Na Jasnej Górze po raz 27. odbyła się pielgrzymka osób represjonowanych w stanie wojennym. Spotkanie rozpoczęło oddanie hołdu wielkim nauczycielom polskiej wolności – św. Janowi Pawłowi II i bł. Prymasowi S. Wyszyńskiemu, z prośbą za ich wstawiennictwem o jedność Polaków i troskę o dobro wspólne.
Pawłowi III, składając kwiaty pod Ich pomnikami. Wieniec złożył także, przybyły na uroczystość poseł Szymon Giżyński. Potem miało miejsce spotkanie dyskusyjne w Sali Różańcowej, gdzie przybyłych członków WIR z całej Polski powitała przewodnicząca Anna Rakocz. Pani przewodnicząca z radością podkreśliła liczną obecność członków i kompletną reprezentację wszystkich stowarzyszeń. Do zgromadzonych przemówili poseł Szymon Giżyński i były prezydent Częstochowy Tadeusz Wrona. Wiceprzewodniczący p. Stopa odczytał list nowego szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Lecha Parella.
Poseł Szymon Giżyński zaakcentował wielki patriotyzm i bohaterstwo ludzi ,,Solidarności, zwłaszcza tych, zrzeszonych w WIR-ach, którzy najwięcej poświęcili dla niepodległości Polski walcząc z komuną.
– Dziękuję za to misterium wiary i patriotyzmu, które corocznie odbywa się dzięki Państwa obecności na Jasnej Górze, u Matki Boskiej Częstochowskiej. Państwa odwaga i wspaniała postawa są dla nas wzorem – powiedział poseł Giżyński.
Msza św. w intencji członków WIR-u została odprawiona w Kaplicy Matki Bożej. Eucharystii przewodniczył ks. Ryszard Umański, kapelan NSZZ „Solidarność” i środowisk patriotycznych w Częstochowie. Ks. Umański dziękował internowanym w stanie wojennym za ich bohaterstwo, świadectwo wiary i nadziei. – Wy zawsze tu byliście i jesteście, aby ciągle wzmacniać swoją miłość i wiarę do Boga i do Ojczyzny. Bardzo dziękuję, że jesteście po raz kolejny – mówił w homilii.
Organizatorem corocznej pielgrzymki jest Ogólnopolska Federacja Stowarzyszeń Represjonowanych w Stanie Wojennym. Jej celem jest nie tylko utrwalenie pamięci historycznej, ale przede wszystkim pomoc członkom organizacji w ich aktualnych potrzebach.
Stan wojenny został wprowadzony 13 grudnia 1981 r. uchwałą Rady Państwa podjętą na polecenie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego. Zniesiono go 22 lipca 1983 r. W ciągu 8 miesięcy zostało internowanych ok. 10 tys. osób. Byli to głównie przywódcy NSZZ ,,Solidarność”, doradcy związku i związani z nim intelektualiści oraz działacze opozycji.