I jak na tak dostojny jubileusz przystało było mnóstwo gratulacji, podziękowań, wzruszeń, wspomnień i humoru. Oczywiście clou uroczystości były wspaniałe występy młodych, utalentowanych aktorów, gromko oklaskiwanych przez kolegów, nauczycieli, rodziców oraz zaproszonych gości.
Wiele serdecznych gratulacji skierowano do opiekunki Teatru – polonistki Katarzyny Bodziachowskiej, pisarki i reżyser, od 23 lat podejmującej misję budowania szkolnego teatru w Liceum Ogólnokształcącym im. C. K. Norwida w Częstochowie. Szczególne słowa podziękowania za współpracę przekazano na ręce dyrektora Szkoły – Krzysztofa Wachowiaka, który nie tylko jest otwarty na artystyczne projekty, ale także inspiruje i zachęca młodzież do realizowania pasji.
Wśród gości, którzy z uznaniem mówili o działalności Teatru była dyrektor biura europoseł Jadwigi Wiśniewskiej – Katarzyna Porębińska, dyrektor częstochowskiej Delegatury Kuratorium Oświaty w Katowicach Alicja Janowska, aktorzy – Marek Ślosarski, Adam Hutyra oraz byli uczniowie.
,,Gazeta Częstochowska” dołącza się do gratulacji. Całej Grupie Teatralnej oraz niezwykłej i oddanej młodzieży Pani Katarzynie Bodziachowskiej – życzymy dalszych wielu sukcesów i spełnienia marzeń.
AS
Działalność Teatru ,,Verbum”
(materiał z https://norwid.net/)
W roku 1982 powstał szkolny teatr ,,Verbum”. Jego opiekunkami były: najpierw prof. Olga Abratańska, a następnie od 1999 roku prof. Katarzyna Bodziachowska. Przez 7 lat funkcję instruktora pełnił dodatkowo Marek Ślosarski, gwiazda Teatru Częstochowskiego.
Teatrzyk odniósł wiele sukcesów, np. I miejsce w Częstochowskim Konkursie “Fredro znany i mniej znany” w 1995 roku we Wrocławiu, a przez 10 lat był stałym uczestnikiem Ogólnopolskiego Przeglądu Teatrów Szkolnych w Myszkowie. Teatr gustował w krótkich formach dramatycznych, zwanych w skrócie etiudą i prezentował wysoki poziom artystyczny. Nierzadko spektakle “Verbum” skłaniały do głębokich przemyśleń, a czasem wzbudzały gromki śmiech, jak słynny “Poranek z noblistką” z 1996 roku, wyreżyserowany przez prof. Katarzynę Bodziachowską i nagrodzony w Myszkowie.
Teatr “Verbum” odniósł również prawdziwy sukces za granicą, gdy w 1999 roku w Niemczech zaprezentował inscenizację (autorstwa prof. Katarzyny Bodziachowskiej, przetłumaczoną na język angielski przez prof. Annę Męcik) na podstawie dramatu T. Różewicza “Świadkowie albo nasza mała stabilizacja”. Doskonały odbiór sztuki sprawił, że “Verbum” zostało zaproszone na teatralne festiwale jeszcze dwa razy: do Chorwacji i na Słowację.
Obok teatru “Verbum” powstały inne zespoły artystyczne, jak: Teatr Pantomimy – prowadzony przez prof. Anetę Flis, teatrzyk anglojęzyczny – prof. Agnieszki Grzelińskiej-Grądys, kabaret “Zryw” czy teatr “Kameleon” prowadzony przez prof. Marlenę Karewicz.
W 2002 roku zawiązała się niezwykle uzdolniona trupa teatralna pod kierunkiem prof. Teresy Piesiak. Zespół przyjął nazwę “Trawniki Norwida” – wspaniały skład młodych zapaleńców zafascynowanych sztuką teatralną. Ich dzieło to inscenizacja “Ślubów panieńskich” A. Fredry.
Udało im się zrealizować kilka ciekawych przedstawień, z których najbardziej interesującym okazało się “W małym dworku” Witkacego, uhonorowane wyróżnieniem na Popisach Teatralnych w Myszkowie oraz Międzyszkolnym Konkursie Zespołów Teatralnych szkół średnich naszego miasta.
