoły. – LOP cieszy się dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Każdego roku liczy ok. 50 członków. Zawsze byliśmy w czołówce najlepszych. Już po raz trzeci zdobyliśmy I miejsce – mówi Ewa Skwara, nauczyciel biologii i opiekun Koła.
SK LOP w Gimnazjum nr 18 istnieje od początku powstania szkoły. – LOP cieszy się dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Każdego roku liczy ok. 50 członków. Zawsze byliśmy w czołówce najlepszych. Już po raz trzeci zdobyliśmy I miejsce – mówi Ewa Skwara, nauczyciel biologii i opiekun Koła.
Uczniowie mogą pochwalić się licznymi sukcesami. Biorą udział w wielu konkursach ekologicznych i zdobywają najwyższe pozycje. – Razem z Edytą Blachnicką, nauczycielem biologii organizujemy też konkursy wewnątrzszkolne, np. ,,Dbamy o nasze zdrowie”, “Najlepszy Ekolog w Szkole”. Z okazji 75-lecia działalności LOP odbył się w naszej szkole konkurs międzygimnazjalny ,,Regio-Gimnazjada”, który obejmował zagadnienia związane z ochroną przyrody w naszym regionie – wymienia Ewa Skwara.
Spośród wielu działań praktycznych podejmowanych przez członków LOP, mających na celu poprawę stanu środowiska warto wymienić: sadzenie drzewek wokół szkoły, zbieranie surowców wtórnych, puszek, baterii (zebrano już ok. 60 kg), udział w akcji ,,Pomóż przetrwać kasztanowcom” – grabienie liści w parku jasnogórskim, udział w rajdzie zorganizowanym przez PTTK ,,Czysta Jura”.
Często organizowane są wycieczki w okolicach osiedla w celu badania czystości wody i powietrza. Uczniowie odwiedzili również tartak w Zawadach, papiernię w Myszkowie, Rezerwat Ptactwa Wodnego w Miliczu. Brali udział w konferencji ,,Człowiek a środowisko”, zorganizowanej przez Zespół Szkół Samochodowych w Częstochowie, w zajęciach warsztatowych w Złotym Potoku, poświęconych rozpoznawaniu roślin i zwierząt w okolicy. Na bieżąco uczniowie oglądają filmy przyrodnicze oraz organizują pogadanki o tematyce ekologicznej.
Do działalności LOP-u włączają się również nauczyciele biologii. Ewa Skwara, Zofia Pietryka, Bogusław Krempaszanka, Janusz Rapalski we współpracy z pracownikami naukowymi Uniwersytetu Łódzkiego, profesorami Januszem Hereźniakiem i Janem Sicińskim opracowali ścieżkę dydaktyczną ,,Wrzosowiak”.
Koło współpracuje z różnymi instytucjami, m.in: z fundacją ekologiczną ,,SILESIA”, Zespołem Parków Krajobrazowych województwa śląskiego, firmą ,,Agreko recykling”, zajmującą się gospodarką odpadami na terenie naszego powiatu.
Od 2002 roku szkoła przygotowuje się do projektu Socratesa Comeniusa. Tematem jest ,,Gospodarcze znaczenie wody w regionie”. Nawiązała już współpracę z Oczyszczalnią Ścieków i Wodociągów w Częstochowie. – Staramy się o dofinansowanie z Wydziału Ochrony Środowiska UM na zakup odczynników do badania czystości wody. Są one niezbędne do podjęcia badań – mówi Ewa Skwara.
Wyróżnienia uczniów w konkursach ekologicznych w roku szkolnym 2002/3:
– ,,Młodzieżowa Sesja Naukowa” – konkurs zorganizowany przez Zespół Parków Krajobrazowych województwa śląskiego – Robert Monczka (II miejsce).
– ,,Mój las” – konkurs zorganizowany przez LOP w Częstochowie – Robert Monczka (wyróżnienie).
– ,,Wiersz i piosenka ekologiczna” – międzyszkolny konkurs zorganizowany przez Zespół Szkół im. C.K.Norwida w Częstochowie – Anna Kowalczyk (I miejsce) i Marta Stanowska (II miejsce).
– ,,Międzyszkolny Konkurs Wiedzy Ekologicznej” zorganizowany przez Gimnazjum nr 15 – III miejsce dla SK LOP.
– ,,Mistrz Nauk Przyrodniczych” – konkurs zorganizowany przez Zespół Szkół im. C. K. Norwida w Częstochowie – I miejsce dla SK LOP.
ANNA KNAPIK-BEŚKA