W środę (8 maja) w Muzeum Częstochowskim. Domu Poezji – Muzeum Haliny Poświatowskiej (przy ul. Jasnogórskiej 23) miała miejsce XIV Regionalna Sesja Popularyzatorska w XXI Tygodniu Bibliotek 2024. W tym roku odbywała się ona pod hasłem „Biblioteka na czasie”. O całym wydarzeniu, jak również promowaniu biblioteki, jako ważnej instytucji w życiu człowieka, rozmawiamy z Panią Renatą Sowadą, reprezentantką Sekcji Bibliotekarskiej przy Oddziale ZNP w Częstochowie.
Jesteśmy już po XIV edycji Regionalnej Sesji Popularyzatorskiej. Proszę zdradzić, na czym polega cel, idea całego przedsięwzięcia?
– Sesja odbywa się co roku w Tygodniu Bibliotek. 8 maja obchodziliśmy Dzień Bibliotekarza i Bibliotek, który otworzył cały Tydzień Bibliotek – okazja do promocji działań tej instytucji. W związku z tym, w minionej Sesji zaprezentowano działania lokalnych bibliotek, realizowanych w przeciągu całego roku lub ostatnim czasie. Podczas tego dnia wszyscy zgromadzeni bibliotekarze wymieniają się doświadczeniami. Jednocześnie przypominamy o podstawowej idei bibliotek, czyli promocji czytelnictwa.
Czy – przy organizacji takich wydarzeń – bierzecie Państwo pod uwagę wszystkie biblioteki w Częstochowie?
– Tak. Nikogo ani niczego rozróżniamy. Gros przedsięwzięć – których inicjatorem jest Sekcja Bibliotekarska ZNP w Częstochowie – to działania bibliotek szkolnych, publicznych, pedagogicznych, naukowych, ba, także kościelnych. Wszystkie działania, które realizujemy, proponujemy – sesje bądź fora – są także okazjami do wymiany pomysłów, doświadczeń. Uczymy się wzajemnie od siebie. Tak więc prezentacja poszczególnych bibliotek daje też pole do tego, żebyśmy się zainspirowali między sobą w działaniach, które podejmujemy na co dzień.
Sesja Popularyzatorska odbyła się po raz XIV, a Tydzień Bibliotek – po raz XXI. Od czego zależą te liczby?
– Inicjatorem Sesji Popularyzatorskich jest Sekcja Bibliotekarska Związku Nauczycielstwa Polskiego w Częstochowie. Nasze działania wpisaliśmy w ogólnopolski Tydzień Bibliotek, zainicjowany wcześniej przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Rozpoczynając cykl naszych sesji, zaprosiliśmy do współpracy Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Oddział Towarzystwa Nauczycieli i Bibliotekarzy Szkół Polskich, wszelkie biblioteki regionalne. Te wszystkie współdziałania doprowadziły do kolejnej XIV Sesji. Spotkania są powiązane z Muzeum Częstochowskim, tegoroczna sesja odbyła się przeddzień rocznicy urodzin Haliny Poświatowskiej. Dodam że akurat w tym roku sesję udało się zorganizować stricte w Dniu Bibliotekarza; zazwyczaj przebiega ona pod koniec całego Tygodnia Bibliotek, czyli w okolicach 15 maja.
Tegoroczne wydarzenie odbyło się pod hasłem: „Biblioteka – miejsce na czasie”. W dzisiejszych czasach jednak bardzo dużo osób – jeśli mają taką potrzebę – wiele informacji wyszukuje w internecie. Z racji tego – ich zdaniem – niekoniecznie muszą iść do biblioteki, żeby znaleźć informacje na temat np. historycznego zdarzenia. Jak więc można przypuszczać, tegoroczne hasło Sesji ma niejako na celu przypomnienia o tym, że biblioteka w dalszym ciągu jest miejscem, w którym można się wiele dowiedzieć, szukając różnych informacji?
– Myślę, że inaczej można to zinterpretować. Biblioteka jest takim miejscem, które w dalszym ciągu się rozwija. Funkcjonuje również w przestrzeni internetowej. W sieci określone działania podejmują biblioteki wirtualne – mamy dostęp do informacji, źródeł. Ponadto biblioteka jest miejscem, gdzie rozwija się wiele działań czy umiejętności, jeśli chodzi dzieci i dorosłych. W bibliotece odbywają się także wydarzenia kulturalne, relaksujące danych jej użytkowników, czy związane z czytelnictwem, promocją, agendą do korzystania z książek. Moim zdaniem te właśnie działania mówią o tym, że – niezależnie od czasu, formy rozwoju książki – biblioteka zawsze jest na czasie. Jest tym centrum, które umożliwia rozwijanie wielorakich działań.
Z drugiej strony biblioteka na pewno jest takim miejscem, gdzie można znaleźć np. jakieś historyczne dane źródłowe, choćby x XIX w., którego niekoniecznie będzie dało się odszukać w internecie…
– Dokładnie. Podstawowymi funkcjami biblioteki to gromadzenie, informacji, materiałów czy przechowywanie działalności lub myśli ludzkiej. Stąd taka jej istotna rola.
Dziękuję bardzo za rozmowę.
– Dziękuję również
Rozmawiał: Norbert Giżyński
Foto.: Norbert Giżyński