Dzięki pomocy sponsorów, a także życzliwości ówczesnego dyrektora Teatru im. Adama Mickiewicza – Marka Perepeczki – “Trawnikom Norwida” udało się wystawić profesjonalną sztukę w Teatrze Częstochowskim. Wśród odbiorców byli nauczyciele, uczniowie szkoły, aktorzy teatru oraz publiczność częstochowska. Szczególnie miłym akcentem była wysoka ocena spektaklu przez samego Marka Perepeczkę. Podkreślał on świeżość, spontaniczność i nieszablonowość naszej realizacji sztuki Fredry. Wystawienie “Ślubów panieńskich” w Teatrze im. A. Mickiewicza to wielka przygoda z teatrem i niezapomniane wrażenia dla występujących w przedstawieniu młodych aktorów.
W roku szkolnym 2003/2004 w częstochowskim studenckim klubie “Politechnik” młodzież “Norwida” pod kierunkiem prof. Barbary Walasik i prof. Lidii Lichnowskiej wystawiła spektakl w języku angielskim pt. “Sleepy Hollow”. Sztuka bardzo się podobała, a dochód z przedstawienia dofinansował uczniom wyjazd do Wielkiej Brytanii.
Tradycja sztuki teatralnej w “Norwidzie” jest żywa i różnorodna.
Szczególnie ważnym przedsięwzięciem teatralnym “Norwida” okazało się widowisko słowno-muzyczno-taneczne wystawione 16 IV 2004 r. w Teatrze Stanisławowskim (Starej Pomarańczarni) w Łazienkach Warszawskich przez uczniów formacji “Przyjaciele słowa” na zaproszenie Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pomocy Szkole z okazji 25. rocznicy jego istnienia. Uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem prof. Katarzyny Bodziachowskiej i prof. Teresy Piesiak przygotowali spektakl pt. “Przeżyj to sam”. Na jego kształt artystyczny złożyły się strofy poetyckie Cz. Miłosza, W. Szymborskiej, K.I. Gałczyńskiego oraz gragmenty dzieł Mickiewicza, Szekspira, Woltera, Cervantesa. Montaż słowno-muzyczny uświetniony był występem zespołu wokalnego “Concentus” pod kierunkiem prof. Agaty Strzelczyk.
Norwidowski zespół teatralny “Verbum” w przeciągu 50. lat sięgał po najróżniejszy repertuar, ale najczęściej tworzył własne interpretacje i autorskie inscenizacje. Wśród nich prawdziwie niezapomnianym pozostanie spektakl w reżyserii prof. Katarzyny Bodziachowskiej, a będący adaptacją słynnej komedii G. Zapolskiej “Moralność pani Dulskiej”. Został on zaprezentowany podczas Ogólnopolskiej Konferencji Szkół Zrzeszonych w Towarzystwie Szkół Twórczych i Stowarzyszeniu Szkół Aktywnych w grudniu 2017 roku. Spektakl został bardzo wysoko oceniony przez dyr. Teatru Częstochowskiego – Roberta Dorosławskiego. Spektakl był zaprezentowany również szerszej publiczności podczas Nocy Kulturalnej Częstochowy.
W sezonie 2018/2019 “Verbum” uczcił 100. rocznicę odzyskania niepodległości i wystawił patriotyczną sztukę, będącą kompilacją największych polskich dramatów, jak: Dziady cz. II i III, Kordian, Śluby panieńskie, Wesele i inne. Reżyserem oraz autorem scenariusza spektaklu pt. “A to Polska właśnie” była prof. Katarzyna Bodziachowska. Widowisko świetnie wpisało się w uroczyste obchody Święta Niepodległości.
Dziś teatr “Verbum” przeżywa 50-lecie istnienia. Ma wysokie ambicje i górnolotne plany, wszak nie brakuje mu dobrej twórczej energii i wspaniałej młodej widowni.
Jego wszystkim aktorom – obecnym i minionym – założycielom, instruktorom i opiekunom życzymy zdrowia oraz przychylnej weny artystycznej.