Muzyczna Częstochowa – muzycy związani z naszym regionem


Z Częstochową i jej okolicami związanych jest wielu popularnych polskich muzyków. Wśród nich znajdziemy zdobywców najważniejszych branżowych nagród, artystów, których przeboje grają największe rozgłośnie radiowe. Kogo można umieścić na takiej liście?

 

Piotr ,,Dziker” Chrząstek

Jeden z pionierów polskiego hip-hopu. W 1992 roku założył zespół Sa-Prize. Dzięki jego inicjatywie w Częstochowie odbywa się cykliczna impreza “Hip Hop Debiuty: Rym Częstochowski”, która premiuje młode zespoły. “Dziker” może pochwalić się płytą “Mentalnie”, w 2003 roku wydaną przez Giant Records. Piotr Chrząstek, poza karierą muzyczną, zajmuje się również rozwojem kulturalnym Częstochowy.

Aleksander Klepacz

Polski wokalista, autor tekstów. Jego najbardziej znanym projektem jest Formacja Nieżywych Schabuff, którą istniała od 1982 roku. Śpiewał już na debiutanckiej płycie zespołu “Wiązanka melodii młodzieżowych”, gdzie wylansowano przebój “Klub wesołego szampana”. Od 1991 roku Aleksander Klepacz przejął rolę głównego wokalisty zespołu, wcześniej rolę tę sprawował Jacek Pałucha. Współcześnie Formacja Nieżywych Schabuff jest kojarzona między innymi z utworami “Da, da, da”, “Ławka”, “Lato” oraz “Chciałabym, chciała”.

Krzysztof Komeda

Wybitny polski muzyk jazzowy, twórca muzyki filmowej. Chociaż urodził się w Poznaniu, to w związku z przesiedleniem długo mieszkał w Częstochowie. Krzysztof Komeda zyskał popularność między innymi dzięki współpracy z Romanem Polańskim, która zaowocowała świetnie przyjętymi soundtrackami do filmów “Nóż w wodzie” oraz “Dziecko Rosemary”. Zmarł tragicznie w 1969 roku w wyniku krwiaka mózgu spowodowanego upadkiem ze skarpy. Miał zaledwie 38 lat.

Marcin Pospieszalski

Polski kompozytor, producent muzyczny, członek Członek Akademii Fonograficznej ZPAV. Związany z licznymi zespołami, a także artystami solowymi, między innymi Zakopower oraz Anną Marią Jopek. Mąż Lidii Pospieszalskiej. Częstochowianin stworzył muzykę do filmów “Demony wojny według Goi”, “Słodko gorzki” czy “Prawo ojca”. Marcin Pospieszalski w 2017 został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Mariusz Golling

Znany jest przede wszystkim pod pseudonimem “Sarius”. Kolejny przedstawiciel sceny raperskiej, który wywodzi się w Częstochowie. Muzyk zadebiutował w 2013 roku albumem “Blisko leży obraz końca”. Pierwszy komercyjny sukces przyniosła mu płyta “Antihype”, która otrzymała status platynowej płyty. Podwójną platyną pokrył się krążek “Wszystko co złe”, sprzedaż przekroczyła aż 60 tysięcy egzemplarzy. Dobrze przyjęte zostały również “Pierwszy dzień po końcu świata” oraz “Antihype 2”. W 2024 roku wydał “Ostatnie takie emocje”.

Mariusz Golling ma za sobą debiut w FAME MMA. W 2022 roku stoczył walkę z Marcinem Wrzoskiem w ringu bokserskim, ale przegrał po jednogłośnej decyzji sędziów.

Muniek Staszczyk

Współzałożyciel zespołu T.Love, który należy do grona najbardziej popularnych w Polsce. Współpracował również z Katarzyną Nosowską, Pidżamą Porno czy zespołem Maanam. Odpowiadał za projekt Szwagierkolaska, który doczekał się trzech płyt. Pierwsza z nich została wydana w 1995 roku i odniosła gigantyczny sukces, “Luksus” pokrył się podwójną platyną.

Muniek Staszczyk jest nie tylko wokalistą, ale też autorem tekstów. To on odpowiadał za słowa do utworów “Bóg”, “Warszawa”, “King”, “Chłopaki nie płaczą”, “To wychowanie” czy “Pola”. Muzyk jest zdobywcą dwóch Fryderyków.

Staszczyk nie kryje, że sympatyzuje z dwoma klubami – Rakowem Częstochowa oraz Legią Warszawa. Obecnie drużyny te występują na poziomie Ekstraklasy, zaliczane są do grona ligowej czołówki. Wyniki zespołów możecie sprawdzić dzięki Fortuna kod promocyjny. Zyskacie również dostęp do wielu atrakcyjnych transmisji sportowych.

 

Materiał Zewnętrzny

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *